Devolverland Expo

11.07.2020

freeware

Rok 2020 díky koronavirové epidemii nepřál velkým herním výstavám, na nichž herní společnosti demonstrují svou produkci. Namísto zrušených akcí přinesla firma Devolver Digital virtuální propagační hru Devolverland Expo, jež přibližuje její tehdy aktuálně připravované tituly.

Vaším úkolem je prozkoumat areál výstavní haly, v níž se měla odehrávat každoroční herní výstava firmy Devolver Digital, jež však byla záhadně zrušena. Pod rouškou noci infiltrujete potemnělý areál a musíte zhlédnout všechny propagační trailery, případně najít všechny části celkem tří kolekcí předmětů. Musíte se vyvarovat bezpečnostním dronům, jež pomocí své zbraně dočasně znehybníte, a také překonat ochranné lasery. Před východem z areálu podstoupíte souboj s bossem.

Firma Devolver Digital je známá distribucí často originálních a neotřelých titulů. Stejně neobvykle zvolila letos formu sebepropagace, díky coronavirové epidemii a zrušeným propagačním výstavám. Výsledkem je tak zdarma dostupná hra Devolverland Expo, vzniklá ve spolupráci se studiem Flying Wild Hog.

Podíváme se v ní do útrob veletržního areálu, když plánovaná roční výstava Devolver Expo byla záhadně zrušena. Ocitáte se před budovou výstavního areálu za temné noci a vaším úkolem je proniknout do budovy a pokochat se trailery, jež firma nachystala. Není to úplně jednoduché, jelikož areál je přísně střežen za pomoci dronů a laserových paprsků.

Hra se hraje jako směsice FPS a stealth akce. Musíte se vyhýbat dronům, ale jelikož jste vybaveni zbraní, inaktivující na přechodnou dobu hlídací mechanismy, víceméně postačí být ve střehu a odpor likvidovat akčním stylem bez nutnosti krytí. Pokud vás drony zablokují, opakujete určitý kratší úsek hry znovu. Frustrace tím pádem rozhodně nehrozí a jako stealth antitalent jsem neměl problémy.

Procházíte areálem podle daných instrukcí a jakmile proniknete k příslušnému stánku, musíte zhlédnout upoutávku. Bohužel se trailery nedají přerušit a alespoň část musíte přetrpět. Ale nicméně propagace byla pro mě účelná, jelikož se mi podařilo objevit hru Carrion, o které jsem neměl tušení a která vypadá velmi zajímavě. Pokud budete trpěliví, za každé kompletně zkouknuté video získáváte achievement.

Stánky a celá hala vůbec jsou velice pěkně a věrně designované. Nikdy jsem na podobné herní výstavě nebyl, ale i tak mám dojem, že v podobném stylu se tyto akce nesou a takhle nějak to tam vypadá. Prostory kolem prezentačních obrazovek jsou designovány v originálním stylu příslušné hry. Takže vizuální dojem je pro mě velice příznivý.

Devolverland Expo pěkně odsýpá, obtížnost je nízká a hra opravdu slouží jako velice originální prezentace s vaší aktivní účastí. Pokud si chcete hru užít, tak jsou připraveny celkem tři sady sběratelských předmětů, které můžete sesbírat, a navýšit své skóre achievementů. Na jednom místě se mimo dronů musíte střetnout s laserovými paprsky, ale proniknout se dá hladce, pokud si dáte pozor. Ve finále vás čeká dokonce souboj s bossem, aby šmejdění nebylo tak jednotvárné.

Nevím proč, ale hry od Flying Wild Hog mi připadají jaksi hardwarově náročné. Třeba u rozehraného Hard Reset Redux hučí větráky jako vysavač, což mi u jiných her včetně Doom Eternal nedělá. Devolverland Expo dělal totéž, navíc mi před vstupem do ventilační šachty opakovaně spadl, a pomohlo až zredukování grafických detailů. Možná je chyba v mém nepříliš silném hardwaru, ale díky zkušenosti s Hard Reset bych řekl, že vývojáři dokonale neumí optimalizaci. S tímto souvisí další problém, jelikož hra nelze uložit. Jde o titul na pár chvil, ale pokud vás něco od hry vytrhne, musíte začít zase od začátku.

V každém případě je Devolverland Expo příjemná relaxační jednohubka, která vás seznámí s aktuální nabídkou Devolver Digital a na druhou stranu dokáže i zabavit. O což vývojářům v podstatě šlo. Takže za mě palec nahoru, i když hodnocení není z těch nejvyšších. Na to je herní doba krátká a náplň titulu omezená. Pokud vás podobná forma hry zaujala, tak zkuste i podobný propagační WAD na Doom enginu - National Videogame Museum WAD.

Pro: Originální idea. Povedené grafické ztvárnění. Zábavný průzkum areálu.

Proti: Hra se neukládá. Hardwarová náročnost, pády hry.