Grand Prix 4

Geoff Crammond's Grand Prix 4

20.06.2002

Čtvrtý a poslední člen rodiny Grand Prix od MicroProse z roku 2002 se nesl v duchu modernizace předchozí trojky.

Hra dostala vylepšený grafický kabát a inovovaný fyzikální engine. Vývojáři se snažili vypilovat hru do dokonalosti poté, co GP3 byla některými žurnalisty kritizována za příliš malý pokrok v sérii.

Jakkoliv se Grand Prix 4 mohlo pyšnit skvělým technický zpracováním, k zemi ji ihned po vydání sráželo množství bugů, které musel opravit velký patch, později dodávaný přímo s hrou.

Herně je Grand Prix 4 pochopitelně podobná svým předchůdcům, vše je jen líbivější a propracovanější. Samozřejmostí byla aktualizovaná licence pro závodní sezonu roku 2001.

Ačkoliv měla GP4 poměrně solidní komerční úspěch, plány na další pokračování vzaly pár měsíců po vydání hry za své. Slavné studio MicroProse bylo totiž rozpuštěno z příkazu mateřské firmy Infogrames. Následně si licenci Formule 1 koupilo Sony a virtuální závody nejrychlejších aut světa se přestěhovaly na konzole.

@Dunemaster (09.04.2020 18:10): bohužel máš netbook. Dlouhodobý výkon u pasivně chlazeného netbooku není možný. Navíc co jsem tak četl výkon te iGPU zavisí jen a zapojení RAM v single nebo dual channel ale i na tom jak je to jádro taktované. Zkus dát detaily a rozlišení na max. možné minimum co to jde. Kolik máš pak fps? Postupně zdvihej detaily nebo rozlišení a ne aby tě napadlo si zapnout vyhlazování nebo anizotropní vyhlazování. :)

Velká nevýhoda notebooku obecně.

Řada výrobců a to i u zcela nových typů nabízí dedikované GPU s omezenými takty nebo horšími Video RAM (místo GDDR5 tam klidně dají staré GDDR3), takže ve finále lidi po koupi často zjistí, že jím to vůbec nejede jak si představovali

Jeden z nejlepších simulátorů královny motorsportu na PC.

Menu hry je stejně jako v případě předchůdce přehledné, vzhledově se ale moc nepovedlo. Při výběru jezdce mě potěšila přítomnost T.Engeho v barvách týmu Prost. Hra má licenci na sezonu 2001, takže obsahuje i starou verzi okruhu Hockenheim. Tu mám mnohem raději než novou, výrazně zkrácenou verzi tohoto okruhu. Možností nastavení vozu zde je zhruba stejně jako u předchůdce, nic mi nechybělo.

Při jízdě jsem si mohl vybrat z mnoha pohledů kamery, nejčastěji jsem využíval pohled z kokpitu. Kokpity jsou graficky výborně zpracovány. Jízdní vlastnosti monopostů beru jako největší klad této hry, mému jezdeckému stylu dokonale sedly. Při vjetí na obrubník má monopost častou tendenci jít do smyku.

Grafika je na lepší úrovni než u konkurenční F1 2002, obzvlášť déšť je výborně zpracován. Zastávky v boxech jsou pěkně animovány. Vozy mají zdařilý systém poškození a jsou skvěle ozvučeny.

Počítačem ovládaní soupeři se mi zdáli inteligentní, občas mezi nimi dochází i k nehodám. Stejně jako mě, i je obtěžují různé mechanické poruchy. Bylo celkem nepříjemné, když soupeři, který jel těsně přede mnou explodoval motor.

Pro: jízdní vlastnosti vozů, zvuky, licence na sezonu 2001, grafika, dobří soupeři, počasí

Proti: nepěkné menu