Driv3r

Driver 3

21.06.2004
22.03.2005

Série Driver notně přispěla k rozvoji gangsterských závodně akční her (jako například GTA). Třetí díl začne záběrem na istanbulskou ulici, kde po hlavním hrdinovi jde policie, mafie a neznámý zabiják. Po několika minutách zuřivé střelby se Tanner probouzí v nemocnici a posléze opět ztrácí vědomí a umírá... Takhle uvádí Driv3r hráče do děje po spuštění hry.

Zpět na začátku příběhu se Tanner opět pouští jako tajný policista do boje se zločinem způsobem, jaký mu jde nejlépe: Přijetím práce jako řidiče pro dané zločince. Spolu se svým parťákem Tobiasem Jonesem se tak dávají na stopu mezinárodně působícího gangu zlodějů aut. Putování tentokrát Tannera provede městem Miami, Nice a vše se zakončí v Istanbulu.

Třetí díl Drivera zachovává ideu předchozích dílů (zaměření hlavně na řízení dopravních prostředků), ale v jisté míře přináší i možnost (nutnost) pěší chůze a střelby. K řízení tu najdeme všechny možné typy osobních aut, dodávek, tahačů, sportovních aut, ale i třeba motorek. Ke střelbě je připraven arzenál hodný menší armády, jež lze využít k destrukci aut i některých předmětů v okolí a samozřejmě také na nepřátele.

Ani tentokráte Driv3r nepřichází s jednoduchou náplní misí. Opět tu máme šibeniční časové limity a mise, které vyžadují naprosto bezchybné řízení.

Driver 3 je rozporuplná hra. Přišla v době, kdy si hráči zvykli na hry typu GTA, přičemž Driver pokračoval ve své spanilé jízdě ve smyslu hardcore řidičských úkonů.

Od konkurence se nejvíce odlišuje právě v pojetí jednotlivých misí. Krom toho, že se musí plnit v lineárním pořadí, jde právě o vyžadování až puntičkářské přesnosti při řízení. Opět tu máme honičky, kradení aut, pronásledování, útěky... to vše v typicky driverovské obtížnosti (s postupem času se trestá i sebemenší chybička). K zvládnutí misí je nutné si dokonale osvojit řízení vozu, což není zrovna jednoduchý úkon. Je tedy nutné si připravit železné nervy, aby se neustálé opakování misí dalo vydržet a věřte tomu, že po dokončení hry budete schopní znovu projet libovolnou misi s prstem v nose.

Pak tu jsou také ty přestřelky. Některé jsou lehké, jiné adrenalinová a další zase pekelně težké. Nebudu to rozpitvávat, zkrátka přestřelky se moc nepovedly a někdy spíše otravují, než baví. Zvlášť finální bitva je něco neuvěřitelně těžkého.

Příbeh je... je zajímavý. Počáteční animace i několik dalších okamžiků ve hře fungují jako dokonalý hnací motor. Bohužel zbytek je spíše standardního ražení a po dohrání upadne rychle do zapomění.

Grafika je pěkná. Alespoň většinou. Máme tu výborně udělaný destrukční model vozidel, auta obecně vypadají dobře, prostředí obsahuje spoustu zničitelnách oběktů (hradby, stánky, cedule apod.), stínování není technicky dokonalé, ale celkově ohromí (na svou dobu). Škoda nic moc textur, krvavých nároků kvůli zpackané konverzi a existenci několika grafických bugů.

Suma sumárum, mě se Driver 3 hodně líbil (jakožto velkému fandovi prvních dvou Driverů). Nicméně pravdou je, že autoři zvolili až příliš vysokou obtížnost a frustrace z některých misí leckoho odradí. Nehorázně zmrvená konverze ve své době také způsobila své. Vím, že většina lidí se mnou nebude souhlasit, ale Drivera 3 jsem hrál s velkým zápalem, dokud jsem ho úspěšně nepokořil a celou dobu jsem se náramně bavil (tenkrát jsem asi měl ještě nervy z adamantia :D) a zároveň frustroval... ale pokořil jsem ho a rozhodně ve mě zanechal silné (kladné) vzpomínky.

Pro: destrukční model, originalita misí, design aut, hodně ježdění, pěkná města

Proti: obtížnost, (ne)kvalita konverze, většina střílecích misí, některé (pro někoho většina) frustrující mise

Tohle je zkrátka nepochopená hra a vzhledem k všeobecným ódám, jež se pějou na první díl, mě to docela udivuje. Je potřeba zmínit, že trojku jsem hrál až po čtyřce, a tak jsem k ní přistupoval s ohromným očekáváním. Nakonec jsem byl trochu zklamán, ale i tak má trojka v lecčems navrch.

Co vypluje na povrch hned na začátku, je jízdní model. Co si budeme povídat, Driv3r zkrátka není na klávesnici stavěný. Vůbec se nedivím všem těm nešťastníkům, jež mluví o trojce jako o zcela neovladatelné hře. Mně to na klávesnici taky nešlo. A jestli platilo o čtyřce, že s volantem je to zkrátka lepší, tady to platí dvojnásob. Spíš trojnásob. Zkrátka jízdní model, jež je naprosto perfektně uzpůsoben blbnutí s autem, si volant vyžaduje. Jednak je s ním hra jednodušší a hlavně si ji mnohem víc užijete. Bohužel je zde taktéž přítomna jen kamera sedící na kapotě, takže do kůže řidiče se úplně nevžijete. Bohužel chybí možnost manuálního řazení.

Hodně jsem čekal od příběhu, nicméně už od začátku je jasné, že ten je oproti čtyřce opravdu slabý. Rozhodně to nebude to, co vás bude ve hře hnát dopředu. No není snad směšné, aby kvůli nějakým kradeným autům byla zdemolována tři města a policajt riskoval smrt policajta?. S Tannerem jsem se nesžil jako s TK, připadal mi divný. V příběhu vystoupí velké množství postav a abych řekl pravdu, moc jsem se v nich neorientoval. Příběh spíš působí jako útržky, co na sebe příliš nenavazují. Dohrání mi zabralo cca 13 hodin.

Mise samotné jsou různorodé a někdy i dost obtížné, ale přesto zábavné. Policie je dost tuhá, drží se vás jako klíště. Často se nadává na střílecí mise. Mně přišly docela v pohodě. Celou hru jsem odehrál v pohledu první osoby (velmi velmi chválím), ale ani s kamerou za postavou mi nepřišlo střílení nějak moc obtížné.

Ve hře se podíváte do celkem tří měst. Docela povedené Miami, nic moc Nice a asi nejpěknější Istanbul. Města ale vypadají přirozeně a grafika dotváří atmosférický obraz konkrétních měst velmi dobře. V každém městě najdete jiné vozy, v Miami pořádné ameriky, v Nice evropská prdítka a v Istanbulu něco mezi tím. Ve hře jsou i motorové čluny a na vodě se odehraje i několik misí.

Soundtrack ve hře je velmi dobrý. Hudba se mění v závislosti na dění ve hře i na lokalitě. Zvuky aut nejsou nic moc, zvuky smýkajících se pneumatiky jakbysmet.

Lepší je grafická stránka. Hodně záleží na místě i denní době. Některé pohledy jsou opravdu pěkné, jindy zase žasnete, jak je to ošklivé (nejčastěji právě v Nice). Ve hře je jednoduché vystínování a základní shadery. Co zamrzí je vykreslování objektů. Různé keře, ale i stíny stromů atd. se vykreslují velmi blízko a skokově.

Takže pokud bych měl udělat srovnání mezi trojkou a čtyřkou, v čem trojka vítězí? Určitě je to zábavnější jízdné model a možnost pohledu první osoby. Čtyřka má ale rozhodně lepší příběh, o něco lepší atmosféru a celkově je přeci jen zábavnější. Trojku dohrajete, najdete bonusové vozy, úplně náhodou jsem našel i skrytý prostor s dráhou pro motokáry :-D, dáte si dvě tři honičky a hru odinstalujete. Mě zkrátka tolik nechytla, přesto se jedná o velmi dobrou hru a zcela neprávem podceněnou.

Galerii obrázků (maximální detaily, 4× AA) naleznete zde: http://steamcommunity.com/id/SasakrCZ/sc ... filter=shortcut_9537

Pro: Zábavný jízdní model, zábavné mise, FPS kamera

Proti: Blbý příběh, slabší atmosféra, ošklivé Nice, vykreslování objektů

Opening song je naprosto parádní (zbytek soundtracku je taky dobrý). Grafika je hodně pěkná. CGI sekvence jsou super (čemuž pomáhá i bravurní dabing). A to je to jediné, co na této hře můžu pochválit. Hratelnost je naprosto příšerná, obtížnost přemrštěná, motivace hrát absolutně nulová, města jsou nepřesvědčivá, fyzika vozidel je směšná...kdybych pokračoval dál, musel bych začít používat sprostá slova, což nechci, takže tady udělám tečku.

pozn. - první Driver je famózní.

Pro: Soundtrack a zejména pak opening song, grafika, CGI sekvence, dabing

Proti: Všechno ostatní, tudíž i to, na čem ve hře opravdu záleží

Po této hře jsem v roce vydání rozdělil sám pro sebe hráče na dva břehy. Jeden větší břeh byl pro fandy GTA SA a na druhém břehu jsem byl já s Driv3r. Měl jsem se lépe. Sám, znal jsem kvality, nevztekal se nad hroznou grafikou, fyzikou a nevím čím vším ještě. Nicméně Driv3r musel zůstat Driverem a tak jsem narazil na mise, které mi dávaly zabrat a nakonec i na tu, kterou jsem nezvládl ani na desátý pokus.
Na jednu stranu parádní fyzika vozů, dobré cutscény a slušný příběh. Na stranu druhou ze hry čiší nevyužitý potenciál, ne příliš dobrá grafika a celková nedodělanost. I přesto, že je horší než Parallel Lines, tak ji mám stejně radši.
P.S.:Jednoznačně nejhorší poslední mise, jakou jsem kdy hrál.