Darwinia

Darwinia+

04.03.2005
10.02.2010

Darwinia je životním dílem Dr. Sepulvedy, virtuálním světem obydleným myslícími bytostmi. Tito Darwiniané se samostatně vyvíjejí již několik generací. Tedy až do dne, kdy je celý svět napaden a likvidován nebezpečným virem. Hráč se na začátku připojuje k Darwinii jako nezvaný host, ale jelikož je Dr. Sepulveda zoufalý, žádá hráče, aby pomohl v boji proti virové nákaze.

Darwinia již na první pohled vyniká grafickým ztvárněním simulujícím herní retro styl - svět je vystaven z hranatých jednobarevných plošek, které napodobují zastaralou grafiku. Grafické ztvárnění vhodně doplňuje i hudba a zvuky. Hráči jsou postupně zpřístupňovány nové jednotky a možnosti, každou z nich vyvolává jakožto program z Task Manageru kreslením daných symbolů myší (podobně, jako funguje magie v Arx Fatalis) a je čistě na něm, jak využije svých zdrojů.

Tohle byla a je hodně dobrá hra. Je zajímavé, že bez hudby se vleze na disketu :). Takové zkrátka atypické, originální oživení uprostřed ostatních "normálních" her.

Pro: Stylová grafika, poměrně originální koncept.

Proti: Po čase stereotypní.

Krásná věc, která zachycuje to, co mám na videohrách nejvíc rád. Jednoduchý, snad až infantilní retro příběh se před hráčem pomalu rozvíjí a navozuje unikátní atmosféru pomezí starých a moderních technologií, podpořenou stylovou grafikou (subtilní a přitom jednoznačné odkazy na videoherní popkulturu osmdesátých let prostě nemohou nepotěšit) a propracovaným audiem. Takhle zvláštním způsobem nostalgický zážitek neposkytuje žádná jiná hra. Ačkoliv RTS jako žánr nemám rád, u Darwinie jsem se bavil.

Pro: retro příběh, stylová grafika, povedené audio, netradiční hratelnost, v podstatě perfektní technické provedení

Proti: omezený engine, repetitivnost

ano, bylo to orginalni a zajimave, ale na ctvrte mape uz me nudilo to priserne pomale tempo, tkaze tam nekde jsem s tim prastil. ale zajimava hra, to jo.