Séria GRID sa hodnotí ťažko. Prvý diel bol nesmierne kvalitný. Ponúkol hráčom výborný kompromis medzi arkádou a simuláciou a fungovalo to výborne. Druhý diel išiel formou zjednodušovania, čo sa ukázalo ako nesprávny krok. Autosport nebol zlý, ale niečo tomu a chýbalo a postupom času sa dostavil pocit stereotypu. Nový diel mal byť návratom ku koreňom dnes už kultového prvého dielu. Rovno poviem, že sa to autorom nepodarilo.

Nový GRID je arkáda. Nájdeme v ňom stopové prvky simulácie ako sú pocit "hmoty", rozdielne správanie sa auta na iných povrchoch, základný model poškodenia a podobne, ale je to proste arkáda. A keď na tento fakt pristúpite, tak sa nehrá vôbec zle. Závody sú poriadne kontaktné a plné adrenalínu. Súperi vám na vyšších obtiažnostiach často nedarujú ani centimeter voľného priestoru. Dobre sa na to pozerá a ešte lepšie sa to hrá. Umelá inteligencia je na dobrej úrovni. Autori sa vyhli "cheatujúcej AI", ktorú dnes používajú takmer všetci vývojári závodných hier. Navyše tu máme systém Nemesis. Ak do niekoho budete neustále narážať, tak sa "zmení" na vášho nemesisa. To výrazne zmení osobnosť jazdca a jeho správanie voči vám. Niekto začne jazdiť precíznejšie a rýchlejšie, niekto začne jazdiť ešte agresívnejšie a neváha vás vytlačiť z trate aj na úkor svojej pozície. AI má niekoľko archetypov, ktoré sa naplno ukážu práve, keď sa stane protivník vašim nemesisom. Tento prvok výborne oživuje hrateľnosť a ešte viac zvyšuje adrenalínovosť pretekov.
Do závodov s vami nastupuje aj váš tímový kolega, ktorého si môžete sami vybrať a dávať mu jednoduché príkazy. Tí sa od seba líšia - jeden je lepší v priedbiehacích manévroch, ďalší v bránení svojej pozície. Niekto je lepší pretekár, ale nebude vždy spĺňať vaše požiadavky a podobne.

Čo sa týka vozového parku máte na výber 66 vozidiel, ktoré sú rozdelené do niekoľkých kategórií: Touring, Tuner, Stock, GT a Invitational. Pri výbere mi prekážalo, že máte o každom vozidle len minimum informácií o jazdných vlastnostiach. Vidíte iba ich výkon a hmotnosť. Žiadna ovládateľnosť, akcelerácia, účinnosť bŕzd a podobné vlastnosti podľa, ktorých by ste sa mohli lepšie orientovať. Taktiež sa vozidlá v rámci jednotlivej kategórie mohli odlišovať viac. Takto nemáte dostatočnú motiváciu si kupovať nové, pretože ten progres je často minimálny.

Podobne je to s ponukou disciplín, ktoré musíte v móde kariéry odjazdiť. Tých máte k dispozícii šesť plus finálová GRID Word Series. Je len na vás ako budete postupovať. Disciplíny sa od seba líšia, jednotlivé šampionáty v rámci jednej disciplíny už menej. Tu sa dostávame ku kameňu úrazu. Už po pár závodoch ste v podstate videli všetko čo vám môže hra ponúknuť a ďalej budete vidieť stále to isté v inom odtieni. Tratí a ich nastavení nie je dostatok a po chvíli sa začnú opakovať, motivácia upadá a pomaly sa derie na povrch stereotyp. Dá sa tomu mierne predísť pravidelným obmieňaním disciplín alebo hraním v malých dávkach, ale podľa môjho názoru toho mohla hra ponúknuť viac. O mnoho viac. Dokonca aj finálne závody, ktoré musíte odjazdiť na konci každej z disciplín sú v podstate taktiež to isté.

Zvuky v hre sú zvládnuté výborne. Autá majú vierohodný zvuk, na tratiach to žije, počujete davy fanúšikov, škrípanie plechov a pneumatík, komentáre moderátorov, hudobný podmaz a podobne. S grafikou to už tak ružové nie je. Tá je vyložene priemerná a za ostatnými AAA závodnými hrami zaostáva.

GRID 2019 by sa dal najlepšie zhrnúť dvoma slovami: premárnený potenciál. Autori mali v rukách výbornú značku s už prakticky kultovým prvým dielom. Avizovaný návrat ku koreňom bol, ale len reklamný trik. Nový GRID má s tým z toku 2008 len pramálo spoločné. Ja sa pýtam prečo nemá táto hra väčšiu hĺbku? Prečo autori nepridali lepší manažment tímu? Prečo sa po závode váš nemesis resetuje a do ďalšieho vstúpite opäť s čistým štítom? Veď s tým sa dalo tak dobre pracovať. Budovanie rivality s jednotlivými závodníkmi počas celej kariéry. Budovanie vzťahu s vašim tímovým kolegom (prečo sa museli pokyny scvrknúť len na trápne: "Zaútoč!", "Bráň svoju pozíciu!" a "Na kej pozícii sa nachádzaš?!"). Prečo nie je kariéra dynamickejšia? Prečo pôsobí fyzika niektorých vozidiel, tak odfláknuto? Prečo je obsahu tak málo? Takýchto otázok mám pri hraní tejto hry neúrekom. A pritom to mohlo byť všetko o toľko lepšie. Len by sa museli vývojári viac snažiť.

Hra ponúka aj napriek negatívam a premárneného potenciálu kvalitnú hrateľnosť a na pár závodov raz za čas vie zabaviť viac než dosť. Za mňa je to mierne nadpriemerných 70%.

Pro: výborná adrenalínová hrateľnosť, zvuky, AI a nemesis mód

Proti: nevyužitý potenciál, stereotypná kampaň, fyzika niektorých vozidiel, len priemerná grafika

Nenáročné, ale velmi zábavné arkádové závodění. Každý závod je plný akce a napětí. Jako doplňující produkt k ostatním hrám od Codemasters funguje skvěle.

Pro: Zábavné závodění, Slušná AI, Výběr aut

Proti: Občas může působit zastarale