Desert Child

11.12.2018

V nepříliš vzdálené budoucnosti se Země vinou znečištění stala prakticky neobyvatelnou a tak se většina lidí přesunula za lepším životem na Mars. Hrajete za mladého a talentovaného závodníka, jehož největší láska je jeho vytuněné vznášedlo, avšak je tak trochu švorc. Jeho snem je vyhrát v závodě Grand Prix konajícího se na Rudé planetě, nejprve se tam ale bude třeba dostat a to dříve, než vláda zvedne ceny lístků na příliš vysokou částku.

V retrofuturistickém světě Desert Child není nic zadarmo a tak jídlo, nájem a provoz vznášedla něco stojí. Peníze si lze zaopatřit jak absolvováním závodů, tak vedlejšími joby a zakázkami. Pokud nezávodíte, můžete se procházet po městě, klábosit s jeho obyvateli, navštěvovat obchody a přijímat různé vedlejší prácičky ne vždy legálního charakteru. Máte možnost například roznášet pizzu, lovit odměny, pokusit se hacknout banku nebo se zaplést s gangstery. Cílem hry je získat 10 000 dolarů pro účast na prestižním závodu a zároveň udržet v chodu jak sebe, tak svůj vehikl, který bude pro konkurenceschopnost potřebovat různé opravy a vylepšení.

Krom hry pro jednoho hráče si své závodní schopnosti můžete vyzkoušet proti živému oponentovi přes lokální multiplayer.

O čem vlastně tato hra je? Příběh to žádný pořádně nemá, jen že chcete závodit s hover biky a vyhrát velkou cenu a je to tedy takový hoverákovský sandbox.

Ústředním motivem hry je tedy závod na těchto vznášejících se motorkách na Zemi či později na Marsu, střílení po bonusových bodech a zevlování mezi různými podniky za účelem opravy vašeho vozu, jeho vylepšení nebo uspokojení vlastního hladu (hladový závodník stojí totiž za nic).

Aby závody nebyly pořád to samé, či přesněji, abyste se vylepšovali v dílčích dovednostech, máte vícero variant, které vždy vyžadují využít zejména jednu z dovedností šikovného hoveráka. Cvičíte přesnost v náhánění klokanů, ověřujete si schopnost narážení při úkolu pro mafii nebo boj při pronásledování zločinců. To, jaké úkoly děláte může mít vliv na to, jak moc se o vás policie zajímá, a tedy se vám schopnost rychlé jízdy může hodit i pro únik před nimi. Avšak ve svém jádře je to pořád stejný mechanismus jen s malými obměnami a jednotlivé varianty se tedy mohou brzy také omrzit.

Hra má i zajímavou ekonomiku a provázanost vztahů, kdy si můžete různě vyhledat ideální kombinace služeb, ale zejména platí, že zločin hodně vynáší, ale nese i riziko, že se o vás bude zajímat policie a připraví vás o zisky. Tedy pokud je nestihnete ukrýt do banky, která zase krásně ukazuje jak rychle se pomocí dobrého zúročení dá vydělat.

Co však hru pro mě udělalo zajímavou bylo zevlování po městě. Jednak vám k tomu, dle mého soudu, hraje skvělá hudba, ale také jednotlivé záběry a celkové vyznění na mě působilo nějak hrozně cool. Jako zevlování někde na cool kalifornské pláži. Pravda, časem prozkoumáte vše, co je ve městě k dispozici, ale zase o to víc se budete cítit jako místní mazák, který chodí do své restaurace na ramen, koupí si noviny od kluka na rohu nebo se jde mrknout, jaká nová LP jsou na trhu. Pokud si pustíte soundtrack (viz videa) a bude se vám líbit, tak si myslím zkuste v zimních měsících Desert Child zahrát, ať aspoň v myšlenkách jste na slunné pláži na Marsu.

Pro: HUDBA

Proti: málo možností rozvoje, repetitivnost