Everlight: of Magic & Power

Everlight: Moc a kouzla víl

27.09.2007

Everlight je kouzelná adventura, ve které se ujmete role chlapce jménem Melvin. Jeho představivost a sklonky ke snění o imaginárním fantasy světě ho řadí ve škole k absolutní nule, ze které si každý utahuje. Jednoho dne se mu do ruky dostane velmi zvláštní svíce, která ho přenese do městečka Tallen. Obyvatelé města žijí dvojím životem - každou noc se z nich stane pravý opak toho, jak se jeví ve dne a je na Melvinovi, aby těmto podivnostem přišel na kloub.

Hra nabídne kouzelný svět plný dobrodružství, magie a cestování v čase, 20 detailně zpracovaných postav a 40 rozdílných lokací.

Ja mám rád Simona 1 a 2, ale ten Chaos Happens mi prišlo ako ukážkové znásilnenie značky, ktoré vlastne okrem postáv nemá s pôvodnými hrami nič spoločné. Hmmm takže Everlight asi vynechám.

Předtím, než nechal Silver Style Entertainment znásilnit Simona ufony, vydal v žánru adventur naprosto unikátní kousek. Pohádku pro teenagery. Moc a kouzla víl totiž, leč tomu název i infantilní obal nenapovídá, není vhodný pro děti. Nechápu, jak v konzervativním Německu, mohla dostat hra v níž osmdesátiletá rachejtle v noci provádí erotické masáže, rating od 12 let. Pohledem dospělého je to bžunda, ale ty rodiče, kteří koupí pohádku o vílách svému dítěti, bych vážně nechtěl mít na svědomí. Negativní reklama budiž reklamou. Everlight se stal v roce 2007 nejprodávanější hrou našich západních sousedů.
Tentokrát jsem měl chuť pustit se do něčeho, co nemá spoustu dílů a volba padla na Everlight, příjemnou adventurku, u které jsem se před lety hodně bavil. Po letech už to není taková bžunda, ale příjemný pocit zůstal.

Melvin je patnáctiletý kluk, který zabloudí do kouzelného krámku a odsud do jiné reality, kde se mu má splnit sen stát se mágem. Je to tedy pohádka/fantasy s teenagerovským hrdinou z naší reality a vše křičí Simon Sorcerer 4/5, možná trošku i Harry Potter (vizáž Melvina). Ale Everlight je trošku jiný. Předně - Melvin narozdíl od Simona je dobrák. Sice je to urýpaný puberťák a pomáhá mu cynická a jízlivá víla Fiona, ale většinou se snaží pomoc. Občas to sice nevyjde a ta pomoc vybuchne někomu jiného do tváře, občas v tom někoho vymáchá, ale do Simona to má daleko.

Celá hra se odehrává v městečku Tallen, kde máte od začátku přístupné prakticky všechny lokace. Nadpřirozena tu moc není, spíše jsou tu relativně obyčejní lidé od dobráků, otravů až po zmetky. Městečko ovšem sužuje kletba a v noci se lidi mění. Boháč žebrá, knihovník vynalézá, prodavač recituje Shakespeara. Nechybí tu gambling, touha po sexu, chlastání, uťáplý pošťák s touhou vraždit a roztomilá babička se mění v SM dominu :) Docela drsné na víceméně pohádkovou adventuru.

Jak jsem říkal, od začátku jsou přístupné všechny lokace a Melvin se v pěti kapitolách musí postavit pěti strachům, vyřešit původ kletby a více či méně úspěšně vyřešit problémy lidí. A také sbalit krásnou a kozatou Lauru :) Je to vtipné, jak rozhovory, tak některé situační gagy (svědící prášek vs. prodavačka na žebříku). A na konci je i trošku sci-fi s cestováním v čase a časovými paradoxy.

Hratelnost je vyladěná, i když se to ze začátku nezdá. Ve městě je asi 20 postav, milion aktivních míst, spousta předmětů. Kombinování je celkem nešťastné, protože po neúspěšné kombinaci předmět z kurzoru zmizí, navíc inventář je rozdělený na několik řádků. Ale brzy jsem zjistil, že tohle není ten typ adventury na šílené kombinace. Vyplatí se spíše obíhat postavy jak ve dne, tak v noci, získávat úkoly, stopy a nápovědy a téměř 95% problémů se takto vyřeší. Na začátku každé kapitoly se objeví pár nových věcí, úkoly se zapisují do deníčku s celkem jasnými nápovědami. Další nápovědou je Fiona a komu by ani to nestačilo, jsou tu ke každému problémy tři úrovně hintů.

Líbil se mi systém střídání dne a noci, který lze ovládat tlačítkem a který řeší spoustu questů. Nechybí mapa na rychlé přesuny, dvojklik na opuštění obrazovky, tlačítko na zobrazení aktivních míst.

Hratelnost je fajn, i když jsem občas toho co mám všechno udělat měl nad hlavu, příběh i postavy mě také bavily. Pokud bych něco vytkl tak grafika je prostě průměr. 3D renderované městečko není nijak úchvatné, ani nenabízí žádné extra krásné lokace (možná noční hřbitov). A ještě technické problémy. Mám starý počítač, ale na Everlight by měl stačit. Přesto jsem tu měl nekonečné loadingy, občas se při nich hra zasekla, občas mi spadla do Windows bez jakékoliv chybové hlášky, jednou mi zamrzla dokonce celý počítač.

Celkově vzato solidní adventurka, která mě spolehlivě zabavila.
Poměrně kritické recenze zmiňující okopírování Simona či trapný humor západních sousedů ve mně vzbudily pocit, že se bude jednat o pořádný průšvih a já budu mít důvod zase si na nějakou hru zanadávat. Ale on se, světe div se, žádný katastrofický scénář nekonal. Ačkoliv po instalaci a prvním spuštění, kdy se ozval "libozvučný" německý dabing jsem měl sto chutí hru zase vypnout: němčinou jednak nevládnu a jednak mi je prostě ta řeč z nějakého zvláštního důvodu protivná (germanisté prominou). Hra je naštěstí opatřena českými titulky, tak jsem mohl překonat svůj prvotní odpor a pustit se do díla. A ono se to nehrálo vůbec špatně (samozřejmě po ztlumení hlasitosti zvuků, respektive hlasů). K ohlasům zmíněným v první větě komentáře mohu pouze podotknout, že Simona jsem naposledy hrál první díl zhruba před patnácti lety, nedokážu tedy posoudit jak moc velkou kopií Everlight skutečně je a k humoru: nemám rád prvoplánovatě vulgární humor či trapné narážky, ale zde bylo několik opravdu povedených komentářů či scének a především jsem si nikdy nepřipadal za autory trapně :-)... Velmi kladně bych též ohodnotil systém nápovědy, ať už je to zobrazení aktivních předmětů na obrazovce (což není nic originálního), tak i zapalování svíček v zápisníku té poletující víly. Obtížnost sice není uplně hardcore, většina úkolů není těžkých, přesto se dobrovolně přiznám, že jsem párkrát do návodu kouknul: buď z důvodu, že jsem se chtěl rychle posunout v ději dál, ale především z důvodu dále popsaného záporu. K těm záporům řadím, kromě již zmíněné němčiny, malé množství lokací a hlavně skutečnost, že některé úkony nejdou udělat před tím, než se udělá jiná věc, která ovšem vůbec nesouvisí se zamýšleným úkonem. Nevím, zda jsem to napsal srozumitelně, ale stalo se mi, že ačkoliv jsem věděl, jak pokračovat, z neznámého důvodu to nebylo možné a pak nezbylo než mrknout do návodu, na co jsem dříve zapomněl, abych se mohl posunout dál - byť tento zapomenutý "úkon" nebyl v tuto chvíli vůbec potřeba. Na druhou stranu se mi tento problém nevyskytl tolikrát (když nad tím tak přemýšlím, tak asi jen dvakrát, ale stejně mě to naštvalo), aby mi zkazil zážitek ze hry. Shrnu-li to, vskutku nechápu nepříliš kladné přijetí u českých herních magazínů a většiny webů, já jsem se po celou dobu bavil dobře a příznivcům žánru mohu, narozdíl od předchozí mnou komentované hry, jednoznačně doporučit.

Pro: Systém nápovědy, poměrně zdařilý humor, přiměřená obtížnost a logické hádanky

Proti: Němčina, relativně málo lokací a striktní navázanost akcí