S kľudným svedomím si môžem túto hru zaradiť medzi tie, ktoré som dohrala. Po viac ako 220 odohratých hodinách mám tejto hry až pokrk. Pokúsim sa všetky nadávky nahradiť jemnejšími synonymami, i keď pri tejto hre vulgarizmami nikdy nešetrím.

Bola raz jedna Monika, ktorá si kúpila hru Dead by Daylight, pretože killer bol viac-menej kopírkou Jasona Voorheesa. Na začiatku mala táto hra tonu chýb a bugov. Neskôr niečo z toho opravili. Niečo.

Verím tomu, že ostatní s týmto problém nemajú, pretože majú potrebný skill. Ja ho nemám, čo mi hru veľmi komplikovalo. Najslabší rank v hre je číslo 20. Samozrejme čím ste lepší, tým viac vám to klesá. Teraz si predstavte hru, kde ja som killer rank 20. Totálna lama. Ako mám kurník šopa hrať proti rankom lvl 5 a nižšie?! Na konci hry sa vám ešte aj vysmejú, no mali by mi ďakovať! Ide o to, že pokiaľ mám seberovné ranky, väčšinou z toho vznikne dobrá hra. Je tam akýsi balans medzi hráčmi. Keď mi však nahádže veľmi vysoký rank, úprimne? Nemám žiadnu šancu. A to nehovorím o naozaj otravných spôsoboch ako killerovi hru ešte viac znepríjemniť.

Ako killer som konečne krvopotne niekoho chytila, a dokonca hneď na začiatku hry. Lenže ten potrat morskej sasanky vytrhne internetový kábel a odpojí sa z hry. Penalizácia? Žiadna. Čo na tom, že takto to urobí aj 10x počas hrania. Odpojí sa killer? Jasné, dáme všetkým body! Pokiaľ hru leavnete cez menu hry, prídete o itemy a killer dostane body. Vytiahnete kábel? Nič sa nedeje! Vám ostáva iba nadávať, pretože za tohto experta žiadne body nedostanete. Je jedno či ste ten kábel vytiahli schválne alebo vám, bohužiaľ, naozaj vypadol internet. Každý by mal mať dočasný ban a obmedzenie hrať. Ale to je len moje zbožné prianie.

Infinite juking. Už ste sa s týmto stretli? Sú to miesta, kade môže survivor prechádzať stále dokola a killer (výnimočne sa to netýka iba mňa) ho jednoducho nechytí. Riešenie? Žiadne. Vraj niektoré takéto miesta zrušili, ale čo to mení na veci? Stále tu také miesta sú. Veď čo na tom, že vy sa tam naháňate už polhodinu zatiaľ čo všetci všetko opravili a ešte vám aj zdrhli. Samozrejme dá sa to vyriešiť aj inak. Vykašľať sa na neho a ísť si ďalej. Takže v mojom prípade riskujem, že aj tak mi ujdú všetci. Nikdy neviem čo v tejto situácii robiť. Nech sa rozhodnete akokoľvek, podľa mňa strácate v obidvoch prípadoch.

Je mi jasné, že keby je môj skill na vyššej úrovni ušetrím si kopec nervov. Ale nie je. Preto zúfalo vypnem kampaň za killera a idem hrať za survivora. Jupí, opäť som narazila na jedného z killerov. Hádajte, ktorý to je z dnešnej dennej ponuky: Variant A: Face camper. To je ten, čo vám stojí rovno pred ksichtom, keď visíte na háku. Z miesta sa nepohne ani o chlp. Jednoducho čaká kým neskapete. Variant B: Tunelár. Nie je nič horšie ako stretnúť toto indivíduum hneď na začiatku hry. Je to ten typ, ktorý vás naháňa po celej mape, aj keď vám sa darí utekať. Zatiaľ mu ujdú všetci ostatní. Ale čo na tom, veď toho jedného som takmer uštval k smrti behom. Variant C: Merciful killer. Málo pravdepodobné, že ho stretnete. Je to killer, na ktorého sa nedá hnevať, no spomeniem ho tu. Je to ten typ čo vás nechá všetko opraviť, obidvaja si nazbierate body a ak je jeho srdce naozaj čisté, nechá vás ešte aj ujsť. Občas sa mi stane, že ak zostanem posledná v hre killer sa zľutuje. Toto sú momenty, keď sa úprimne teším. Áno, občas sú tu aj tie dobré momenty. Občas. Sama mám zásadu, že pokiaľ som troch zabila, a štvrtého chytím blízko poklopu nechám ho ujsť. Ale ak je ten poklop ďaleko, smola.

Takmer všetky DLCčka boli spoplatnené. V poslednej dobe vychádzajú veľmi často, takže peniažky sa im sypú. Ale to, že vás neustále vyhadzuje z lobby, nedokážete sa pripojiť do hry, alebo že vám vyhľadáva hru pol storočia, a potom to killer aj tak leavne - to je všetko v najlepšom poriadku. Keď už sa zdá, že niečo s tým spravili, tak opak je vlastne pravdou. Nerobia s tým nič. Majú v paži. Takisto ako celá DbD podpora. Už dva prípady, z môjho okolia, kedy zmizli všetky úrovne a schopnosti na postavách. Čakanie na odpoveď od podpory? NeverEnding story. Nikdy neodpísali. Veď za hru ste už zaplatili. Prečo sa namáhať a problém riešiť?

Komunikácia v tejto hre? Nula bodov. Je bežné, že v LoLku máte chat, v CSku dokonca aj hlasovú komunikáciu. Všade máte aspoň ten chat. V DbD? Netreba. Taktika je pre slabochov. Tu hráme všetci na náhodu. Hrajte ako tím, ale info si nedávajte, lebo to by bolo už moc tímové. To je v pohode, že ma tu naháňa už 10 minút. To nevadí, že tu visím na háku jak kus údenej slaniny. Všetko v poriadku, vy si kľudne ďalej hrajte, a ja sa budem zatiaľ tváriť, že som kus údeného. To by malo zabrať. Okej, samotný killer by zrejme šancu nemal v takomto prípade ale určite by sa to dalo prešpekulovať aby tú šancu mal. Ale to je to čo mi na tejto hre vadí. Je nedomyslená. S každým novým killerom je nedomyslená. Len rýchlo nové DLC, a potom ako vždy postavu nerfneme až po pár sťažnostiach.

Samozrejme nie vždy to takto je. Respektíve, nie všetko naraz. Vo väčšine prípadov doplácam len na svoju nešikovnosť a smolu. No potom človek nemá vôbec chuť na túto hru. Ani sa nečudujem, že to toľko ľudí prestalo hrať. Mne už z toho nabiehala veľká žila v strede čela.

Ako samotný nápad je naozaj perfektný. Každý jeden killer vyzerá úžasne, zaujímavé postavy. Special skills takisto chválim, každá postava je niečím jedinečná. Takisto i tematické mapy potešia nejedného milovníka horrových hier... no bohužiaľ, pri tejto hre som myslela, že skončím v ústave, pretože hrateľnosť bola pre mňa naozaj nezvládateľná.

Je pravda, že hru som hrala naposledy niekoľko mesiacov dozadu, je možné, že veľa vecí sa zmenilo k dobru... Od kedy hru nehrám, nemám prehľad, preto prosím brať tento komentár s nadhľadom, ďakujem. Každopádne hra odinštalovaná, a nech ma šľak trafí ak to znovu nainštalujem.

Pro: prostredie, nápad, rozmanitosť postáv

Proti: bugy, žiaden balans medzi úrovňou hráčov

Mutliplayeroví survival slasher horror. Štúdio bEhavior to vzalo za dobrý koniec na rozdiel od ich druhého počinu Deathgarden™: BLOODHARVEST. Hra je stavaná na veľmi jednoduchom princípu. 4 preživší a 1 vrah. Úlohou pre prežívajúcich spočíva v tom opraviť 5 generátorov, otvoriť brány a brať nohy na ramena. Killer na druhú stranu musím survíky povesiť na hák a obetovať Entite. Každá postava má svoje "ikonické perky", ktoré môže následne odomknúť aj na ostatné charaktery. DLC obsahujú nových preživších a killerov či už originálne vytvorený od vývojárov alebo už existujúcich napr. Resident Evil, Silent Hill, Scream, Evil Dead a ďalší.

Hra je zábavná a splňuje to čo bolo jej účelom. Hru znepríjemňuje matchmaking - človek s vysokým rankem sa nejakým zázrakom pripojí k človeku pripojí k človeku s nižším rankom. Pak sú tu štýly hrania killera kedy človek stojí u háku a čaká kým postava umrie alebo ako náhle ju niekto zvesí tak prenasleduje postavu, ktorá bola čerstvo odháknutá a je zranená. Bez predom vytvoreného tímu a komunikácie je veľmi ťažké proti takým to killerom hrať a je to dosť o nervy.

Pro: Zábavnosť, hrateľnosť

Proti: "Kvalitne fungujúci" matchmaking, tunelovací a kempíci killeři

Můj původní komentář k Dead by Daylight je už tak hrubě neaktuální, že skutečně cítím potřebu jej kompletně přepsat. Za posledních pět let se toho hodně změnilo, a DbD ušlo dlouho cestu. Většinou k lepšímu, nicméně prapůvodní problémy zůstávají.

Tato rozkošná multiplayer survival hororovka náleží pravděpodobně k první svému žánru. Až o rok později vznikla konkurence v podobě Friday the 13th: The Game. Od té doby vzniklo mnoho podobných her, ale DbD je zkrátka první a ukousl si z toho jablíčka nejvíc, a to díky vynikajícímu lore, které jako houba dovede nasát prakticky jakoukoliv fiktivní postavu.

Hra se odehrává ve světě náležící Entitě, neurčité bytosti, která se živí naději a strachem. Za tímto účelem unáší do své říše různorodé osoby napříč časem i prostorem. Z většiny se stávají Survivors, ale z krvechtivých Killers. Účel je jasný. Věčný lov. Věčná hra. Killers loví Survivors, kteří cítí neustálý strach, ale také naději a touhu po útěku.

Důvod, proč Dead by Daylight fakt vyhrál souboj v tomto žánru je to, že kromě originálních Killers a Survivors  – A je jich fakt tuna, to se nebojte – Nabízí i licencované Killers a Surivors. The Gost Face, Freedy, The Shape, nyní dokonce i Samara (ačkoliv původní Japonská). A dokonce se jim povedlo získat The Executionera a Alberta Weskera. Díky tomuhle soustu stojí DbD hrát jen pro to. K tomu se ještě vrátím později.

Princip je prostý. Každá mapa obsahuje generátory a dvě brány. Po opravě minimálně pěti generátorů se brány aktivují, ale ještě je potřeba je otevřít. Pro Killera jsou na mapě háky, na které musí Survivors pověsit, většinou až třikrát, aby si je Entita odnesla a pořádně se nažrala. Kromě toho jsou na mapě také skřínky. Do těch se mohou Survivors schovat, ale někteří Killers je také používají jako zdroj munice. Poté co zůstane jen jediný Surivor se také otevře poklop, což je poslední možnost útěku. Součástí mapy jsou také totemy, což původně byl pouze způsob pro Killery, kteří v totemech mohli před začátkem hry aktivovat mocné perky které zcela mění hru. Na oplátku mohou Survivors totemy zničit a Perk deaktivovat.

Zde stojí za zmínka poměrně velký update, protože nyní mohou Survivors aktivovat v totemech svá vlastní kladná kouzla. Což je naprosto super a jako dělané pro mě. Sebekriticky však musím uznat, že to dává Survivors nesmírnou moc. Perky Survivors totiž umožňují aktivovat Totem během hry. Víckrát než jednou a bez jiného perku nemůže Killers totem zničit. Znova, miluju to, ale sebekriticky je to fakt síla.

Neustále mluvím o Perks. Co to vlastně je? V zásadě se jedná o skilly  Survivors a Killers.  Zde je třeba však pochopit, že je rozdílech mezi skillem a schopností. Schopnosti mají jen Killers, což činí každého z nich jedinečným. Jedná se o zbraně, způsob pohybu a tak dále. Tyto schopnosti jsou zcela nezaměnitelné. Perky jsou jiné. Každá postava přichází do hry se třemi osobními Perky. Pokud se však odemknou, může je použít jakýkoliv jiný Survivor nebo Killer. Zvláštní pozici mají právě Perky Hex a Boon které souvisí s totemy.
Kromě Perků mají Surivovors ještě předměty, které vlastně nahrazují schopnost Killera. Ty například pomáhají léčit, opravovat, oslepit Killera a tak dále. Poslední položka ve hře jsou jednorázové Offering, které mají různorodé funkce, jejichž vypsání by trvalo dlouho.

Všechny tyto položky se odemykají na Bloodweb. Jejich odemykáním také získávají postavy levely. Těch je celkem 50 a poté může postava získat dalších Rank. Kdysi byli tři, nyní jich je zřejmě prakticky nekonečno. Nicméně aspoň třetí Rank je nutný pro odemčení nejvyšších úrovní Perků pro všechny ostatní postavy. Zatímco dříve nový Rank byl prakticky jen reset postavy, přičemž odměnou byl jen nový outfit, nyní vše postavě zůstává. Jo, fakt jim to trvalo roky, než to udělali. Budiž ale.

K odemykání se používají Bloodpoints, základní herní měna Dead by Daylight. Ty se dají získat pouze hraním a jejich výše je určena podle vaší aktivitě při zápase. Díky různým bonusům jich lze nyní získat víc než kdy jindy. Druhou stranou mince jsou Auric Cells, což je měna, kterou lze získat pouze platebními metodami. Buď si je můžete koupit přímo nebo je získat z The Rift, což je vlastně tradiční Pass. Za tuto měnu lze koupit kosmetiku, propustky, skiny a prakticky cokoliv, včetně Killers a Survivors. Mezi tím je měna Iridescent Shards, které lze získávat získávání levelů hráče. Za ty lze koupit kosmetiku, perky jiných postav, nebo samotné postavy, ačkoliv pouze nelicencované. Získávání IS je zdlouhavý proces, ale je třeba si přiznat, že je poměrně fér.

Dead by Daylight je nicméně zvláštní v tom, že působí jako by to tvořili dva různé týmy. Jednoho jde primárně o prachy. A druhému o jejich výtvor a fandom. A tyhle skupiny se vzájemně přeřvávají a veškeré pozitivní a logické změny pak trvají, protože neohrabanost některých funkcí akorát zvyšuje zisky. Jednu dobu to vážně vypadalo, že DbD se zaměří na licencovaný obsah aby přilákal co největší množství lidí. Dnes je to ale naštěstí poměrně vyrovnané.

Vtipné je, že ve své nejlepší formě dovede být Dead by Daylight vážně geniální. The Archives, systém částečně spojený s The Rift, nabízí nejen výzvy ale také hlubší lore jak Entity, tak postav. Soundtrack patří k jednomu z nejlepších, a jedním z vrcholu je soundtrack ke Killerovi The Legion. Ale zkrátka je vidět, že tvůrčí tým je neustále něčím stahován dolů. A je to pekelná škoda.

Dead by Daylight dovede být někdy poměrně repetitivní, hra stále nepřidala nové herní módy, ale já se k tomu stále pravidelně vracím. Na poli Multiplayer Hororu zkrátka DbD vyhrálo a stojí za to. Znova, a znova a znova.