Democracy 4

13.01.2022

V pořadí již 4. politický simulátor od britských Positech Games usadí hráče do čela jednoho z možných států, kterými jsou Francie, Británie, USA, Německo, Kanada, Austrálie, Španělsko, Japonsko, Itálie, anebo Jižní Korea. Na začátku hra upozorní na aktuální krize a ukáže současný stav HDP, kriminality, nezaměstnanosti, vzdělání, chudoby a zdraví obyvatelstva. Pak už je pouze na hráči, jaký vývoj pro svoji zemi zvolí a jak ovlivní politickou a sociální situaci, a bude se snažit udržet míru spokojenosti obyvatel, rovnováhu mezi potřebou příjmu z daní s potřebami voličů.

Ve hře existuje hlavní vztahový panel, jež přesně ukazuje, jak se jednotlivé politické aspekty dotýkají různých odvětví. Hra pokrývá celou škálu politických názorů a dá neomezený průchod vaší ideologii. Bude třeba se zabývat i diplomatickými vztahy s ostatními státy, a na rozdíl od prvních dvou dílů, se tu klade důraz i na klimatickou změnu a jiné současné problematiky.

Tento diel je v porovnaní s predošlými prepracovanejší, čo sa možností voľby týka. Napr už v úvode máme na výber viac politických strán (ja som mal na výber až z piatich rôznych environmentálnych strán), doteraz som však nikde nevedel zistiť, do akej miery má názov strany, ktorú si vyberieme, vplyv na voličov.

Hra je v porovnaní s predošlými dielmi zároveň aj ťažšia, pretože sú v nej zakomponované aj aktuálne problematiky dneška, ako imigrácia, preľudnenie a klimatická zmena, a riešenie týchto problematík vždy poriadne naštve určité časti obyvateľstva. Zatiaľ, čo v trojke som s jasným volebným náskokom viedol svoju stranu pod ideológiou zelenej ľavice, tuto mali moje rozhodnutia výraznejšiu podporu, z neznámych dôvodov, od pravicových voličov. Jedno sa ale nezmenilo - stále ma najviac nenávideli kapitalisti a motoristi.

Vyhral som v niekoľkých krajinách s jasným náskokom a so všetkými ekologickými a vegánskymi oceneniami v podobe achievementov (Ecotopia, No Salad Left Behind, Healthy Living). Celkovo mám ale z hry rozporuplné pocity, a na tomto stave nepridáva ani poriadne odfláknutý soundtrack. Z celej série mi asi najviac sedela tá trojka.