Flight of the Amazon Queen

01.10.1995
1995
25.04.2009

freeware (dříve placená hra)

Flight of the Amazon Queen je 2D adventura, která svým námětem i zpracováním nezapře inspiraci tvorbou studia LucasArts, zejména pak hrou Indiana Jones and the Fate of Atlantis. Hráč ovládá postavu nájemného pilota Joea Kinga, který se svým letadlem během přepravy slavné herečky Faye Russel ztroskotá v amazonské džungli. V té kromě přátelských domorodců sídlí například kmen amazonek, nebo šílený vědec, snažící se vynalézt paprsek na smíchání lidského a dinosauřího DNA, díky kterému by ovládl svět.

Hra byla v roce 2004 byla uvolněna jako freeware.

Velka skoda, ze Flight of the Amazon Queen za sebou nema (nemel) silnejsi francizu a produkcni spolecnost, protoze toto dobrodruzstvi v duchu Indana Jonese ma co nabidnout - Joe King sice neni takovy bouchac jako Indy, ale hadu se neboji:-).

Predstavte si Indiana Jones and the fate of the Atlantis, odeberte moznost hrat s vice postavami najednou, zamente cestovani po svete za oblast kdesi na Amazonce, vymente nacisty za sileneho nemeckeho vedce zakryvajici sve plany na ovladnuti sveta za tovarnu na vyrobu kozenych kalhot a jihoamericke indianske predky mimozemskeho? puvodu za Atlantany a mate vymalovano.

Marne se snazim rozhodnout, jestli vetsi bludiste nabidla Atlantida ci ztraceny chram, ve kterem hledate kristalovou lebku, ale ono to mozna bude tak na stejno, jen se tu nemusi bitkovat s nacky (Nemci se zabiji na pastech bez vaseho pricineni). Hra se navic nebere prilis vazne, takze se pripravte na umela prsa a vysavac v dzungli i prodavace vyzadujiciho obcanku pred prodejem lahve alkoholu.

Namluveni je vcelku slusne (byt vetsina daberu namluvila vice postav) a zvlaste profesor Ironstein je prijemne over the top mad nazi doctor:) Technicka uroven je take velmi slusna, SCUMM verze pracuje bez chyb.

Skoda jen, ze zaver ve Valley of the Mists neni o neco delsi (a neobsahuje vice dinosauru, kazdopadne zaverecny showdown s robotem ?mimozemskeho pruvodu, v dinosaura promeneneho profesora Ironsteina a zrcadlicimi plochami stoji za to... FotAQ doporucuji vsem priznivcum starsich adventur...
Další adventurka ze starých časů je za mnou. Flight of the Amazon Queen nemám zařazenou v kategorii legendárních, ona tam úplně nepatří, ale dá se říct, že je docela povedená.

Let Amazonské královny je poctivé dobrodružné béčko. Odehrává se na přelomu 40-50 let, většinu času jste v amazonské džungli. Hlavní hrdina je hláškující dobrodruh, nechybí krásky v nesnázích ani zákeřný soupeř, který nakonec změní strany a hlavně geniálně béčkový doktor Ironstein. Ten plánuje pomocí dino paprsku změnit amazonky v dinosauří bojovnice a ovládnout svět. Se svou vizáží a ďábelským smíchem mě asi nejvíce připomenul profesora Nulu z Rychlé roty :) A protože jsme v komediálním dobrodružství, tak nechybí domorodci, pár vtipných postav, zvířata, amazonky unášející muže pro sex :), bondovská základna záporáka, chrám plný pastí, dinosauři, nadpřirozeno a megalomanský souboj robot vs. dinosaurus na konci. Zní to jako hovadina, ale ač příběh není úplně strhující je celkem v pohodě a má spád. Humoru je dost a přitom nikdy nesklouzne do do laciné šaškárny.

Nejvíce to připomíná takovou béčkovější variaci na Indiana Jones and Fate of Atlantis, čemuž bohužel odpovídá i na rok vzniku postarší grafika a také Scumm ovládání.

Čímž se dostávám k hratelnosti. Flight of the Amazon Queen není úplně těžká hra. Nestrávíte ji projížděním návodu, dostáváním se z dead endů ani šíleným pixelhuntingem. Předměty se hlásí pod kurzorem a ten většinou vybere i nejlepší akci. Většina úkolů je celkem logických a zákysy plynou spíše z něčeho jiného. V každé kapitole máte otevřeno obrovské množství lokací a v inventáři sebou taháte spoustu předmětů. Navíc jsou na jedné stránce vidět jen čtyři, takže občas zapomenete že máte někde něco použít, případně vás nenapadne něco zkombinovat. Předměty bohužel nemizí i když je dávno nepotřebujete a v kombinace s tím, že je tu osm možných příkazů a tuna lokací se stává tradiční zkoušení všeho na všechno dost peklem. Každopádně jinak si nemůžu stěžovat, jen jednou jsem zasekl déle díky tomu, že jsem si nevšiml cesty k misionářům.

Sečteno podtrženo, Flight of the Amazon Queen je pohodová dobrodružná adventura bez větší přidané hodnoty ale i bez větších problémů.

Pro: Příjemný dobrodružný příběh kombinující všechno možné, slušný humor, logická hratelnost.

Proti: Postarší grafika, obrovské množství lokací najednou a předmětů které nemizí.

Tak takhle to dopadá když se spojí Monkey Island a Indiana Jones a výsledkem je povedená adventura která má rozhodně co nabídnout.

Vžijeme se tu do role Joe Kinga který dělá pilota k pronájmu. Jednoho dne byl objednán že má přepravit slavnou herečku, bohužel osud tomu nechtěl a Joe King spolu s herečkou a jeho parťákem Skippem uvízli v Amazonské Džungli a záhy se všichni tři zamotávají do ďábelských plánů doktora Ironsteina.

Musím říct že příběh je na poměry komediálních adventur uspokojující a vůbec neurazí. Sice vás nebude hnát moc dopředu a ani vás nebude až tak moc zajímat ale příběh není na hře to hlavní.

Hra nabízí nespočet zábavných charakterů které jsou napsány dobře a pobaví. Za mě vede Gorilla co nemá v Americe co dělat (na tuhle postavu vzpomínám ještě po dohraní). Hra je přímo napěchovaná humorem a musím říct že poměrně kvalitním, na žádný trapný vtípek jsem nenarazil a většinou jsem byl příjemně pobaven.

Grafické zpracování jede ve stylu Lucas Arts a díky tomu je grafický kabátek povedený a příjemně se na něj kouká. Volení akcí je ve směs stejné jako v Monkey Islandu apod. akorát tu nemáte slova ale desky se znaky jako např: give,pick up apod.

Lokace sami osobě jsou zpracovány hezky a spolu s povedeným soundtrackem navozují příjemnou dobrodružnou atmosféru.

Hra není až tak moc těžká co se týká začátku největší záhul je až v předposlední části hry kdy se ocitáte v chrámu.

No Flight of the Amazon Queen je rozhodně povedenou humorno-dobrodružnou adventurou která nenudí a nabízí kvalitní humor,vtipné postavy a i sympatickou hlavní postavu. Hra zabere okolo dvou hodin což je sice málo ale podle mě pro hru takového typu dostačující herní doba. Určitě doporučuji pokud hledáte nějakou dobrodružnou adventurku. Navíc když je zdarma na gog.com určitě by jste jí měli zkusit.

Pro: Soundtrack,Gorilla,bláznivý příběh,atmosféra,humor,grafika

Proti: Pro někoho délka,frustrující část s chrámem