Escape from Monkey Island

Čtvrtý díl je moje premiéra, při dřívějším hraní jsem tuhle hru nedokázal nikdy sehnat. Čtverka vyšla v roce 2000, kdy klasické adventury málem vymřely, místo desítek titulů, které vznikaly v půlce devadesátých let mám vypsaných za ten rok celých 8! titulů, včetně dvou českých. Žánr experimentoval s 3D, různými pseudodoplňky a že není mrtvý dokázal v té době snad jen legendární Longest Journey.

Escape from Monkey Island podle toho vypadá. První co Vás naštve je naprosto PŘÍŠERNÉ ovládání. Nechápu koho to napadlo, že místo tradiční myši se bude hrdina ovládat šipkami a jednotlivé akce půjdou vyvolat tlačítky. A tak tu pomocí U používáte předměty, P je berete, E prozkoumává, I vyvolává intentář. Kombinace předmětů v inventáři je za trest, stejně tak samotný pohyb. Zapomeňte na odladěné ovládání ala třeba Tomb Raider, hrdina si dělá co chce, neustále se otáčí a když jdete někam, kam nechce, odejde pryč. V jedné pasáži mi zarputile odmítal sejít na pláž a místo toho přešlapoval na místě. Grrr!

Pokud si zvyknete na ovládání, je tu grafika. Malebná, barvičková, kýčovitá a tak přeplácaná, že stylem připomíná různé Banjo-Kazoie či podobné hry z Nintendo 64. Neříkám, že grafika je špatná, jen mi moc nesedla.

Pod tím vším je to kupodivu stále celkem poctivá adventura. Opět je tu několik ostrovů, spousta kombinací, předmětů, také spousta lidí na prokecnutí. Bez návodu a trpělivým zkoušením se dá na spoustu věcí přijít, jenže hra nehraje fér a tak dříve nebo zakysnete. Proč? Protože je tu spousta předmětů co nemají využití, spousta aktivních míst, které svádí k tomu, že zde něco udělat, ale do konce hry jsou k ničemu. V jedné chvíli jsem asi z 10 orgánů sestavil monstrozitu, který mi trčela do konce hry v inventáři a k ničemu nebyla. Pak jsou tu jasné věci, které nejdou Důkaz nevěry jedné z postav musíte chytit do ruky a prohlídnout, jinak se nedá použít. Nebo koho by napadlo, že ve škole musí ne vyhrát, ale prohrát?. A nebo i bugy kokos na Hermana zafungoval až na potřetí.

A i samotný příběh je těžce přeplácaný a smrdí nastavovanou kaší. Ano vrací se staré známé postavy (samozřejmě Stan, Voodoo Lady, Murray) i postavy dávno neviděné, je to stále celkem vtipné (růžová loď, titulování hrdiny pan Marley), ale v druhé půlce tomu dochází dech. Zatímco Lucree Island s pátráním po zloději je skvělý, Jambalaya ala turistický ráj a kritika komerce je trapnost na n-tou. Na Monkey Islandu jsou skvělé puzzle, ale i naprosto šílený Monkey Kombat, kterým končí i finále.

Jinak příběh je o tom, že nějaký australský dobrák skupuje veškeré nemovitosti, aby vyhnal piráty a dostal do Karibiku turisty, do toho je tu nový kandidát na guvernéra Charles L. Charles (jeho pravá totožnost je "velkým" překvapením), pátrání po ultimátní urážce, jedno naprosto šílené odhalení identity Hermana Toothroota atd.. A až budete bojovat v obřím opičím robotovi s obří sochou LeChucka pomocí opičích skřeků a kung-fu, budete si už nejspíše ťukat na čelo. Navíc koho by napadlo, že nemáte vyhrát, ale remizovat?. Zkrátka slátanina.

I přes otřesné ovládání, z prstu vycucaný příběh a pár neférových záležitostí se jinak herně jedná stále o docela slušnou adventuru. Jen třeba takovému Longest Journey ze stejného roku se neblíží ani z rychlíku.

Pro: V jádru stále poctivá adventura, spousta humoru a starých dobrých postav.

Proti: Ovládání klávesnicí, přeplácaný a z prstu vycucaný příběh, příliš mnoho moderních odkazů.

Po třetím dílu který nás utvrdil vtom že pořekadlo do třetice všeho dobrého stále platí. Je tu čtvrtý díl který se nám předvádí ve 3D kabátku který není na tu dobu vůbec špatný ale kvuli němu se tu zdeformovaly některé postavy ale otom až později. Nejdřív příběh Elaine se vrací na ostrov Melee kde jí ale kde svojí guvernérku Elaine považují za mrtvou. Elaine se snaží prosadit aby jí zas zvolily jako guvernérku ale to nebude tak lehké protože šel kandidovat na psot guvernéra jeden zvlaštní člověk :D. S novým grafickým kabátkem muselo řpijít i nové ovládaní které je kostrbaté a zezačátku opravdu nepříjemné hlavně inventář atd ale na to si zvyknete a už vás to nebude při hraní rušit. Další kapitolou samo osobě jsou výborně a hlavněk omicky napsané postavy. Najdete tu zcela nové postavy ale i známé tváře ze starých například můj velice oblíbený prodavač Stan který tu vypadá jako by ho poslepily z krabicí a natřely hnědou barvou :( z nových postav musím vyzvednout například Marco de Polla který je napsán velice komicky a jeho chůze a příběh otom jak se stal profesijonálním skokanem do vody určitě vykouzlí každýmu usměv na tváři. K této serii samozřejmě patří ruzné puzzly a logické ukoly kterých je tu požehnaně a potrapí hlavu i skušeným hráčům. A ted musí přijít brutální kritika potom všem dobrém a to je Monkey Kombat nechápu jaká chorá mysl mohla tohle vymyslet je to blbé hloupé a naprosto zbytečné !! Jakoby chtěly tvurci tam dát něco z mortal combatu nebo co ? Opravdu nechápu co to tam dělá a zkazilo mi to požitek z hraní takže proty co to nehrály připravte si nervy z ocele a před počítač si dejte nějaký talisman na uklidnění protože je to fakt průda ! No potrženo sečteno je to starý dobrý Monkey Island je to pořád neskutečně vtipné a i po třech dílech tomu nedochází dech! Jinak málem sem zapoměl Herman je prostě borec !

Pro: Postavy, Prostředí,Délka hry, Dialogy,Humor !

Proti: mutace některých postav !, Zas.... Monkey Kombat !! Z prvu ovládaní

Celé roky sa mi posledný diel v rade Monkey Island úspešne vyhýbal. A ja som sa celé tie roky snažil zabudnúť na to, čo sa o ňom hovorí, aby som nebol ovplyvnený cudzími názormi. Je tomu pár dní, čo som - konečne - Escape from Monkey Island dohral. Nemôžem byť viac sklamanejší, než som. Pravda, hra je to slušná, ba priam dobrá, ale nie je to Monkey Island! Prvá kapitola ešte nesie všetky znaky svojich predchodcov, je to zábavná pirátska a vtipná hra s tou pravou karibskou atmosférou, ktorú poznáme z predchádzajúcich dielov. Potom to však celé začne ísť dolu vodou, vtipy na konzumnú spoločnosť, Karibik á la turistický raj a celá tá pirátska atmosféra, ktorá robila Monkey Island, Monkey Islandom, je zrazu preč. Ostáva pár vydarených vtipov, a v konečnom dôsledku slušný príbeh a spád hry, avšak (a idem sa opakovať) má to ďaleko od Monkey Islandu. Engine hry nie je zlý, veď celkom dobre sa osvedčil v hre Grim Fandango, ale sem jednoducho nepatrí. Ak porovnám hru s predchádzajúcim dielom, je o hodne menej príťažlivá. Okrem toho, pohyb pomocou klávesnice je na vraždu. Zvyknúť sa dá, ale aj tak som sa do konca hry nezbavil toho pocitu, že chcem siahnuť po myši a kliknúť na miesto XY. :)

Skrátka dobrá adventúra, ale - ešte raz a naposledy - nie je to Monkey Island!

Pro: miestami vtipné, prvá kapitola, známe postavy, stále slušná adventúra

Proti: ovládanie, ono tajomstvo Opičieho ostrova, pirátska atmosféra je preč, monkey kombat