Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Grand Theft Auto III


Zajímavosti

Vývoj

Původní verze hry na PS2 vycházela těsně po 11. září 2001 a díky tomu v ní bylo na poslední chvíli provedeno několik úprav.
- policejní auta byla přebarvena z původně modrobílé, velmi se podobající New Yorské policii NYPD, na více obecnější černobílá. Už asi týden po 11. září byly takto upraveny všechny oficiální obrázky.
- větším zásahem bylo úplné odstranění postavy jménem Darkel, která se objevila v několika dřívějších materiálech. Darkel měl být šíleným revolucionářem, který chtěl zničit městskou ekonomiku a hlavního hrdinu úkolovat zběsilými "Rampage" misemi. Jednou z nich bylo ukradnout zmrzlinářský vůz, přilákat k němu co nejvíce chodců a poté ho odpálit. Nakonec se tato mise ve hře přeci jen objevila (dá vám ji El Burro), ale k zabití členů gangu. Rockstar se od údajné změny později distancoval.
- ze hry také byli odstranění starší lidé jako chodci a žluté školní autobusy byly přebarveny. Vystřihnuto bylo také několik "závadných" komentářů chodců a dialogů v rádiu.

Příběh

Ve hře ani jednou nezazní jméno hlavního hrdiny. Až později, hluboko v souborech hry hráči objevili, že se jmenuje Claude. Oficiálně jeho jméno však poprvé zazní až v Grand Theft Auto: San Andreas.
Hlavní hrdina hry Claude Speed po celou dobu hry nepromluví ani jediné slovo.

Easter eggy

Když v noci střílíte odstřelovací puškou do Měsíce, mění svou velikost.
Na začátku čtvrtě Torrington v Staunton Island (napravo od Callahanského mostu) v prosklené budově pod schody jsou dva počítače, na nichž jsou zapnuté predchádzející díly série GTA.
Ve hře narazíte na postavu jménem Tanner, kterou během jedné z misí pronásledujete a následně zabijete. Tanner ve hře působí jako řidič Yakuzy, jde ovšem o policistu v utajení. John Tanner je jméno hlavního hrdiny z konkurenční herní série Driver. Tvůrci GTA Tannerovi ve hře udělali ženskou animaci běhu, čímž poukázali na jeho zvláštní způsob pohybu v Driverovi.

Ostatní

Všechny songy z rádiové stanice Flashback můžete slyšet i v gangsterském filmu Scarface (Zjizvená tvář).
V misi "Dead Skunk in the Trunk" (Mrtvý skunk v kanále) máte za úkol zničit auto Manana. To má v kufru mrtvolu Forelliho a pokud jej vezmete do garáže u savehouse, tak tam mrtvola zůstane i po loadu.
Dle Take-Two Interactive se do roku 2008 prodalo přes 14,5 milionu kusů GTA III.
Hlavný hrdina tretieho dielu je s výnimkou hráčskej postavy z Grand Theft Auto Online jedinou pomenovanou postavou z ústredných protagonistov, ktorá nedisponuje žiadnym dabingom. K tomuto rozhodnutiu došlo i z dôvodu údajného lepšieho stotožnenia sa s jeho charakterom. Neskôr sa objavil vo vedľajšej roli i v neskoršom Grand Theft Auto: San Andreas, kde dostal svoje meno Claude. Nakoľko však tvorcovia chceli zachovať konzistenciu, ani tam sa nedočkal hlasového predstaviteľa.
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 1 hodinu, 11 minut a 57 vteřin.
Ve hře se objevuje jednoruký Phil Cassidy, jako obchodník s těžkými zbraněmi. Tvrdí o sobě, že o ruku přišel v Nikaragui, ale v GTA Vice City, které časově předchází trojce, se hráč dozví, že tomu bylo jinak. Ve Vice City navíc přišel Phil o pravou, nikoli levou ruku.
Máloletí nevlastní bratia William a Joshua Buckner z Tennessee sa vybrali 25. júna 2003 na diaľnicu a ich náhodná streľba na okoloidúce autá vyústila nielen do niekoľkých zranení, ale aj do úmrtia jednej z osôb. Dvojica sa následne hájila tým, že nechcela nikomu ublížiť a iba si chcela naživo vyskúšať svoju obľúbenú hru Grand Theft Auto III.
Moderátor rádia K-Jah pronese jednu impozantní úvahu, která vysvětluje, proč se vysílá ze "Studia 2".

One love plus one love make two. So this is Studio 2. With double the love.