Dungeon Siege: Legends of Aranna

12.11.2003

V tomto stand-alone datadisku k akčnímu RPG Dungeon Siege se vracíme do říše Ehb, kde opět povstalo zlo. Hráč v roli potomka slavné rodiny hrdinů má před sebou nelehký úkol. Musí pomoct obyvatelům sužovaným vlnami monster, vrátit ukradený mocný artefakt, dopadnout děsivého Shadow Jumpera, nalézt své ztracené rodiče a nakonec i zachránit svět.

Herní styl opět spočívá ve striktně lineárním postupu klasickými RPG prostředími (pouště, džungle, sněžné pláně, jeskyně) přes návaly monster za pomoci různých zbraní a magie. Datadisk přináší velké množství novinek. Přibyla nová monstra (přes 70 druhů), kouzla, zbraně a nový zvířecí společník - ještěr, který je oproti původní mule více zaměřen na boj, ale je horší nosič. Skupina hrdinů se nyní může skládat až z osmi členů a nově jde najmout mocná rasa poloobrů, zaměřených hlavně na kontaktní boj. Zajímavou novinkou je funkce rovnoměrného rozdělování lektvarů mezi postavami ve skupině.

Grafika, stejná jako v základní hře, byla v době vydání původní hry rozhodně nadprůměrná. O více jak rok později se už dala pokládat za průměrnou. Ani zde však nechyběl rozmanitý hudební doprovod.

Dohráno, zabralo mi to 25 hodin. Čekal jsem, že to bude tak půlka.
Datadisk je po stránce hratelnosti to samé jako základní hra. Je zde pár drobností, které snižuji frustraci, za což jsem byl moc vděčný.

Mám pár výtek:
- Neustálého nekonečného rozbíjení beden a sudů nejsme ušetřeni ani tentokrát.
- Healer stále není plnohodnotný člen party (leveluje strašně pomalu).
- Pokud jde o příběh, je to pěkná volovina. Vinou magicko-genetických pokusů se probudilo staré zlo a je třeba ho porazit.
- Závěr s gobliny nedával smysl. Souboje s nimi byla nejnudnější část hry.

Datadisk vychází z principů i grafiky základní hry a nijak zvlášť se od ní neliší - máme zde opět nevýznamný příběh (znovunabytí jakési hole), akčnost a lineární průběh, je tu ale cosi, co mě nutí k mému hodnocení původní hry (65%) přidat ještě kousek navíc - tím je jednak určitá atmosféra, téměř melancholická, daná jak posmutnělými lokacemi (jeskyně, hřbitov), tak především hudbou, což je z mého pohledu ten hlavní důvod, který nakopává mé výsledné procento vzhůru. Zejména v jeskyni, kde do hudby zasahují vzdálené ozvěny hlasů, nářků a stenů, se mi líbila nejvíc - bohužel v soundtracku zrovna tahle pasáž není obsažená, bylo by to skvělé hudební pozadí pro jeskyně v Dračím doupěti.

Pro: hudba, atmosféra

Proti: lineárnost, příběh

Odehráno z 3CD verze obsahující i základní hru. Hra je plně funkční na 10 64bit ve FullHD rozlišení. Při tomto nastavení však hra vyhazuje upozornění, které se dá odkliknout, je to však otravné tak sem jemně upravil exe soubor a už to fungovalo i bez výstrahy. Taky sem v něm v rámci ladění češtiny dopřekládal veškeré anglické texty. Takže už nesbíráte gold, ale zlato...

Grafika je pro mne stále hezká s ohledem na rok vzniku, Samotní hraní je ale docela nuda, hra se doslova hraje sama. Družinu jsem měl složenou z 3 postav na blízko a 3 lukostřelců. Oproti základní hře sem zaznamenal daleko větší počet bedniček, džbánů a dalších hovadin k rozbití a sesbírání pěnez a výbavy. Vše poctivě prodáváno a někde před koncem hry jsem došel na finanční limit, tuším 9 999 999 zlata. Takže si klidně nakupujte, financí je tu dost. Líbilo se mi tu i zvýraznění truhel obsahujících sadové věci, skryté vetšinou v nějaké odbočce.

Takže ze mě dobrý, hrát se to dá, ale poslední třetinu už sem se nudil...
Nádherná hra, pro mně srdeční záležitost. Přenádherné a různorodé lokace, jejíchž kvalit nedosahují ani moderní hry (Krystalické jeskyně, různé typy lesů, podzemní lokace jak má být, ...), naprosto skvělá hudba, Skvělá hratelnost, Děj je slabý (dle mého názoru), ale meziscény jsou vynikající (Norrick, Stonebridge, vždy na konci kapitoly ...) Spousta zbraní. Zábavný Multiplayer. Datadisk přidává do hry novou část hry a s ní i nové lokace (Džungle, Město čarodějů atd.) a částečně řeší problém s nevyužitým potenciálem zbraní a zbrojí / předmětů. Spousta nových vychytávek je plusem.

Nevýhody - Částečně nevyužitý potenciál některých zbraní a zbrojí / předmětů. Systém dovedností a požadavků by chtěl krapet vylepšit, někomu může vadit linearita. Systém ukládání v Multiplayeru v porovnání se Singleplayerem stojí za <censured>

Pro: GRAFIKA, Hratelnost, Hudba, LOKACE, spousta zbraní a předmětů zábavný multiplayer

Proti: Částečně nevyužitý potenciál pro systém zbraní, Systém pro zbraně by chtěl krapet vylepšit, někomu může vadit lineárnost, Ukládání v Multiplayeru