Ford Racing 3

29.10.2004

Je tu v pořadí už třetí pokračování závodů ze série Ford Racing. Ve hře si vyzkoušíte jízdu 55 auty od nejstarších klasik až po modely, které se ještě na trh nedostaly. Najdete tu třeba klasický Ford Mustang, nabušený Ford GT nebo futuristické modely z řady koncept. Se všemi automobily se můžete prohánět na 26 různých tratích. Na výběr tu máte 16 různých závodních módů jako je Overtake, Boost, Playground atd. Model poškození aut opět chybí a celá hra je velice podobná svému předchůdci Ford Racing 2.

Hm, tak proti dvojce docela downgrade. Zmizelo zpětné zrcátko, zmizela volba jízního modelu (a jednoznačně se to přesunulo do čistokrevné arkády) a obtížnost klesla na minimum. A to, co se mi na dvojce líbilo nejvíc, tedy živé tratě, zmizelo. Jsou hodně rychlé, ale nic se v nich neděje, což je škoda.

Mám rád takové ty klasické závodní hry, kde nasednete do nadupaného sporťáku a proženete jej dechberoucí krajinou. Podle tohoto receptu vznikla první šestice Need for Speedů, navíc závody byly většinou okořeněné honičkami s policií. Ford Racing 3 je zaměřen spíše na legální závody bez dopravy a policie, ale nabízí skoro stejně dobrý zážitek z jízdy jako staré díly NfS. Bohužel, hra trpí několika nedostatky, které ji srážejí někam k lehkému nadprůměru závodních simulátorů.

Vadil mi třeba kolizní systém s okolní krajinou. Při jízdě vlastně ani nejde narazit do stromu nebo vjet do pole, vždy vás odrazí neviditelná bariéra. Grafika vzhledem k době vzniku nevypadá špatně, tratě jsou slušně zpracovány a efekty v podobě třeba létajícího listí nebo západu slunce zpříjemňují závodění. Pochválit ale nemohu grafické ztvárnění některých vozů. Zatímco staré Fordy vypadají parádně, s některými novějšími modely (Focus, Mondeo) si grafici moc práce nedali.

Bohatá nabídka závodních módů je chvályhodná, bohužel se dá jezdit maximálně proti pěti počítačovým soupeřům, kteří na první dvě obtížnosti spíše než závodníky připomínají pány, co si vyjeli na výlet :) Až na těžkou obtížnost dostanou závody tu pravou napínavou atmosféru. K dobrému pocitu ze závodění přispívá povedený jízdní model, který je čistě arkádový. Vozy se dají pohodlně ovládat na klávesnici, což u většiny moderních simulátorů není samozřejmostí. Nepotěší žádný systém poškození a absence pohledu z interiéru. Zvukový projev fordíků je povedený a to samé se dá říct o soundtracku.

Já hrál Ford Racing 3 tak, že jsem si dal asi tři závody denně a pak jej vypnul. Na takovéto občasné ježdění se hra hodí parádně díky příjemnému ovládání aut i celkem velkému počtu různých závodů. Po nějaké půlhodině ale začíná zábavnost klesat. V tento okamžik je dobrý hru vypnout a vrátit se k ní třeba až další den :) 70%
Další hra ze zdánlivě nekonečné řady budgetových závodních titulů, která mě ale narozdíl od většiny ostatních zaujala a velmi dobře pobavila. Jakožto velkého fandu automobilismu obecně a obdivovatele starých a postarších Fordů zhruba do roku 2004 (v tomto roce i zcela příhodně hra vyšla) mě zaujala možnost projít si historii těch zásadních i méně důležitých modelů, případně speciálů, které se nikdy sériově nevyráběly. Radost mi udělala projížďka v mém oblíbeném Focusu první generace, v pseudo-sportovní verzi Fiesty Pumě a nebo také v krásné, dlouhé a stylové Galaxii.
Ze začátku jsem přitom moc nadšený nebyl, prvních několik závodů v hlavní sérii bylo nudných a fádních. Jakmile jsem si ale otevřel další postup do střední obtížnosti a odstartoval jsem závod "Focus vs. GT", bylo vymalováno. Udržení první pozici najednou bylo o mnoho náročnější, samotné projetí různorodými trasami rychlejší a bylo potřeba už více přesnosti, například v režimu "bílá čára", kde pokud se držíte na vyznačené stopě, přibývá vám nitro, pokud ne, nedostáváte nic a soupeři vám během chvíle zmizí z dohledu.
Jakmile se vám podaří vyhrát i střední třídu a přejdete do záverečné fáze, hra je zase ještě o jednou tolik těžší. Pokud se ale sžijete s prkenným ovládáním a s ne úplně normálním chováním zdejších vozidel, budete trasy projíždět s lehkostí bez ztráty "kytičky" a povětšinou lehce přetáčivým smykem.
Na závěr bych rád zdůraznil, že pro obyčejného náhodného hráče, kterému je auto-moto sport a automobilová tématika obecně cizí, se nebude jednat o nic extra a může si z hodnocení odečíst zhruba 10-30%.

Pro: nabídka vozů, tratě, obtížnost, herní režimy

Proti: ovládání a odfláknuté grafické zpracování některých vozů