Zajímavosti

Příběh

Říše Azadi je inspirovaná perskou kulturou a samotné slovo azadi znamená v perštině "svoboda", což je vzhledem k vystupování herního národa poněkud ironické. Azadi je také jméno věže v Teheránu, hlavního města Íránu, která byla postavena v roce 1971 a je současným symbolem města.

Easter eggy

Vrána na jednom místě hry prohlásí, že byl vzhledem ke svým zásluhám v událostech z prvního dílu vyznamenán medailí jako „sidekick měsíce“. Další měsíc byl ale prý vítěz malej chlápek s chlupatýma nohama a kulatým obličejem, který zvládl jenom někoho vynést na vrchol kopce. Řeč je o samozřejmě o Samvědu Křepelkovi z Pána prstenů.
V závěrečných titulcích se můžete dočíst, že se natáčelo ve Starku a Arcadii a že při tvorbě hry nebyl žádný grubber zraněn :)

Ostatní

DVD verze od Cenegy obsahuje protipirátskou ochranu StarForce, která znemožňuje hru spustit na novějších operačních systémech. Pro spuštění hry na Windows 10 v češtině je třeba postupovat takto:

1. Nainstalovat hru

2. Zálohovat soubor init.pak (čeština) ze složky se hrou (složka se hrou\bin\res)

3. Stáhnout a nainstalovat patch 1.03 pro evropskou verzi hry (mě fungoval francouzský)

4. Stáhnout soubor Dreamfall: The Longest Journey v1.03 [MULTI] Fixed EXE, který odstraňuje StarForce a přepsat jím původní spouštěcí soubor dreamfall.exe

5. Přepsat nově vytvořený soubor init.pak (složka se hrou\bin\res) tím zálohovaným

6. Pokud je hra v angličtině, je třeba v nastavení přepnout na češtinu (Options\Game\Text:Czech\Apply changes)

7. V menu mi problikávala obrazovka, což vyřešilo zapnutí Anti-aliasingu (Options\Video\Anti- aliasing quality:1\Apply changes) případně (Možnosti\Grafika\Kvalita anti-aliasingu:1\Provést změny)

Pro spuštění bez češtiny stačí vynechat 2., 5. a 6. bod a hra je v angličtině a francouzštině.
Při problémech s padáním hry (typicky hned po jakékoliv interakci s čímkoli) např. na Windows 10 v Boot Camp (řešení Apple pro dual-boot mac OS a Windows), se mi osobně osvědčilo následující:
Vytvořit zástupce pro dreamfall.exe a nastavit Spustit jako správce a Režim kompatibility Windows 98/Me.
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 1 hodinu 56 minut a 46 vteřin. Údaj může být ve zdrojovém odkazu průběžně aktualizován.