Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Guilty

Innocent Until Caught 2: Presumed Guilty

64
4 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > 2D adventura *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
1995 PC
Vývojáři:
Divide By Zero, Ltd.
Oficiální stránky:
http://www.psygnosis.org/games/guilty
V pokračování kreslené point-and-click adventury ze sci-fi prostředí Innocent Until Caught se vrací opět zloděj, podvodník a potížista Jack T. Ladd. Jack je chycen agentkou galaktické policie, Yssanou, která jej ihned zavře do cely ve své lodi, kde přemýšlí, jak utéct. Nakonec se mu podaří vyklouznout a sabotovat let, když vyhodí z lodi pohonnou jednotku. Od této chvíle musí Yssana a Jack spolupracovat. Přistanou na hornické planetě pro palivo. Planeta je však prázdná a oni začnou zjišťovat, co se tam stalo.

Systém hry, stejně jako interface, je úplně stejný jako v předchůdci. Jedinou novinkou je možnost výběru hrdiny. Hru můžete projít jak za potížistu Jacka, tak za agentku Yssanu. Lokace za každou postavu projdete stejné, ale rozhovory a hádanky se za každého hrdinu liší. CD verze obsahovala namluvení obou hlavních protagonistů.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 50
Průměrná. Jako jednoslovné popsání Guilty mohu nejlépe zvolit slovo průměrná. Výsledek práce Divide By Zero přesně balancuje nad dobře odvendenou řemeslnou výrobou tradiční adventury bez větší invence, což se promítá v podobě klasického příběhu, typické hratelnosti s pár obtížnějšími i lehčími úkoly a tradiční délkou několika hodin. Jediným poznávacím znakem je tak u Guilty možnost projít hrou za dvě postavy - to však v identických lokacích.

Konkrétněji je třeba přiblížit prosté téma, navazující na Innocent Until Caught, kde je vesmírný renegát Jack T. Ladd dopaden. A právě za jeho lapitelku, exotickou Yssanu je hru možné projít - plus tedy i za Jacka. Děj dvojici provleče několika (pěti) planety, kde bude třeba vyřešit pár problémů. O nic velkého v titulu nejde, ve své podstatě jde o nejklasičtější téma scince-fiction paperbacků v podobě adventury poloviny 90. let, s tím, že je všeho tak trochu málo a titul nemá ambice promluvit více do historie. Ale i takovéto hry mohou být, jednou za čas, zajímavé. A u Guilty, s rychlým a pohodlným interfacem a právě krátkou časovou (i logickou) náročností, to platí dvojnásob.

Zvláště, když má hra nadprůměrný dabing, statistiku (tedy, můj oblíbený počítač bodů) nebo sympatickou hlavní dvojici. Ideální, nenáročná adventura na dvě, tři posezení. Jen tedy labyrint byl poměrně zdlouhavý.

Pro: technické zpracování, dabing

Proti: délka, příběh

+17
  • PC 60
Druhý díl Innocent Until Caught je za mnou a opět to nebyla žádná hitparáda.

Začnu tím co se zlepšilo - díky bohu ze hry zmizely bugy a technické problémy. Takže žádné problémy se zvukem (nově je i dabing), žádné nepřístupné místa či potíže s ovládáním. Všechno ostatní je zpět s plnou parádou. Dementně vymyšlený inventář, kde se Vám předměty skládají jeden přes druhý - tvůrcům to naštěstí došlo a přidali tlačítko poskládat. Stupidní ovládání s dvěma k nerozeznání podobnými ikonkami take a use.

A především zastaralá grafika. Na tu upozorňovali už ve staré recenzi ve Score, což v časáku, který stavěl hratelnost nad grafikou je na pováženou. Grafika je rok 95 pořádná bída. Prostředí je občas sice i docela hezké, ale postavy jsou stále rozpixelované cosi. Kupodivu mezi misemi jsou opět pěkné animace.

Příběhově je to opět slabý jak čajíček. Jack T. Ladd je chycen policistkou Yssanou Andropath a spolu se pouští do pátrání po původu mimozemské invaze. Pátrání spočívá v adventuření na různých planetách a řešení nesouvisejících úkolů. Vrací se staré postavy (princezna, její diktátorský tatíček, vypatlaný voják), je tu troška humoru a hlavní postavy se stále hádají. Jenže protože on je sobeckej zmetek a ona feministická kráva, která s nikým nevyjde, jejich hádání není vtipné, ale spíše leze na nervy. Mimozemšťany za celou hru neuvidíme!!, konec je blbý až to bolí dimenze kam finančák ukládá záznamy opravdu?, na outro se tvůrci vyprdli.

A hratelnosti? Zde přichází asi největší změna k lepšímu. Příběh totiž můžete (a musíte) hrát za obě postavy, abyste ho plně pochytili. A přestože obě postavy prochází stejnými lokacemi, plní jiné úkoly. Tak například Yssana v kasinu pátrá po mimozemském majáku, Jackovi se zase podaří prohrát jejich loď a musí ji získat zpět. Pěkně se to doplňuje mimo konce, kde obě postavy dělají totéž. Jinak je to stejně brutálně přestřelené jak jednička. Šílený pixelhunting (např. neviditelná kapsa, francouzák), bludiště bez jediné nápovědy a šance zmapovat, naprosto hovadský úkol s růžovými lístky, triggery ovlivňující děj o 10 obrazovek jinde, šílenosti typu 10* se zeptej muže na něco a po 11té dostaneš novou odpověď.

Je to lepší než jednička, ale pokud Vás masochisticky nebaví zkoušet všechno na všechno a neustále čučet do návodu, tak jsou mnohem lepší adventury.

Pro: Hraní za dvě postavy každá s jinými úkoly, pěkné animace.

Proti: Podprůměrná grafika, průměrný příběh, šílená obtížnost.

+9