Absence tachometru mě v GTA vždycky štvala. A celková arkádovitost mi sedla méně než vážnost u Mafie, proto jsem ocenil že zrovna GTA4 bylo zatím nejméně arkádové GTA. I příběhem (srbskej imigrant, veterán z války).
@AlieN (14.04.2020 14:53): jenže GTA V to zas přehání z opačné strany a tam je vše kompletní hovno. SA mělo aspoň rozdíly u aut, pětka má všechny auta přepálený v akceleraci. Zkus driftovat s elegy, nemůžeš. V SA to auto bylo dělaný speciálně pro drifty a musel ses s tím autem učit, jak manipulovat. A se sporťákem si nemohl vyjet kopec - kdežto u pětky s Cheetah vyjedu tu nejvyšší horu.
SA mělo perfektní balanc a použil jsem každé jednotlivé auto, pro jiné účely. V pětce mě nebaví jezdit s ničím jiným, mám jen jedno auto a ostatní se chovaj stejně bizardně…
@Hrdlodus (14.04.2020 11:05): Přesně. K čemu je realističtější ("realistický", lol) jízdní model oproti všem ostatním GTA, když kolem něj je stejně pořád ta samá prdlá blbina? A nic proti tomu, GTA vždycky byl zábavnou arkádou, a hraji je právě proto že jsou o dělání nesmyslných věcí které by v realitě tak úplně nešly, žádný díl v tom není vyjímkou, ani ta čtyřka.

Ale když vystřílím banku, přejedu patnáct lidí, a ženu se po ulici s hláškujícím magorem na sedadle spolujezdce za blikajícím růžovým čtverečkem na mapě, a to co nejrychleji aby o mě policie ztratila po dvou zatáčkách zájem ... tak proč u toho mám proboha přemýšlet nad tím jestli jedu 100 a nebo 70? Tím spíš když to ani nevidím, protože jako u klasické arkády tu ani není tachometr. Není to už zábava, ale přitom myslet na to v jakémkoli ohledu jako na realitu je pořád směšné. Mafia v tomhle byla mnohem dál, tam řídit auta také nebylo snadné, ale konvenovalo to víc s celým zbytkem hry.

@H34D (14.04.2020 08:23): Žádný flame? Ach jo, zklamání :D
Big yes všem uživatelům, co zde zastávají fyziku a jízdní model čtyřky. Nikdo netvrdí, že to je extra real shit, ale tvrdit, že pětka je blíž k realitě, je fakt... ehhh. U čtyřky jsem si víc užil kotrmelců, destrukce a hmotnosti vozidel.
@Hrdlodus (14.04.2020 11:05): to je dobrej point - když jsem hrál GTA4 v době vydání, tak to bylo na klávesnici a ta fyzika mě trochu štvala. Když to ale hraju teď (s gamepadem) tak mi přijde mnohem lepší a zábavnější než v GTA5, kde je to mnohem jednodušší arkáda.
A obecně fyzika (nejen aut) je v GTA4 o dost detailnější.
Pokud má někdo pocit, že má GTA V realističtěší jízdní model než GTA IV, tak bych mu doporučoval projet se aspoň deset minut v reálném autě. Ani čtyřka není kdovíjak reálná, ale auta mají aspoň nějakou hmotnost.
Kolik lidí bavil realistický jízdní model IV oproti všem ostatním arkádovým dílům v arkádové hře ovládané WSAD?
Ty jo, musím se hodně držet, abych něco nenapsal na ty chytré řeči Aliena, ale dokázal jsem to! Cenzoři DH můžou zůstat v klidu. :)
já mám radši ovládání aut ze čtyřky, protože tam jsem cítil nějakou tu váhu a vyžadovalo to určitý skill, jak to auto ovládat. cítil jsem, když auto jelo pomalu a cítil jsem, když jsem to nebezpečně hulil jako hovado. byl tam ten feeling z toho, kterej pětka pro mě nemá. ta dynamika a kontrast byli monumentální u čtyřky.
Ale pořád má čtyřka pro mě osobně daleko do ideálního jízdního modelu ;)
@themacs (14.04.2020 00:48): COŽE?
já řídím auto a IV má mimo tu brzdnou dráhu, víc autentický jízdní model :D v tý hře funguje něco jako váha toho auta. pětka je absurdní bullshit, kde auto ovládáš ve vzduchu a se sportovním vyjedeš i kopec. to snad nemyslíš vážně "o dost realistištější"... to ani prd. to jak se auto ovládá ze strany na stranu je katastrofa. jak na ledu. u čtyřky cítíš každej sebemenší náraz a když autem projedeš po nějaké mini překážce, jako v realným životě. neříkám, že ten jízdní model je kompletně real, ale je víc autentický než ten z pětky :D a taky, v pětce každé auto převrátíš zpátky, tak to nefunguje v realitě... :D
@themacs (14.04.2020 00:36): Mám takový matný pocit že v realitě se silnice chová jinak bahno po monzunových deštích.

Jen by bylo hezké kdyby se Nico naučil používat bezpečnostní pásy. Já sice chápu že je Rus, a tedy dement od přírody, ale tohle není příliš komplikovaná věc.
A poučili se teda hlavně s fyzikou aut, ještě že tohle jde modovat, protože vanila GTA IV je absurdní zoufalství, to je nehratelný a nezábavný zmetek.

Používám toto - a je to s tím modem úplně jiná hra.
@Paul (13.04.2020 23:14): No přesně tak to dopadlo. Což na tom jak je to špatné nic nemění, hra se sekala i když jsem kolem sebe žádný výhled neměl. A ty fyzikální glitche a retardovaný rag doll, uff, tohle se Rockstarrům fakt nepovedlo, ještě že se do pětky poučili.
@AlieN (13.04.2020 23:00): podle mě tam spíš jen umožnili příliš overkill nastavení. Když člověk hodí ty visibility slidery na 100 tak to nezvládá procesor zpracovávat bez ohledu na výkon, dost možná kvůli neefektivitě DX9. Stačí je trochu shodit (např. na 60) a je to v klidu, grafika se kope do zádele a hra jede 60fps rock stable.
mein Gott! Jak může být optimalizace hry tak zmršená, že ani po deseti letech od vydání nejede na slušném hw se vším na full dobře?
A kdyby aspoň vypadala dobře, ale ty ksichty jsou hnusnější než v Mafii.
Protip: Kdo máte krabicovku, tak si její klíč můžete aktivovat na Rockstar Launcheru a dostanete digitalní verzi a Episodes k tomu (i pokud jste je neměli). Jsem to tam aktivoval, stáhl a fakt to obsahuje obě hry. A musím říct, o 12 let později to furt vypadá velmi dobře, a dneska to dokonce jede ve 4K na 60fps. A jak mě tehdy trochu štvala ta fyzika aut, teď mi přijde lepší a zábavnější než v pětce.
Pár rychlých screenů

Jaký je podle vás nejlepší rádio v GTA IV. Včera jsem to nainstaloval a za asi dvě hodiny hraní mě žádný nezaujalo. Vím, že tam jsou dát vlastní songy, ale nejdřív chci dát šanci rádiím. Jo, kecací nechci :)
Minimálně tu fyziku beru jako odfláklou. Ale samozřejmě souhlasím, že si toho plno lidí nemusí ani všimnout a nikomu to nevadí. Navíc co si budeme povídat všechny tyhle věci udělat stojí spoustu peněz a hodin, takže proč se s tím babrat, když je to většině lidí u zadku. To je naprosto racionání úvaha. I když nějakou korunu ušetřili na daních.

ALe zas RDR2 je taky spoustu pitomostí, kterejch si člověk ani nevšimne a dotvářej tak unikátnost toho světa. Je to pro hru potřeba? Není. Je to pěkné že si s tím někdo dal tu práci? Určitě!
@Cobot (05.08.2019 12:41): Jako jo, v určitých věcech je čtyřka líp nastavená, především ta fyzika. Ale některý záběry jsou z té pětky účelově natočený, aby vypadala blbě.. především to žduchání chodců nebo policajtů na ulici, takto se rozhodně nechovají v pětce normálně. A některý věci mi spíš přijdou prostě v pětce nastavené arkádověji naschvál, než že by to bylo "odfláklý" (proč to taky tak nenastavit, když už to jednou fungovalo).

Jak jsem psal, podle mě je to zjednodušený kvůli GTA online.
@Cobot (05.08.2019 12:30): No těžko říct. Je fakt, že čistě z pohledu reálného zpracování fyziky je snad i čtvrtý díl lepší než pátý. Otázka je však, kdo to ocení? Takové nastavení fyziky, které bylo ve čtyřce, většinu hráčů spíše iritovalo a tak není divu, že v pětce se přiklonili k lehce arkádovějšímu nastavení. V ostatních aspektech se mi ale pátý díl zdá o dost dále. Detailní rozbor technického zpracování pětky zde.
@Cobot (05.08.2019 12:30): Co si pamatuju, tak čtyřka má akorát promakanější fyziku (ragdoll u lidí určitě, co se týče jízdního modelu, tam podle mě sáhly po arkádovějším ježdění). A podle mě do pětky to trochu osekali skrz online, možná to bylo moc náročný na výpočty..

Možná lepší damage model u aut má čtverka, ale už si to tak moc nepamatuju.
@Seeker (05.08.2019 11:34): ...každý díl je ve všech aspektech lepší, protože časový rozdíl od vydání mezi jednotlivými díly je hodně znát....

Zrovna v případě čtyřky a pětky tohle neplatí. Na YT máš vidorozbory, které jednoznačně dokazují o kolik je čtyřka technicky lepší a mnohem promakanější hra než "odfláklá" pětka.
@themacs (05.08.2019 11:35):Jo byl jsem tam jednou v Zoo a měli tam růžové, nikoli šedé plameňáky. Takže barevná docela je :-). No byla to spíše narážka na takové ty ostravské steteotypy, jak nám je servíruje například pan Nohavica :-). Popravdě ale kolem Karolíny a směrem tam k hlaváku se mi to moc nelíbí. Zase ale kolem vysílače a okolo Poruby docela jo :-).
@Toaleťák (komentář): Zrovna u týhle série bych pořadí nějak vůbec neřešil. A pokud jsi hrál cokoliv novějšího, tak myslím ani nemá moc smysl se vracet k předchozím. Příběhově na sebe neavazují a každý díl je ve všech aspektech lepší, protože časový rozdíl od vydání mezi jednotlivými díly je hodně znát. Čtyřka mě oslovila ale ze všech 5 dílů ale nejmíň. Přesně jak píšeš, šedé město, pro mě i dost nudné. Pětka byla v tomhle ohledu naprosto ideální.
@mvp23 (19.03.2019 22:08): Mise jsou odfláklé.
Nejvíc mě pobavilo, jak odbouchnu 4 náklaďáky s drogama. Cut scéna co mě informuje o misi z ptačí perspektivity. pak jdu dělat misi pro někoho jiného a TOTOŽNÁ CUT SCÉNA u jiné mise. To jsem si řekl, že už mám asi dost.

Jinak jo, ta mise. Já si stáhl save z internetu a uchýlil se k traileru. Není nic lepšího, než za deště popíjet kafíčko v laudromatu za zvuku pračky a projíždět internet :)
@David_Cravford (16.03.2019 13:30): musíš přepnout proces na 1 vlákno ve správci úloh. Možná je i nějaké lepší řešení tohodle budu už...
Jinak sultan je tam pak ještě 4door sedan. Sentinel vím, ale 4door jako z III tam mám dojem nikde není, jen to 3dv kupé.
Jinak s tím co píšeš "Prostě jeď na místo a pozabíjej to tam." naprosto souhlasím. Tady to bohužel moc nevymakali, ten pocit jsem měl už při prvním hraní, ptz člověk byl tak trochu zvyklý ze San Andreas na trošku rozmanitejsi mise.
Jinak s Kate můžeš chodit na rande a uvidíš ji častěji ne? To letiště je taky demence, ale tam jsem moc nejezdil no.
Ke konci mě už hra solidně vysírá.
Mise se neustále opakují a slouží jako vata. Prostě jeď na místo a pozabíjej to tam. Niko pak brečí, že nemůže mít normální život. WTF?
Kate, žena mého života. Viděl jsem jí v 2 cut scénách. WTF!!!

NEMŮŽU NA LETIŠTĚ, DOSTANU 4 HVĚZDIČKY!!!! Kde je ta svoboda předchozích GTA hrách? Teroristi? Já chci vrtulník!!! A taky v té hře ani není za co utrácet....ani vedlejší mise nejsou atraktivní. Vypadá to, že se budu muset zas uchýlit k traineru, což je smutný.... a nemůžu udělat poslední misi. Bug s vrtulníkem mi to nedovolí. Achjo.
@koudy_cz (25.02.2019 22:34): Sultan tam je dokonce ve třech verzích - klasickej Sultan bez spoilerů, pak jeden se spoilerem a rychlejší a pak RS. RS a ten se spoilerem mám u baráku zapárkovaný. Pak ještě Sentinel tam je ve dvou variacích. Pokud chceš ten vytuněný, jdi k lokaci kde je RS. Po chvíli začnou jezdit po silnici černé XL, co znáš z GTA III.

Jinak jsem už ve třetím městě. Nevim, co se Chuckovi nezdálo na bitkách/přestřelkách. Pro mě je GTA IV nejlepší v tomhle. Můžu týpka odzbrojit, Niko umí perfektní chvaty s nožem, kopy do břicha, na hlavu. Přestřelky můžou bejt monotoní, ale pro mě ne - výhoda misí je, že tam není příliš scriptů/CP. Takže si můžu mise plnit naprosto po svém. Absence CP mi vyhovuje. Je to náročnější, můžu postupovat takticky a AI se kryje, střílí z boku a tak. Mrzí mě, že nelze bouchačky upravovat a je jich méně, ale za to využívám každou. Házím všude granáty, používám sniperku, m4, malej samopal, glocka…. všechno dostane prostor. A ozvučení zbraní je lahůdkové.

Jízdní model je fakt suprovej. to brždění aut mi tolik nevyhovuje, ale když uděláš drift, tak to stojí za to. Celkově fyzika, engine je top. Svět je pestřejší, živější než v GTA V. Tolik interiérů....fast foody, nemocnice, a můžu i do interiréů, kde se plní mise. Muzeum například. Můžu do prádelny (miluju zvuk pračky, takže moje oblíbená lokace :D).
Nefunguje u mě příběh, ani jeho vážnost, protože postavy jsou hrozný dementi. Niko tam hláškuje a já se bavim suprově. Chybí mi kupování baráků, aut, protože utrácím peníze jen za zbraně a munice a ani ten obsah pro 100% dohrání mi ani v GTA V/IV nepřijde prostě zajímavej. Jinak je to ale super zatim.
Jaj, sultan rs nej kára, ikdyž maximalka celkem nic moc, na drifty po těch kolmych avenue ale jako dělaný :)
Hele a gfwl jsem bojoval už od dne vydání, kdy jsem si hru predkoupil na steamu, musel jsem při vytváření xbox live účtu nastavit místo v Anglii/USA, jinak mi nešlo v gfwl nic a nemohl jsem ani ukládat, jak úžasné... Začaly se na to objevovat návody ihned po vydání. Gfwl nepodporoval účet z cz zemí. To jsem si taky tehdy užil. Jinak dojmy jsem měl podobné a to i po třetím dohrání. Ani na gtx1060 +i5 +16 ram desktopu jsem však nedával vše na max, jelikož ta optimalizace je prostě odflaknuta. Little Jacobovi začneš rozumět až tak jak to hraješ potřetí a víš o čem ty mise budou :D a to tě ještě čeká ujetej juicie brucie atd.
Zkoušel jsi reborn mod?
Na jízdní model je třeba si zvyknout, ale jak si zvyknes, už nebudeš chtít jinak, po San Andreas docela šok/skok.
@mvp23 (16.02.2019 15:19): Na interiéry je od začátku hra docela bohatá.
Niko je mi sympatickej, i když ty vedlejší postavy jsou...psycha. Little Jacob wtf? Nerozumim ani hovno s titulkama :D
s autama se mi jezdí dobře. liberty city je alive. všude dopravní zácpy, masakr. rádia znám už z poslechu.
rozpačitě působí střílení a házení věcí, jako cihly atd. nemůžu to hodit třeba na auto, jen na člověka či vybraný objekt. nemůžu si mířit manuálně, což mě štve. to stejné je u přestřelek.

bowling vypadá zábavně. sere mě, jak furt někdo otravně volá. graficky je to divné takové. hra mi zatím jednou spadla. déšť je nevýraznej.. to jsou zatím mé dojmy.
@mvp23 (14.02.2019 15:18): Co mě potěšilo: vyjdu z baráku a hned vedle restaurace. Říkám si...bylo by fajn, kdyby tam šlo jít. A ono jde. A můžu si koupit hambáč, aniž bych měl pryč životy. A hned vedle interiér s hadrama. PARÁDA!!! Jízdní model mi přijde zajímavej, sice to bude chtít trošku cviku, ale věřim že ty drifty, až najdu Sultan RS budou stát za to :D
Tak pánové.

Dostal jsem se úspěšně....skoro úspěšně do hry..

ještě předtím, než jsem si vše nastavil a skočil do hraní, na mě vyskočilo okno ať zadám platný kod mojí hry. Samozřejmě opisuji ten z manuálu. Ta hra mi však píše, že je neplatný. WTF?

No nevadí, přeskočil jsem to, chtěl jsem vědět jak mi hra pojede. Nenaběhli mi žádné textury, vůbec nic :D neví někdo co s tim? :D Mě to ukazuje, že přesahuju tu paměť.

EDIT: ÚSPĚCH. Hraju na maximální detaily (pár textur doskakuje, není to stabilní ty fps, možná nějak doladím) hru můžu ukládat, zatím to jede naprosto parádně. KONEČNĚ :D