F-16 Fighting Falcon

iF-16 Fighting Falcon

21.12.1996

F-16 Fighting Falcon byl na svou dobu velmi vyspělým simulátorem a ukázal ten správný směr vývoje leteckých simulací. Oproti konkurenci byl více orientovaný na zábavu a přístupnost jak pro začátečníky, tak pro zkušené letce. Hned zkraje zaujme detailně zpracovaným briefingem před každou misí. Nechybí spousta map, fotografických snímků, satelitních obrázků a také revoluční možnost "preview letu" kdy si můžete volně v 3D prostoru proletět trasu letu. Jak název napovídá, hráč usedne do kokpitu stíhače F-16 s širokou nabídkou zbraňového arzenálu. Hra nabízí tři třiceti úrovňové kampaně ve třech rozdílných vojenských prostorech - Kypr, Korea a Izrael. S výcvikovým módem v počtu 20 misí titul celkově nabízí 110 kvalitních úrovní.

Hra ohromovala především grafickou stránkou - 3D modely pozemních vozidel, tanků a domů dosahovaly kvality obdobných modelů z tankových simulátorů a jejich interakce s okolím přidávala simulaci na věrohodnosti. Není proto divu, že titul byl ve své době velmi náročný na hardware.

Falcon nabízí také dva typy multiplayeru - kooperativní, kdy s wingmanem procházíte společně všechny mise z kampaně, a klasické módy jako Deathmatch a letecká verze Capture of the Flag, pro hru až 16 hráčů.

Ještě k tomu 3D enginu hry který využívají všechny letecké simulátory od DI.

Objekty jsou dost schématicky znázorněné, více méně bez textur a nutno dodat, že ve své době byly tyhle DI simulátory hratelné i na 486DX, což moc pro DID EF2000 neplatilo (tam bylo Pentium 90 tak rozumné mininum). Takže optimalizace DI simulátorů byla excelentní ale na úkor grafiky.

Už vím co mě povrch země a neotexturované objekty na zemi tak připomínají. Ano tušíte správně je to DID TFX z roku 1993.
Ovšem F-16 FF od DI má lepší terén než HIND i Apache a vůbec celkově nejlepší zpracování z Front Line Fighters collection, takže ten je na tom přeci jen lépe než TFX. :)

F-16 jsem hrál celkem dvakrát, a pokaždé jsem měl z této hry pouze pozitivní pocity. Bylo to možná způsobeno tím, že jsem bral tuhle hru jako nástupce skvělé hry Tornado od Digital Integration. Měl jsem taky nainstalované rozšíření Afghanistan Campaign a pokaždé ji hrál ve Windows98SE na Duronu 1GHz s nVidia GF4200Ti.

Nebudu hodnotit realismus hry, protože jsem v F-16 nikdy neseděl, neletěl, a ani neznám typy zobrazení na její obrazovkách. Tím pádem nevím, do jaké míry souhlasí symbolika použitá na obrazovkách a HUDu se skutečností. Ovšem hraje se to báječně. Krajina je většinou pouštní se středně velikými kopci, které umožňují krýt se nízkým letem před ozářením nepřátelskými prostředky PVO. Mise v kampani jsou spočátku pohodové, ale když jich pár přejdete, přituhne až téměř k nehratelnosti. Hru jsem kvůli tomu již podruhé nebyl schopen dokončit, protože jsem se zasekl v jedné extrémně obtížné misi, i navzdory tomu, že poprvé jsem s touhle misí větší problém neměl. Samotné létání je vcelku pohodové, stačí se naučit pár kláves ovládajících letadlo, jeho zbraňové systémy a wingmana. V porovnání s ostatními simulátory F-16 je tady problém trefit vzdušní cíl kanonem, ovšem myslím, že ve skutečnosti to taky není lehké, spíše naopak. V porovnání s Novalogicovským Multirole Fighter a s Aggressorem od GSI vypadá tahle hra tak uvěřitelněji a reálněji. Hra se dá hezky hrát z klávesnice, není nutné instalovat joystick.

I když od vydání F-16 Fighting Falcon uplynulo mnoho let a bylo vydaných více simulátorů této stíhačky (Falcon 4, Allied Force, různé dodělávky do microsoftích Flight Simulátorů), zařadil bych tuhle hru mezi hratelné a realistické simulátory F-16

Pro: atmosféra, pocit z hry, realismus

Proti: obtížnost