Gato Roboto

30.05.2019
21.04.2020

Vesmírný hrdina na cestě k nouzovému signálu havaroval a zůstal uvězněn ve svém vesmírném korábu. Jeho jedinou nadějí na záchranu je jeho kočka Kiki, která se ve snaze zachránit svého páníčka sama musí vydat do nepřátelského mimozemského podzemí. Sama o sobě by samozřejmě proti nepřátelským silám nic nezmohla a proto je vyzbrojena robotickým oblekem, který by jako z oka vypadl Samus Aran...

Gato Roboto je další z řady plošinovek stylu metroidvania, přičemž primární inspirací tvůrců byla tentokrát samotná série Metroid. Na kočku Kiki čeká propojený svět mimozemské základny, který může prozkoumávat ve svém obleku i mimo něj. Postupem hrou Kiki získává vylepšení svého obleku, jako raketový modul, dvojitý skok nebo upgrade základní zbraně na automatickou. Mimo oblek může Kiki ovládat i ponorku nebo statické dělo.

Stejně jako Minit by se dal nazvat mini dvoubarevnou verzí Zeldy, tak Gato Roboto je mini dvoubarevnou verzí Metroidu. Inspiraci se tvůrci ani nesnaží skrývat a hra se v podstatě hraje zcela totožně jako libovolný díl Metroidu, pouze s jedinou novou featurou (možnost vystoupit z robotického obleku a vystřídat ho za jiné vozidlo), přejatou ze série Blaster Master.

To však nemusí být nutně na škodu. V tomhle případě dvě až čtyři hodiny strávené s roztomilou kočkou a nutné k dohrání hry příjemně utečou. Kočka se ovládá hladce, upgrady jsou řádně overpowered, backtracking nedosahuje otravnosti, zkrátka vše je tak, jak má být. Na poměry žánru je Gato Roboto až nezvykle lineární a z celé série Metroid se tak nejvíce přibližuje černé ovci Metroid Fusion. Po vzoru Fusion to Gato Roboto však vyvažuje vyšší obtížností, hlavně co se týče bossfightů. U mě osobně však nikdy nedošlo ke frustraci a i když na téměř každého bosse bylo potřeba více pokusů, nejednalo se o žádné nepřekonatelné překážky.

Stejně jako zmíněný Minit, i Gato Roboto vzalo retro inspiraci o kus dál a namísto NES hry připomíná spíše hru ze ZX Spectrum ve dvou barvách. U Minit mi černobílá grafika nevadila, jednou to ale stačilo a Gato by rozhodně detailnější grafika prospěla. Výborný je však soundtrack, který jakoby vypadl ze Super Metroid.

Sečteno podtrženo, Gato Roboto sice není must-play hra, která změní žánr, ale fanoušky žánru za nízkou cenu rozhodně neurazí. Bloodstained navíc vyjde co nevidět, takže jako malý předkrm Gato posloužilo dokonale.