F1 Challenge '99-'02

F1 Career Challenge

Image Space •  Visual Sciences (NGC, PS2, Xbox)
24.06.2003
27.06.2003

Prozatím poslední oficiální simulace královského motorsportu pod hlavičkou EA Sports na PC a pomyslné shrnutí úspěšné série. Jak název napovídá, jde o celé 4 hratelné sezóny se vším všudy. Bohužel zde oproti konzolovým verzím chybí mód kariéry, takže nemáte možnost se svou vytvořenou postavou projít postupně všechny čtyři sezóny. Na druhou stranu, hra je optimalizována lépe než její předchůdci a nechybí spousta nastavitelných grafických parametrů. Obsahově je hra srovnatelná s předcházejícími díly a znovu na vás, pokud o to stojíte, vychrlí vysokou dávku realismu. Pokud ne, určitě vám nastavení pomůže najít kompromis mezi realitou a arkádou.

Díky neoficiálním přídavkům (stažitelným zdarma) na každou novou sezónu se životnost hry neustále prodlužuje.

@vodkasesemtexem (19.04.2015 14:42): Srovnání s GP4 se nabízí. GP4 např. lépe drží na trati, v čemž je asi největší rozdíl hratelnosti. Mně spíš vyhovuje ten prostor v 99-02, kde se dá vyletět vyloženě z tratě nebo po ní všelijak plavat. Přijde mi, že inteligence soupeřů v GP4 je ještě o něco horší.

Za mě nejlepší simulátor F1. Pokusím se blíže objasnit.

Grafika je skvělá i na současnou dobu, ačkoli jde o grafiku z raných let r. 2000. To platí i o replayích a televizní grafice, kde díky režii vidíte průběh závodu jako byste se dívali v TV. Replay Fastest Laptime se pořizuje automaticky, můžete si ale pořídit replay i celého závodu. Zrcátka, lesky, stíny, pěkně vykreslené tratě jsou samozřejmostí.

Co chci zvlášť vyzdvihnout je realistika vozu. Ideální je dát si kontrolu trakce, abyste neprokluzovali v každé zatáčce, auto-převodovku, možná aspoň LOW na asistenci řízení, aby to zase nešlo do smyku při každé drobné nepozornosti, ale jinak se to dá jet naplno s rozbitností vozů a bez asistence. Problematické jsou vyšší obrubníky, kde to může auto trochu "nakopnout". Velice vydařená je jízda na mokré trati.

Rozbitnost vozu - dáte-li nejcitlivější, tj. 100% - je úplně v pohodě. Není to tak jako ve skutečnosti, že byste nemohli ani škrtnout, ale nějaký ten náraz už formule nevydrží a jsou z toho pěkné efektní kolize. Pokud urazí přední křídlo, dá se to většinou opravit (může se stát, pokud byl ten náraz silnější, že vůz už stáčí na jednu stranu, což je nepříjemné); pokud urazí zadní křídlo, soupeř končí, vy strávíte opravou asi 40 sekund v depu.

Bohužel platí, že s lepšími značkami vozů pojedete rychleji než s horšími, ale lze tomu přizpůsobit úroveň soupeřů.

Pořád je tu smysluplný systém bodování 10-6-4-3-2-1. Stejně tak je tu postaru i kvalifikace, takže časová dotace přesně hodina a předháníte se v časech.

Výborná je nastavitelnost opotřebování pneumatik a spotřeby paliva. V extrému se dá nastavit spotřeba tak, abyste vy i ostatní museli do depa každé druhé kolo, druhý extrém 1x za závod. V těchto mezích se můžete pohybovat, což se hodí např. na kratší závody (mně osobně nevyhovuje 100% délka, ale řekněme tak 50%, takže si nastavíte i vyšší spotřebu, abyste třeba jeli všichni 3x do depa za závod).

Nastavit si jinak můžete úplně všechno, od převodovky, brzd, až po úhel přítlačných křídel. Pokud ale nejste technicky zdatní anebo vás tahle věc moc nezajímá a jste spíš závodníci než mechanici, je možné na internetu najít různá nastavení od lidí a stáhnout si je. (Většinou jsou velmi vyladěná.) Zábavná je také náhodná měnitelnost počasí během závodu.

Nyní pár nedostatků.

Co mě trochu mrzí je slabší inteligence soupeřů. Ne že by byla úplně marná, soupeři se vás pokoušejí předjet, pokud uděláte chybu, ale když si stopu důsledněji držíte, můžete jet v zásadě pomalu a soupeř za vámi nedokáže vyhodnotit, co se děje. Doporučuji si rovnou nastavit agresivitu na 100%, jinak je to nudné. Je vhodné, aby byli soupeři také o něco slabší, protože asi od 1/2 závodu začnou zrychlovat a člověk má pak pocit zmaru :)

Další negativum je nevyrovnaná obtížnost na jednotlivých tratích. Je třeba, abyste si důsledně nastavili obtížnost pro každou trať zvlášť. Je totiž možné, že pokud si jí nastavíte podle jedné tratě, kde si dáte třeba 95%, tak v jiné trati vůbec nebudete stíhat nebo naopak. Z tohoto důvodu je dost problematické jet šampionát celý přímo v režimu šampionátu. Lepší je nastavit si obtížnost na všechny tratě a pak jet jednu po druhé a užívat si souboje.

A do třetice - trochu zvláštní je nulový postih za předjetí na žluté vlajky. Jakmile jsou žluté vlajky, všichni zpomalí, ale vy je můžete bez problémů předjíždět, ačkoli budete mít zapnuté pravidla. Naštěstí soupeři nezpomalují tak, že byste získali nějakou šílenou výhodu, ale výhoda to je a je to takové podivné.

Pokoušel jsem se hrát i novější formule, ale ani jedna mě tak nepřitáhla, jako právě F1 99-02. Na internetu lze dostahovat i mody, jiné formule a další tratě. Funguje skvěle i online multiplayer.

Pro: grafika, zvuk, realistika, hratelnost, vyladění, replaye

Proti: nevyrovnané úrovně na tratích, slabší inteligence soupeřů, pravidla

F1 Challenge '99-'02 je takovým zakončením úspěšné série závodů Formule 1 od Electronic Arts, poté licenci na F1 získala společnost Sony, která simulátory bohužel vydávala pouze na konzole PlayStation.

Na úvod mě potěšilo pěkné a přehledné menu, vše se dá krásně najít. Hra se snaží věrně simulovat chování monopostu F1. Formule se dají všelijak nastavit, nejjednodušeji podle čtyř posuvníků. Titul obsahuje také telemetrii. Jízdní vlastnosti vozů se dají označit za zdařilé, při vypnutí všech asistentů má monopost skoro pořád tendenci jít do smyku. Hru rozhodně nedoporučuji hrát na klávesnici, jedině s volantem.
Počítačem ovládaní soupeři se mi zdáli inteligentní, celkem často mezi nimi dochází ke kolizím. Stejně jako mě, i počítačové soupeře během závodů obtěžovaly různé mechanické poruchy.
Grafika je vzhledem k datu vydání excelentní, obzvlášť monoposty jako by z oka vypadly svým reálným předlohám. Také okruhy se svým reálným předlohám věrně podobají, v F1 Challenge '99-'02 se přímo nabízí srovnat si novou a starou verzi okruhu Hockenheim. Okruhy se mi zdály ve srovnání s konkurenční Grand Prix 4 moc široké. Monoposty jsou výborně ozvučeny.
Této hře bych vytkl absenci safety caru, ne zrovna povedený systém poškození vozů a placaté diváky.

Do hry se dá stáhnout ohromné množství modifikací (např. jiné sezony F1, závody DTM...), což ještě prodlužuje čas strávený u tohoto simulátoru. Až do vydání F1 2011 se jednalo o nejlepší simulátor monopostů F1.

Pro: grafické zpracování, licence na 4 sezony, jízdní vlastnosti vozů, mnoho možností nastavení vozu, nízké HW požadavky, mnoho modifikací ke stažení, přehledné menu

Proti: absence safety caru, systém poškození vozů, placatí diváci

Vynikající hra z prostředí Velkých cen Formule 1, u které se dobře bavím i dnes, především díky množství modifikací s aktuálními sezonami, ale i staršími ročníky.
Díky čtyřem jednoduchým posuvníkům si může formuli nastavit i začátečník, pro závodní inženýry jsou tu i takové vymoženosti jako nastavení tlaku v pneumatikách či přesné nastavení převodových stupňů. Stejně tak je tu i základní nastavení pro každý okruh, které laikům bohatě postačí. Úrověň protivníků jde také nastavit pomocí procentuální stupnice, stejně jako jejich agresivita. Při nastavení obou hodnot na maximum se ale nedivte, že vás Schumacher při pokusu o předjetí doslova vytlačí do svodidel.
Na svou dobu výborná grafika, perfektní zpracování okruhů, i když oproti konzolím chyběl režim kariéry. Ta správná zábava ale přichází až s multiplayerem, u kterého jsem proseděl dlouhé hodiny. Škoda že si EA nechali přebrat licenci od Sony, jinak by určitě vydávali další a další výborné hry o F1.

Pro: Množství modifikací, přesné tratě, množství nastavení

Proti: nic moc mě nenapadá