"Souhlasím s vámi, že v přímém srovnání se staršími CRPG je Dragon Age poměrně plytká hra, ale je třeba si uvědomit, že takhle se hodnotit nedá... dnes už je doba jiná a na dnešní poměry se Dragon Age opravdu vrací do starších dob víc než ostatní hry okolo. "

Aha, čili kvůli tomu, že se jedná "mezi slepými o jednookého krále", mu mám napařit vysoké hodnocení? Bezva přístup...
Tak to mě teda dostalo, v jednu chvíli se tu nadává na to, jaký je to plagiát všech známých fantasy a pak někdo druhým dechem dodá, že oholení trpaslíci jsou špatně :D

Víceméně chápu většinu uváděných "negativ", že hra má zastaralou grafiku (i když po estetické stránce je imho moc pěkná), že jsou souboje málo taktické (když se hraje na easy nebo člověk denně paří XCOM...), nenamluvená hlavní postava (daň za variabilitu výběru rasy), přemíra textu (já jsem se nicméně u čtení dost bavil, byť jsem přečetl asi jen tři čtvrtiny kodexu)...
ALE že někdo kritizuje herní svět v klasické fantasy hře za neoriginalitu a ještě se ohání vykrádáním Tolkiena, to je opravdu k smíchu. S Tolkienem to má společné asi tak to, že to je klasické fantasy - tedy středověká civilizační úroveň, magie, archetypické rozdělení fyziologie ras a hnusní humanoidní záporáci. Tady veškerá podobnost končí.

Přijde mi, že snad všichni kteří psali komentář a hodnotili 70% a méně zamrzli v čase s nereálnými očekáváními jen proto, že někdo do éteru vypustil zprávu o duchovním nástupci BG. To už dnes přece neznamená téměř nic. Souhlasím s vámi, že v přímém srovnání se staršími CRPG je Dragon Age poměrně plytká hra, ale je třeba si uvědomit, že takhle se hodnotit nedá... dnes už je doba jiná a na dnešní poměry se Dragon Age opravdu vrací do starších dob víc než ostatní hry okolo.
Ešte pridám jeden na dobrú noc, hehe.
Keď som pri konci hry v akomsi hrade posekal hromadu protivníkov a práve som špekuloval, ako sa dostanem do tábora a nechám si tam vylepšiť zbraň, spoza rohu vyhupsol ten malý veselý chlápek a zahučal svoje: "Enčantment, enčantment!"
Špehoval ma, prevít jakýsi naskriptovaný. :-))
..ono to platilo hlavne na postavičky, ktoré tvorili partu, animácie v izometrickom pohľade sa mi naozaj páčili. Máš ale pravdu, Say, keď som v trpasličom meste narazil na oholených (!) trpaslíkov s afroúčesmi, klepal som si na čelo. Občas sa tam objavila poriadna bota, to teda áno. :-))
valcik: ,,...modely postáv aj ich animácie sú parádne"

Nesouhlasím. Normálně bych to o BioWare kousku neřekl, ale v DA jsem toto nějak nezaznamenal=(
Hra má peknú grafiku, modely postáv aj ich animácie sú parádne. Ocenil som aj ukecané NPC-čka, ale inak som na tejto hre našiel pekného len málo. Videoscénky sú sprostý plagiát, autori asi pridlho čučali na sfilmovaného Pána prsteňov; súbojový systém očesali na jednoduchú klikačku. (Štvala ma aj špatná optimalizácia, hra zaťažovala všetky jadrá CPU na sto percent, nonstop, od spustenia programu až po jeho ukončenie.)
Škoda, preškoda!
ono je jedno, kdy je budeš plnit. Nic to neovlivní a nijak nepomůže. Takhle budeš spíš mít vyšší lvl a tak to máš výhodnější ;)
Plň je raději nějak průběžně, až se pohneš s příběhem dále, nebude je možné už dokončit.
Vedlejší úkoly v hlavním městě bych si chtěl nechat až na závěr hry. Budu ale tuto možnost mít po uzavření čtyř spojenectví nebo se okamžitě rozjede závěr hry a já už se k nim nedostanu?
Třeba na Metacritics si Bioware zaměstnanci hodnotí vlastní hry, ale pochybuji, že je to ale i případ databáze her. :D
Nevím proč se některým "vysokým" hodnocení divíte, třeba na IMDB to má po 1295 uživatelských hodnocení průměr 9,5 / 10 :-D
Z těch šesti komentářů co tam lidi napsali tomu 5 lidí napralo rovných 10/10 a slovy jako "wow" a "best RPG" se tam nešetří :-D
Hodnocení se nedivte, je tam 8x 100% a asi 20x 95%. Ano, nejde mi to do hlavy. :)
75% je odpovídající. Hra se dá hrát, ale nic co by se dalo hrát dokola, tak jako staé RPGčka.
popkec: Tak podle komentáře si troufám říct, že by to nějaké te ,,sračce" pomalu odpovídat mohlo. Opravdu to hodnocení někdy nechápu, fakt ne. A narážím na to čím dál častěji.
Say: Jde na to diplomaticky, jako většina našich herních servrů a časopisů. 60% už je přece totální nehratelná sračka.
Savel (komentář): Fajn, a těch 75% je za co, smím-li se zeptat?
Bodkin: Lotr. Ženský rod překlad nebere. Což většina překladů. A taková lotrokyně by se ti nelíbila?=D Jinak třeba skloňování jména hlavní postavy podporuje třeba čeština BG2 a NwN2. Pro někoho nepodstatné, mě se to celkem líbilo.

Tul: Já si pod pojmem ,,lotr" představím leda výtky tetiček a babiček=D
Mno, Stíny nad rivou měli rogue jako darebačku (což je sexy), jak to mají v DA? Lotřice? Lotryně? :-D
Ebb: Áno, a další pecky... Výřivec (Hurlock), stupňemi jsou Alfa a Vyslanci, Křikloun (Shriek), Svíječ (Genlock), Plemenná matka (Broodmother) atp. Divíš se? Já ani ne.
Moje parta byla:
- Shumafuk, lotr - (duelista, řezník na blízko)
- Morrigan, léčitelka (držela ukazatel životů neustále nahoře)
- Lileana, lučištnice (prakticky neužitečná, zaplňovala 4 místo v partě)
- Shale, tučný tank a střed pozornosti všech nepřátel
...a eliminace šla celkem rychle.

Alastir mi byl nesympatický, Wynne jsem poslal pod drn (ona si začala), Sten zastupoval Shale, dokud jsem ji nenašel, Oghren o ničem, Zevran přihřátý... No a Loghaina dostaneš až ke konci hry, takže jediné, co s nim zmůžeš, tak je poslat ho na finální bitku někam.
Alistair je tank, podle toho ho profiluj. Na útok jsou pak defakto mágové. Prostě to funguje jako MMORPG (nemám moc zkušenost, ale základ je damage dealer, tank, healer, popř.buffer). Takže ty=bojovej mág (asi blood mage) = dps, Alistair - tank, Wynne - Healer/buffer a pak bych ti doporučil Lelianu na páčení zámků a některý ability. Např.Shattering shot a ještě jedna mají vysokou šancí rozbít běžný nepřátele zmražený Cone of cold.
Ok dík ... koho by jste doporučili do party, poku jako hlavní postavu mám mága spíš na útok? Co jsem tak pročítal, tak se doporučuje Allister jako bijec, Wynne jako léčitel a dál nevím ... :)
Tak pokud chceš, aby ti převážně pozitivní dojmy vydržely, nechoď po Ostagaru a Lotheringu první k trpaslíkum. A pokud nejsi léčivej mág, jdi nejdřív do Circle of Magi, kde bude postava, která tuhle funkci zastane...
Takže dojmy zatím docela pozitivní, jsem v Ostagaru v té věži, hraje se to celkem dobře, akorát mi zatím chybí větší sžití s postavami v družině a kamera mi nepřijde zrovna nejlepší, holt daň za 3D ...
Redfield: Je to možné... Se v tom množství nějak neorientuji.
Tu mám, ale ta je ze Stone Prisoner DLC, které se dá hrát jen normálně v klasickém příběhu. Odemkne se to po Lotheringu tuším.
Redfield: Nevím co myslíš, ale měl jsem na mysli právě Shale.
Já mám teď rozehranou hru, Awakening a ten zbytek DLC je v plánu. Kromě toho Shale je ze Stone Prisoner, ne? Nebo je nějaký jiný i z Golems of Agmarrak?
Redfield: Zkus Awekening a pak Lileana's Song či Witch Hunt (je jendo). A Golema si dej před hraním základní hry, jedna z mála dobrých postav DA.
Docela použitelná jsou duševní kouzla. Vězením vyřadíš snad jakoukoliv elitu, mágy to většinou i zabije a je tam i vysávání many nebo obnova many z mrtvol.

Co se týče DLC, tak u těch 3 ingame je to jedno. Všechny jsou hodně jednoduché, ale věci z nich jsou o něco lepší, jak v původní hře, takže to na začátku docela pomůže. Co se týče těch ostatních, tak ty po dohrání dávájí nějaký item do hry, ale jak je to s importem postavy netuším.
Jinak není marné kouzlo spánek. A během hry se nauč krvavou magii, je asi nejlepší.
rada za mága. Jediné použitelné je mrazící kouzla a pak rozbití. Za jakoukoliv postavu to ale chce hodně trpělivosti, protože cyklus soubojů je furt všude stejný
Abych konečně zjistil, o čem to tedy vlastně je, tak jsem se rozhodl si DA:O zahrát. Nějaká rada do začátku? Jak dlouho trvá ten blbej začátek za mága? Dvakrát jsem to nedal a stejně mám chuť si jako hlavní postavu zase dát jeho ...
Tak jsem taky zkusil demo, a když na mě ten chlapec po desátý zařval "ANADR VÉÉÉÉÉÉÉÉJF", tak jsem to vzdal. Jo a proč vlastně v tom demu můžete prošmejdil mrtvoly a brát předměty, když inventář v demu není? Nebo se ten inventář taky pozdějc odemkne? 0_o
Tak jsem také zkusil Demo DA2 a musím se všemi souhlasit že je to epic zklamání. Jedničce jsem dal vysoké hodnocení, přeci jenom to mělo své "kouzlo" a hra mě bavila, ale tohle...
Doufám, že to je kvůli tomu, že se víc soustředí na Mass Effect 3 a o to to bude lepší :-D
I já jsem četl pár názorů, že je to sice slabší, ale aspoň to není takové akční RPG jako Witcher 2 :-D
Hodnocení dema - 5% Nedochází mi smysl vydání. Ale asi tuším, že je demo schválně tak odporné, aby pak konečný ,,datadisk" nevypadal tak hrozně jak ve skutečnosti vypadat bude. A měli by si u BioWare zopakovat hodiny anatomie. Ta čarodějka by se při takových sekaných combo pohybech těmi balóny vyliskala. Animace hráče nebudu rozebírat - těžká alfa fáze.

Já myslel že Diablo 3 budou dělat Blizzardi.