Fenimore Fillmore: The Westerner

Wanted: A Wild Western Adventure

Revistronic •  Casual Brothers (iOS, Android)
21.12.2003
06.09.2010
23.05.2016

Kovboj Fenimore Fillmore se podruhé stává hlavním hrdinou humorné adventury. Zatímco se dříve honil za třemi lebkami toltéků, nyní se dostává do sporu farmářů s nemilosrdným rančerem Starekem, který se nezastaví před ničím, aby získal půdu patřící farmářům. Fenimore se rozhodne, že v tom farmáře nenechá a pomůže jim. Je už takový dobrák a především doufá, že tak zapůsobí na krásnou Rhiannon, Starekovu neteř, která nesouhlasí s jednáním svého strýčka.

The Westerner je plně ve 3D grafice. Hráč se přesouvá mezi několika lokacemi na koni, kterého je potřeba pravidelně krmit mrkvemi. Ty je především nutné pěstovat zaléváním záhonků. Nechybí ani nějaká ta střelecká minihra, jinak se ale jedná o klasickou point and click adventuru. U nás vyšla hra kompletně nadabovaná v češtině.

Nerad se vracím k hrám které jsem hrál jako malý a to z toho důvodu že si nechci pokazit ty nádherné a dětstvím ovlivněné vzpomínky na daný titul které jsem si už několikrát zkazil. No a teď kvůli DH Výzvě jsem se musil pustit na zkažení další vzpomínky a to na hru Fenimore Filmore. Pamatuji si jak jsem jako malý o ní žadonil jelikož to byla hra z Divoké Západu a já jako správný malý capart měl rád Divoký Západ a kovboje, dokonce je zajímavé že jsem hru v mládí dohrál což byl docela neobvyklý jev a většinou se to stávalo pouze u adventur.

Vžijeme se tu do role Fenimora Filmora (kterého můžete znát z jeho předešlého dobrodružství s Toltéky) který se omylem nachomítne ke konfliktu mezi farmářem který brání svojí farmu a hrubiány které poslal Pan Starek což je bohatý nesympatický dědek co celé tohle místo ovládá a skupuje všechny farmy, no a pokud farmář odmítne farmu prodat tak mu jí Starekovy chlapi zapálí. Fenimore pistolníky odežene a zjistí tedy že Starek ničí všechny farmáře a že by proti němu měli udělat patřičná opatření, no ale jak to ve správné adventůře chodí tak jediný kdo obstará všechnu tu práci jste vy. Příběh tedy není nic originálního ale jak většinou říkám od humorné adventury ani žádný propracovaný příběh nečekám, tedy pokud hra ale zvládá humornou stránku... no a ta je tady na půli cesty.

Ano hra má být klasický humorný Western který láká na neskutečně kvalitní animace a dobrý humor, a hře se většinou daří jen ten první bod. Na dobu vzniku musím animace pochválit jelikož jsou neskutečně kvalitní, no a bohužel veškerý humor který se ve hře objeví je skrze animační, ať už grimasy hlavních postav,pády,zkoušení nových oděvů apod. Samozřejmě v animacích se občas naskytnou nějaké povedené vtipné hlášky ale to je tak všechno, jelikož v průběhu hry se v dialozích objeví asi tak pět až deset povedených vtipů a to je opravdu málo.

Navíc dialogy také nejsou nic extra a i když nenudí tak mi občas přijdou místy nelogické co se reakcí postav týče, vy vlastně máte dialogy rozkouskované a volíte si odpovědi či témata (klasika) jenže místy mi přijde jakoby postava zareagovala nelogicky nebo to může být i kvůli CZ dabingu (o tom za chvilku). Každopádně dialogy po většinou nejsou nic hrozného ale také nic světoborného. Tendenci přeskakovat u nich mít nebudete ale nějaká hravost či povedené fórky bych přivítal.

Tak a teď Český Dabing který je kupodivu kvalitní a k většině postav i skvěle sedne, bohužel selhává hned ve dvou bodech.

1. Herci umí hrát a jejich dabing nepůsobí křečovitě, bohužel ale představitel Fenimora někdy v dialogu vyjádří úplně jinou emoci než by se od něj očekávala, což je místy docela komické. Každopádně jeho dabing je též kvalitní.

2. Další problém bije přímo do očí a tím je správné načasování dabingu do animací, které je tu místy naprosto nezvládnuté. Takže dabing je často pozadu za animacemi a je to poměrně nepříjemné a vy si tolik dané animace neužijete.

Postavy jsou dá se říci docela dobře napsány a skoro všechny jsem si docela oblíbil ať už šíleného Alvina či trochu hloupého Joea Bannistera dále například bandita co vás pořád sleduje ve městečku je taky hezky nesympaticky proveden.

Lokace jsou celkem dostačující i když místy až tak pravý Divoký Západ nepřipomínají, podíváte se tu na dvě farmy, do městečka, školy, na střelnici či do velkého sídla. Lokací je vcelku málo, dále grafické zpracování je na dobu vzniku kvalitní i když místy je třeba pozadí lokace vyplněno nechutně vyhlížejícími stromy apod.

Dále mi přijde že se vývojáři snažili uměle vyplnit herní dobu a tak vám sem dali koně který potřebuje papat mrkvičku jinak vás nikam nedoveze, takže jste nuceni zalévat záhony a čekat dokud nevyroste mrkev kterou budete pak koně krmit. Naprosto zbytečná věc která jenom zdržuje, poté je tu ještě picí souboj ve stylu šermu v Monkey Islandu, který mi ale v této hře přijde lépe zpracovaný a to asi z důvodu že věty se lépe rýmuji a snadno se tedy k větám hledají správné odpovědi. Obtížnost je podle mě na střední úrovni a pár záseků vás určitě čeká. Když ve hře je potřeba sbírat peníze aby jste si mohly kupovat vybavení potřebné k dokončení hry.

K závěru bych rád řekl že Fenimore Filmore není špatná adventura bohužel mi ale místy přijde plytká, zbytečně natahovaná a humor místy nefunguje a založit ho částečně na pádech, ránách do držky či že se hrdina převlékne za nindžu mi přijde jako špatná volba, tohle si měli nechat do pořadu pro malé děti. Na další stranu ale hra nabízí opravdu kvalitní animace spolu s příjemným soundtrackem který ale skladeb moc neobsahuje a i docela sympatické lokace. Otázkou ale je jestli bych Fenimora doporučil, no adventuristům co si snaží rozšířit obzory určitě ale začínajícím adventuristům asi ne.

Pro: Animace, grafické zpracování, hudba, těch pár vtípků, český dabing

Proti: Plytkost, uměle natahované, špatné načasování dabingu, směšné množství vtipného humoru

S překvapením jsem objevil, že Tři lebky Toltéků maji pokračování z roku 2003, které má recenze na Bonuswebu i Tiscali a dokonce ho mám ve svém seznamu. Nemám moc s čím srovnávat, protože komerčně vydaných a relativně známých adventur vzniklo v roce 2003 celých 8! a já hrál pouze fantastického Posla smrti a relativně slušného Broken Sword 3.

Fenimore Filmore je bohužel ještě z období, kdy si spousta tvůrců myslela, že adventura musí být 3D (navzdory titulům jako Longest Journey, Sybera 1-2 či právě Posel smrti). Máme tu tak nijak objevnou 3D grafiku, která si ale kupodivu drží ulítlý styl prvního dílu. K tomu na pozadí hraje příjemná westernová hudba a plusem je kompletní (a povedený) český dabing.

Příběh je slabší. Na rozdíl od prvního dílu kde se pátralo po pokladu přichází největší westernové klišé. Osamělý jezdec přijíždí do městečka, aby pomohl utlačovaným farmářům proti zlotřilému magnátovi a získal dívku svých snů. Ech... Zmizely všechny úlety typu revolucionáři, francouští vojáci kousek vedle kavalérie atd.. naštěstí tvůrci ponechali aspoň zajímavé a vtipné vedlejší postavičky, kterým kraluje natvrdlý šerif Sluka.

Hratelnost se změnila a nezměnila. Stejně jako v prvním díle je tu dost lokací a v každé řešíte nějaké dílčí problémy, které vedou k jednomu z cílů hry. Vysvobodit vězně, získat peníze na obranu, vyhodit do vzduchu most a další. Hraje se to příjemně ovládání je bezchybné a většinou díky různým nápovědám v dialozích máte jasnou představu, co a kde dělat.

Většina novinek přichází s přechodem do 3D a s pocitem tvůrců, že tradiční adventura by hráče nebavila. Při pohybu se tak mění kamera a občas je trošku problém poznat, kam se dá jít nebo si něco prohlédnout. Zábavnou novinkou jsou peníze, které potřebujete na spoustu věcí. Ty se dají získat různými způsoby, například telegrafováním známým, ale většinou je získáte tak že přijdete do nějakého domu či jiného místa a kompletně to tam vybílíte :) Od dob Falloutu jsem si takhle dobře nezačóroval :)

Další novinky jsou ale už slabší. Slovní souboje se získáváním urážek a odpovědí na ně jsou beze studu obšlehlé z Monkey Islandu, chytání ryby je otravné. Maximálně otravné je to, že Váš kůň jede na mrkev a musíte jít mít dost, jinak se nikam nedostanete. Takže jsem jak kretén půlhodinu grindoval, resp. farmařil, abych měl zásoby.

Maximální oser je pak střílení. Chápu že to k Divokému západu patří, ale tyhlety akční sekvence nemají v adventuře co dělat. A tak je tu jedna odstřelovací práce, dvě přestřelky a především naprosto pekelná střelecká soutěž. Přestřelky jsou mizerně naprogramované, takže střílíte do někoho a hra to vyhodnotí, že se netrefujete. Střelecká soutěž je šílená - v 5 kolech musíte zasáhnout v krátkém časovém limitu postupně více a více terčů bez možnosti uložení, jenomže myš není zrovna plynulá a já u toho strávil 2 hodiny! Nakonec jsem stáhl detaily na minimum, dočkal se plynulého pohybu a vyhrál.

Zkrátka a dobře Fenimore Filllmore není špatná hra. Víceméně se hraje podobně jako první díl. Jen se tvůrci mohli vykašlat na 3D, grindování mrkví a především přestřelky.

Pro: Stylizovaná grafika, tradiční adventuření, humor a vedlejší postavy.

Proti: Zbytečné 3D s mizernou kamerou, zbytečné akční sekvence a sbírání mrkví.