Dr. Šílenec

Świrus

freeware (dříve placená hra)
1996 PC
Doktor Šílenec je po Agentu Mlíčňákovi další polská hra přeložená do češtiny. Hlavní hrdina Filip je uprostřed noci probuzen svým dvojníkem, který přišel z budoucnosti, protože Filip je jediný, kdo může zachránit svět před nadcházející katastrofou v podobě smrtícího jedu v rukou šíleného vědce.

Hra je klasickou point & click adventurou, ale viděnou z vlastních očí. Její grafická stylizace je komiksová. Hra byla později uvolněna ke stažení zdarma.

Tak tohle jsem hrál díky zapůjčenému LEVEL cd, na kterým byly ještě další hry a dema, pokud mě má pamět neklame. S tím spouštěním byl problém…

Dr. Silenec je jednou ze ctyr licencovanych a do cestiny prelozenych polskych her, ktere na cesky trh v 90. letech dostala legendarni ceska firmicka Vochozka trading, aniz by pulka tehdejsi hracske verejnosti vubec zaznamenala, ze se ve skutecnosti nejednalo o ceske hry. Takovou moc tehdejsi preklady mely. Vochozka si v te dobe celkem logicky spocital, ze pro nej bude mnohem vyhodnejsi koupit levna prava na jiz hotovou hru, ktera by se k nam jinak nikdy nedostala, a k tomu si zaplatit nenarocny preklad, nez "podporovat" party brnenskych gymnazistu a jejich prukopnicke pokusy. Uplne prvni takto vydanou hrou byl Agent Mlicnak, ve sve dobe jasne nejlepsi hra prodavana v cestine, ktera se u nas stala absolutni klasikou a bez nadsazky i jednim ze symbolu ceske herni sceny 90. let, ve vsem dobrem i spatnem.

Obrovskemu uspechu Mlicnaka, ktery to dokonce dotahl i do celosvetove distribuce (o hodne let driv, nez prvni ceska hra), uz se ale Vochozka ani zdaleka nepriblizil. Jednoduse proto, ze ostatni hry nebyly zdaleka tak dobre, lepe receno nebyly dobre vubec. Jeste vcelku uchazejici Dr. Silenec se mu ale trochu podoba svou pohodovou atmosferou. Hlavni hrdina (rikejme mu treba Krzyzstof) o sobe uz v intru prohlasuje, ze poslednich 5 let prozil v ruznych ubytovnach, hotelich a nadrazich a jeho jedinou ambici je uklid vyhnile lednice po vzoru Normality, cimz si okamzite ziskal moje sympatie. Krome zaplaceni sekery v hospode a hadek s saskem na hrade se ale Krzyzstof nijak zvlast neprojevuje, coz je trochu skoda. Pribeh o cestovani do minulosti, kde je potreba neco udelat, aby v budoucnu nebyl znicen svet, moc originality nepobral, v podstate o nej vubec nejde a s obcasnou pomoci navodu se k nemu da dopracovat prekvapive rychle. Bez navodu je ale hrac ztracen, prave proto jsem Silence v 90. letech, tedy v dobe kdy internet "neexistoval", nedohral. Hra na nekolika mistech neni zrovna logicka a autori se nestitili pouzit i ty nejpodlejsi triky, jako nutnost opakovane zkoumat mista nebo pouzivat predmety, aby bylo dosazeno kyzeneho efektu. Tesne pred koncem se mi dokonce podarilo zazit i stary dobry death end. Dosel jsem na misto, kde se po zemi povalovaly kameny, bez premysleni jsem sebral dva a vic uz Krzysztof nepobral. Pozdeji jsem ale zjistil, ze mel sebrat jiny kamen a ten uz Krys vzit nemohl, protoze pry byl pretizeny. Kameny z inventare odstranit nesly, takze load nebo v horsim pripade restart...

Mlicnak je sice o rok starsi hra, ale Silenec pusobi amaterstejsim, dokonce az polofreewarovym dojmem. Jeho kreslena grafika sice ve sve dobe nepostradala jistou originalitu a pro mnohe to byla vubec prvni adventura z vlastniho pohledu, na druhou stranu mi ale vzdycky trochu pripominala kresby v Paintbrushi z Win 3.1. Ostatne prave vyhradni spustitelnosti ve Windows 3.1 se Silenec vyznacuje asi nejvic. Podobne jako v Mlicnakovi nema Silenec dabing, Silence ale Vochozka prodaval v dobe, kdy uz standardne mely nejaky ten pokus o dabing i ceske hry. Silenec neni zadny textovy cvalik, popravde je v nem asi tolik textu, jako v prumerne realtimove strategii, preklad ale svou obcasnou tezkopadnosti trochu pusobi, jakoby ho daval dohromady nekdo z oblasti Ceskeho Tesina. Dr. Silenec na tom sice po strance kvality neni tak spatne, jako Prihody z Galske zeme, Agentu Mlicnakovi se ale nevyrovna a ani ten uz dnes rozhodne neni zadny adventurni zazrak, takze bych jeho hrani doporucil jen tem, co si chteji zahrat i na "uzasne uzitecnych" Win 3.1, ktere maji nainstalovane na svych zanovnich 486kach, pripadne jako ciste dobovou zalezitost.

Pro: pohodova atmosfera, par vtipnych mist

Proti: pribeh, nelogicnosti, slepe ulicky, absence dabingu