Descent II

simulátor > vesmírný simulátor
13.03.1996 PC
Descent II je založen na herním konceptu prvního dílu, avšak přináší vylepšení téměř ve všech směrech - grafický engine, nově schopný využít i hardwarovou 3D akceleraci, nové zbraně, nepřátelé, vylepšená umělá inteligence apod. Hráči však nejvíce ocenili pomocného guide-bota, který pomáhal k lepší orientaci v prostoru, kde by byl jinak strop od podlahy, kvůli stavu beztíže, jen těžko rozlišitelný.

Akhera: Ja to mám ako komplet pack obidvoch dielov so všetkými dátami ale už neviem odkiaľ (3 roky dozadu). Ale máš pravdu oficiálne to…

12:36:57 mi to trvalo. O nějaké tři hodiny déle, než první díl. Nebylo to tím, že misí je víc. Když nepočítám tajné mise, tak dokonce o tři míň, než v prvním díle. Mise jsou mnohem rozsáhlejší. Některé tak, že se v té mapce nedá skoro vyznat. Zkoušel jsem to i bez naváděcího robůtka. Po chvíli se mi ale málem zavařila hlava. Jestli nejste zvyklí na Descenta, tak nedoporučuju začínat druhým dílem. Už v jedničce by se někde ten robůtek hodil.

Některé mapy jsou docela překombinované, ale pořád je to výborná designérská práce. Mapky vypadají jako obrázek. Samotné ovládání a fyzika jsou pořád stejné. Grafika doznala nějakých vylepšení. Můžete prolétávat vodopádama nebo lávopádama. Prostředí se často mění. Bohužel tím hra od jedničky trochu ztratila ucelenost a atmosféru naší sluneční soustavy. Alespoň že jsou tady filmečky. Na svojí dobu hodně hezky vypadající.

Hra obsahuje spoustu nových raket, zbraní a vylepšení vaší výbavy. Po sebrání určité věci můžete nosit dvojnásobek raket a munice. Nejlepší je ale funkce přehození přebytečné energie do štítu. Dost to ulehčuje život a hra je díky tomu lehčí. V kombinaci s Gauss Rifle jste total borci. Bohužel jinou zbraň požívat nemusíte a munice je do ní dost. Je to trochu nevyvážené. A když šlo přeci jen do tuhého, zachránily to mou naváděné rakety.

Do hry přibyli spínače a o dost víc tajných místností. Někdy je bylo docela zábavné hledat. 5 bossů. Někteří jsou docela těžký. Zvlášť ten poslední. Jelikož jsem ale měl tou dobou 70 životů, tak mě to už moc netrápilo a místo nějaké taktiky jsem mohl lítat přímo na něj. Obtížnost hot-spot.

Hráno v Rebirthu, který dost vylepšuje už tak dobrou hru a zachovává původního ducha.

Pro: další nášup, hratelnost vylepšující novinky, guid robot, gauss rifle, žádné frustrující momentky, většinou super design

Proti: úbytek atmosféry, některé zbytečně velké a nepřehledné mapy, kromě gauss rifle nic jiného skoro nepotřebujete

Líbil se vám první Descent a nemáte ho dost? Tak to se vám bude líbit i druhý. Je to spíš takový datadisk než nová hra - vypadá a hraje se téměř stejně.

Stejně jako v jedničce i tady budete bloudit trojrozměrnými koridory. Nicméně v Descent II je většina levelů výrazně složitější a víc prolnutá. Kvůli tomu je orientace jen pomocí mapy náročnější, protože někdy není jasné jak na sebe chodby navazují. Naštěstí je tu Guidebot, který je sice otravný když ho nepotřebujete (naštěstí mu jde přikázat aby se držel stranou) ale neocenitelný když zabloudíte a už se chcete jen konečně dostat k reaktoru.

K deseti původním zbraním přibylo devět nových (a laser jde upgradovat o další dva stupně), nicméně variabilitě to moc nepřidává. Nepotrvá vám dlouho než zjistíte že Gauss Cannon je jednoznačně nejlepší a dokud do něj máte náboje, není důvod používat cokoliv jiného (a že nábojů je dost, takže ho budete používat 90% času) a jediná raketa která nějak výrazně mění gameplay je Guided Missile, kterou řídíte sami a tudíž s ní můžete zasáhnout i za roh. Ta se taky často používá k otevření vchodů do tajných místností, kterých je v Descent II výrazně víc a je zábavnější je nacházet.

Boje jsou stejně zábavné jako v jedničce. Dneska už moc nevidíte hry ve kterých je nejlepší taktika vtrhnout do místnosti, zběsile střílet na všechno co se hýbe a při tom uhybat nepřátelským projektilům. Řekla bych ale že jsou o dost jednodušší, především tu chybí frustrující nepřátelé typu Heavy Hulk a Vulcan Driller. To je pro mě ale plus. Novým frustrujícím nepřítelem je zde Thiefbot, který vám může krást zbraně a vybavení, ale protože je v každém levelu jen jeden, radost z jeho zničení vám tu frustraci vynahradí.

Bossů je zde výrazně víc, s jedním se setkáte každý čtvrtý level. Je příjemné že máte na co použít Mega rakety, nicméně souboje s nimi jsou dost přímočaré.

Descent II taky výrazně ulehčuje hráči život některými novými utilitami jako je světlomet, konvertor energie na štíty, nebo ammo rack, se kterým můžete nést dvojnásobek raket.

Celkově je Descent II takovým příjemným rozšířením Descentu a i dnes má co nabídnout.