Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Dr. Šílenec

Świrus

55
15 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > 2D adventura *
Forma:
freeware (dříve placená hra)
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
1996 PC
Vývojáři:
Doktor Šílenec je po Agentu Mlíčňákovi další polská hra přeložená do češtiny. Hlavní hrdina Filip je uprostřed noci probuzen svým dvojníkem, který přišel z budoucnosti, protože Filip je jediný, kdo může zachránit svět před nadcházející katastrofou v podobě smrtícího jedu v rukou šíleného vědce.

Hra je klasickou point & click adventurou, ale viděnou z vlastních očí. Její grafická stylizace je komiksová. Hra byla později uvolněna ke stažení zdarma.


Poslední diskuzní příspěvek

Tak tohle jsem hrál díky zapůjčenému LEVEL cd, na kterým byly ještě další hry a dema, pokud mě má pamět neklame. S tím spouštěním byl problém…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 50
Dr. Šílenec je jednou že čtyř licencovaných a do češtiny přeložených polských her, které na český trh v 90. letech dostala legendární česká firmička Vochozka Trading, aniž by půlka tehdejší hráčské veřejnosti vůbec zaznamenala, že se ve skutečnosti nejednalo o české hry. Takovou moc tehdejší překlady měly. Vochozka si v té době celkem logicky spočítal, že pro něj bude mnohem výhodnější koupit levná práva na již hotovou hru, která by se k nám jinak nikdy nedostala, a k tomu si zaplatit nenáročný překlad, než podporovat party brněnských gymnazistů a jejich pionýrské pokusy. Úplně první takto vydanou hrou byl Teen Agent, ve své době jasné nejlepší hra prodávána v češtině, která se u nás stala absolutní klasikou a bez nadsázky i jedním že symbolů české herní scény 90. let v dobrém i špatném.

Obrovskému úspěchu Mlíčňáka, který to dokonce dotáhl i do celosvětové distribuce a to mnohem dříve, než první česká hra, už se ale Vochozka ani zdaleka nepřiblížil a to jednoduše proto, že ostatní hry nebyly zdaleka tak dobře, lépe řečeno nebyly dobře vůbec. Ještě vcelku ucházející Dr. Šílenec se mu ale trochu podobá svou pohodovou atmosférou. Bezejmenný hlavní hrdina o sobě už v intru prohlašuje, že posledních 5 let prožil v různých ubytovnách, hotelích a nádražích a jeho jedinou ambicí je úklid vyhnilé lednice po vzoru Normality, čímž si okamžitě získal moje sympatie. Kromě zaplacení sekery v hospodě a hádek s šaškem na hradě se ale hlavní postava nijak zvlášť neprojevuje, což je trochu škoda. Příběh o cestování do minulosti, kde je potřeba něco udělat, aby v budoucnu nebyl zničen svět, moc originality nepobral, ale v podstatě o něj vůbec nejde a s občasnou pomoci návodu se k němu dá dopracovat překvapivě rychle. Bez návodu je ale hráč ztracen, právě proto jsem Šílence v 90. letech, tedy v době kdy internet "neexistoval", nedohrál. Hra na několika místech není zrovna logická a autoři se neštítili použít i ty nejpodlejší triky, jako nutnost opakovaně zkoumat místa nebo používat předměty, aby bylo dosaženo kýženého efektu. Těsně před koncem se mi dokonce podařilo zažít i starý dobrý death end. Došel jsem na místo, kde se po zemí povalovaly kameny, bez přemýšlení jsem sebral dva a bezejmenný hrdina následně prohlásil, že už víc nepobere. Sebrat se ale měl jiný kámen a předměty z inventáře odstranit nešly, takže load nebo v horším případě restart...

Teen Agentje sice o rok starší hra, ale Šílenec působí amatérštějším, dokonce až polofreewarovym dojmem. Jeho kreslená grafika sice ve své době nepostrádala jistou originalitu a pro mnohé to byla vůbec první adventura z vlastního pohledu, na druhou stranu mi ale vždycky trochu připomínala kresby v Paintbrushi z Win 3.1. Ostatně právě výhradní spustitelností ve Windows 3.1 se Šílenec vyznačuje asi nejvíce. Podobně jako v Mlíčňákovi nemá Šílenec dabing a to jej Vochozka prodával v době, kdy už standardně měly nějaký ten pokus o dabing i české hry. Šílenec navíc není žádný textový cvalík a popravdě je v něm asi tolik textu, jako v průměrné realtimove strategii, překlad ale svou občasnou těžkopádnosti trochu působí, jakoby ho dával dohromady někdo z oblasti Českého Těšína. Dr. Šílenec na tom sice po stránce kvality není tak špatně, jako Příhody z Galské země, Agentu Mlicnakovi se ale nevyrovná a ani ten už dnes rozhodně není žádný adventurni zázrak, takže bych jeho hraní doporučil jen těm, co si z nějakého důvodu chtějí vyzkoušet hraní na Win 3.1, které mají nainstalované na svých zánovních 486kach, případně jako čistě dobovou záležitost.

Pro: pohodová atmosféra, pár vtipných momentů

Proti: příběh, nelogičnosti, slepé uličky, absence dabingu

+16