Dark Vengeance

1999

Dark Vengeance je tombraiderovka odehrávající se ve fantasy prostředí světa Amagar, kde magie způsobila trvalé zatmění slunce, což vedlo k návratu temných elfů. Vy, jakožto vyvolený, budete mít za úkol elfy porazit a dopřát krajině zpět sluneční svit.

V roli jednoho ze tří hrdinů se hráč vydá vstříc temným elfům pokoušejícím se ovládnout svět, aby je zahnal zpátky kam patří. Každý ze tří hrdinů má po čas hry přístup k jiným, pro jeho povolání specifickým, zbraním, což rozhodně přidá chuť projít si příběh za každého z nich. Gladiátor je velký a silný, zlodějka zase obratná a rychlá a warlock je klasický kouzelník... Jak jejich přednosti využijete je jen na vás.

Když tak ten patch je obsažený i přímo na Level CD se hrou (jen je třeba jej nainstalovat ručně)... jen takové menší info, kdybys to náhodou hodlal rozehrát znovu, ušetříš si určitě nervy.

Dark Vengeance je ukázkou naprosto průměrné, pohodové third person rubačky, která ničím příliš nezaujme, ale nevyvolá ani ten známý dávivý pocit, jako při hraní některých vyhypovaných tzv. AAA titulů (což určitě již zažil každý z nás:)).

Právě ona pohodovost se nese téměř celou hrou, DV si na nic nehraje a tak nějak příjemně odsýpá.
Na ovládání je třeba si trošku v počátcích zvykat (anžto je hodně podobné tomu ze hry Gothic), stejně tak „rozhašená“ kamera moc na dojmu nepřidá... doporučuji strávit nějaký čas jejím nastavením, přestože to tento problém úplně neodstraní.
No jakmile se do hry ale trochu ponoříte, seznáte, že se hraje docela fajn. Obtížnost je ucházející (poměrně zdařile se střídají pohodové pasáže s těmi těžšími), nepřátele nápadití (někteří až trochu moc podivní), zbraně vcelku originální (a je jich docela slušné množství). Prostředí nezajímavé, navštívíte různé prokleté hrady, hradní vězení, sopečné jeskyně... v závěru se prostředí příjemně změní, byť působí krapet podivně. Desing úrovní se nese trochu v old-school stylu (tj. podobný některým starším FPSkám). Vše se většinou točí pouze kolem hledání určitých předmětů, které potřebujete pro pokročení ve hře, pročež hledáte různé klíče, ozubená kola a další předměty vcelku typické pro tenhle typ hry. Příběh klasické nezajímavé klišé (zatmění slunce zlými temnými elfy, kde vy jakožto hrdina je máte porubat a zachránit říši...). Na výběr navíc máte až 3 postavy, z nichž každá používá jiné, rozličné zbraně a má odlišnou první úroveň, což trošku napomáhá replayabilitě. Bohužel (pro někoho možná bohudík) je hra vcelku krátká a sfouknul jsem jí za necelé 2 dny.

Nu, každopádně příjemný zážitek, pokud nemáte zrovna co hrát, nebo si jen chcete zavzpomínat na „old school“ éru, Dark Vengeance je ta pravá volba.

Pro: Rozličné zbraně a rozliční nepřátelé, Možnost výběru až ze tří postav, pohodová hratelnost.

Proti: Kamera, Krátkost, Ovládání.

Pohodová rubačka ze staré školy a ty já můžu. Hrál jsem za zlodějku a co se herní náplně týkalo. Šlo o obyčejné eliminování nepřátel, zpočátku poměrně podivných, (a plnění jednoduchých úkolů) ale naštěstí byly k použití rozmanité zbraně. Takže souboje samotné byly jakž takž originální a i na normal obtížnost poměrně náročné. V případě nouze šlo v menu použít cheaty a doplnit si tak zbraně, životy nebo manu. Osobně jsem použil jen dvakrát, když mě něco z toho ubývalo.

Design úrovní byl na tento styl hry poměrně těsný (tzn. málo místa pro souboje), projevovalo se tak že se hrdinka pohybovala v úzkých chodbách a místnostech. Což při likvidaci více nepřátel najednou, zrovna nepotěšilo. Hodně se mě ale líbily herní mechanismy a úkoly. Vždy najít nějaký předmět, někde ho použít a pokračovat dál. Nebo zprovoznit výtah, vyhnout se pastím, najít klíč.. Já vím, tohle jsou zastaralé prvky které se už moc nepoužívají. Jenže v téhle hře alespoň měly hlavu a patu a úrovně tak byly propracované.

Při spuštění nové hry mi nebylo úplně jasné její ovládání. Naštěstí se stačilo jen rozkoukat a vyzkoušet pár kláves. Útok se prováděl držením dvou směrových šipek. Chůze byla ovládána rovněž šipkami, ale šlo ji dát i na používanější W a S. Nastavit šla i myš s ovládáním kamery, a to v menu v příslušném nastavení. Samozřejmostí byla slušně vypadající grafika s HW podporou a rozlišením 1024-768. Jediné co mě trochu zklamalo byla velká tmavost hry, tudíž bylo potřeba si ji zesvětlit. A taky byl Dark Vengeance poměrně krátký, i když jak se to vezme, denně mu byly z mé strany věnovány asi dvě hodiny hraní. Což dává týden po dohrání pěkných čtrnáct hodin herní doby. V závěrečných titulcích mě čekalo jedno překvapení, aniž bych věděl kdo se kdysi na této hře podílel, tak jedním z designérů byl i známý vývojář Ken Levine :)

Pro: Lze nainstalovat i na Xpčka ne jen Win95, používání rozmanitých zbraní, skvěle promyšlené úkoly a jednoduché ovládání.

Proti: Časté pády hry, po opětovném spuštění už k nim nedochází a dále občasné problémy s kamerou.