Dostihy 3000 Deluxe

24.12.2005

freeware

Jedná se o předělávku klasické stolní hry „Dostihy a sázky“ na monitory počítačů. Všeobecně známým cílem hry je vydělat co nejvíce peněz pomocí koní a zruinovat ostatní protihráče v dostihovém světě.

Hra je až pro čtyři hráče na jednom počítači nebo po síti. Když je hráč u PC sám, může hrát s jedním až třemi počítači najednou. Pohyb se odehrává hodem kostkou, přičemž každé pole plánu má určitou funkci. Většinu polí zabírají jednotliví koně, které lze nakupovat, a ostatní protihráči pak platí za jejich prohlídku různě vysoký obnos. Pokud se navíc hráči povede získat všechny koně stejné barvy, lze na ně sázet žetony a vydělávat tak mnohem více peněz. Na dalších polích se nacházejí trenéři, různé speciality typu přeprava a stáje, nebo záporné události jako distanc a podezření z dopingu, či místa, kde se lížou speciální karty s "překvapením uvnitř" (finance a náhoda). Pak je zde ještě pole start, za jehož projetí hráč dostane 4000. Samozřejmě to není jen o nakupování, ale i o správně zvolené taktice. Protivníkovi můžete nabízet vaše koně výměnou za jiné, prodávat je, půjčovat si od banky peníze apod. Ve chvíli, kdy nejste na tahu, si můžete se soupeři psát na herním chatu.

PC verze je po grafické stránce zpracována stylově a i když je přece jen trochu odlišná od té stolní, užijete si s ní stejnou zábavu.

@rikuhahl (08.03.2020 14:08): ba ne, já to hrála mockrát a zkoušela jsem i jiné "taktiky" zkupovat jiné koně a stejně se mi moc nedařilo... tady se mi povedlo hlavně získat všechny trenéry a ty mě pak slušně dotovali ;o)

Zavzpomínala jsem si na dětská léta, kdy jsme na chatě v deštivém počasí hráli Dostihy a sázky. V dětství jsem téměř vždy brečela, když mi někdo koupil fialovou stáj přímo před nosem. Dobře, nemám daleko k slzám ani teď v dospělosti, mám pro Narciuse a Napoliho slabost, protože mám ráda fialovou barvu a také pro, že kdo je koupil oba a dal si na ně dostih, ten měl o přísun peněz postaráno.

Tady se mi nejdřív podařilo postupně koupit všechny trenéry, a pak i fialovou stáj a dalších pár koní. Soupeř jel nenápadně a skupoval sem tam koníka, podle toho jak mu šla kostka. Nakonec si ale udělal hlavní dostih na zelené a na oranžové stáji a nebylo moc hezké přes ně projíždět.

Nicméně, moji trenéři a koníci ho postupně ruinovali. Zajímavé je, že ve hře si člověk může půjčit od banky po 5 tisících a také jí to postupně splácet. Dařilo se mi dobře, takže jsem splatila počáteční dluh a soupeře (počítač) přivedla k bankrotu.

Upřímně jsem si to dost užívala, protože v reálu když jsem to hrávala s kamarády, tak jsem takto úspěšná nebývala. Ke konci mě už pěkně štvala hudba, která byla jednotvárná a po delším poslechu nepříjemná. Také bylo nepříjemné stát na distancu přes 10 hodů, ale to se může stát i v deskovce. Někdy si jí zkusím zahrát v multiplayeru, zajímalo by mě, jak moc se to bude lišit od originálu.

Pro: povedená kopie, rychlejší než deskovka

Proti: hudba

Kdo by neznal českou deskovou hru Dostihy a sázky. Hru, kterou jsem hrál již v útlém věku a věřím, že jsem nebyl sám. Proto jsem Dostihy 3000 Deluxe (variaci Dostihů a sázek na PC) uvítal s otevřenou náručí. Hra má sice pár nedostatků, ale obsahuje i pár vylepšení, které se v původní hře nenacházejí (některé ani nemohou).

Největším plusem je bezesporu možnost hrát sám proti až třem počítačovým protivníkům, naopak největším mínusem je jejich umělá inteligence. Jakéhokoli koně vám totiž prodají za 400 dostihových peněz, což je velmi směšná částka, když uvážíte, že nejlevnější kůň ve hře stojí 1200. Pokud tedy kupujete koně od protivníků, dohrajete Dostihy za půl hodiny, ale hra tím ztrácí na zábavnosti. Proto je lepší hrát standardním způsobem a tohoto neduhu se vyvarujete.

Jinak je to ale velice solidní hra, která určitě nedělá špatné jméno své předloze a při správném taktizování zabaví i na pár hodin. Pokud doma tedy nemáte původní hru, nebo jste na hraní sami a chcete hrát tuto (řečeno počítačovou terminologií) tahovou strategii, jsou Dostihy 3000 Deluxe tou správnou volbou.

Pro: možnost hrát sám proti počítačovým protivníkům, kvalitní hudba na pozadí, jsou to dostihy

Proti: AI počítačových protivníků

Těžko říct, co na téhle hře lze vlastně hodnotit. Je to přesná kopie stolního originálu, což s sebou přináší jak klady, tak zápory. Zápory v podobě toho, že tři čtvrtě hry strávím v Distancu, klady v podobě toho, že pokud se hra nezacyklí do nekonečné hry, je zábavná.

Technické zpracování je velice jednoduché a co je horší, je v nízkém rozlišení, které se ukáže jako malinké herní pole uprostřed černé plochy (tipuju 800×600, monitor má ale 1680×1050). Nastavení roztažení obrazu v ovladači grafiky nemá vliv, takže ve výsledku člověk mžourá na vskutku malou plochu.

Hudbu nejspíše brzy vypnete, obsahuje tuším jen dvě skladby, i když solidní. Ze začátku zabaví zvukové efekty náležící k různým políčkům.

Otravně působí, když vám nějaká karta přikáže se někam přemístit (typicky Distanc bez 4000) a figurka se pomalinku posouvá po jednotlivých políčkách až tam, kam má. Umělá inteligence je také slabá. Jak již bylo zmíněno, koně prodává za 400, ty nejlevnější dokonce za 200. Přesto mám pocit, že jí hra nadržuje, mluvíme-li o hodech kostkou. Co na tom, že jsem měl na pěti koních dostihy, nebylo mi souzeno vidět z toho jakýkoliv profit. Zkrátka na to nikdo nešlápl. Jaká to zázračná proměna se ale dostavila pokaždé, když jsem byl v distancu. To pak nebylo dostihu, na který by nebylo šloupnuto. Na obranu hry ale musím říct, že to se mi stává i ve stolní verzi. Nepříliš inteligentní je také to, že AI sází vždycky 880,- Kč. Co na tom záleží, že to nepokryje výdaje.

Proti AI bych to nehrál, ale máte-li živého soupeře, zabaví to. Dostane-li se ale hra do fáze, kdy všichni mají moc a vzájemně se neohrožují, je v podstatě nedohratelná.

Pro: Jsou to dostihy, zvukové efekty

Proti: Hra se neroztáhne na celou obrazovku, AI je slabá a je jí nadržováno :-D