D4: Dark Dreams Don't Die: Season One

19.09.2014
05.06.2015

David Young dříve pracoval pro policii, a to do doby, než byla zavražděna jeho žena Peggy a on sám dostal kulku do hlavy. Na nic z toho osudného dne si nepamatuje, ale každý den se snaží tento případ vyřešit, také proto se stal soukromým detektivem, aby měl volnou ruku při vyšetřování. Nejpodivnější na tom všem ale je, že David přežil svoji vlastní smrt a asi kvůli tomu získal speciální schopnost, díky které se může pomocí některých předmětů Mementos dostat zpátky v čase.

Základem grafického zpracování D4 je metoda zvaná cell-shading. Celé dobrodružství vidíme z pohledu první osoby a pohybujeme se pomocí myši kliknutím na vyznačené body. Hra je rozdělena na epizody, přičemž první sezóna obsahuje dvě části a příběh je tak stále otevřený.

Ač má D4 dvě epizody (a další asi již nebudou), jde o dle mě nejlepší epizodickou adventuru na trhu.

Vtipné, dynamické a správně kreativní (ujeté), toto pojí těch pár hodin co v Dark Dreams Don't Die strávíte. Tvůrci z Acces Games mají invence na rozdávání, a jejich over the top styl nepůsobí špatným dojmem, naopak si drží vtipnost a na malé ploše se najde hned několik zapamatování hodných scén. A podobně je na tom i ovládání, které prvních deset minut působí trochu kostrbatě a neintuitivně, ale po čase dává zapomenout na klasické ale nudné kontrolování hry jako například v adventurách Telltale. Je třeba zmínit asi i nejlepší zpracování quicktime eventů, která zvláště v akčnějších scénách hráče těší. Zvláště když to, co se odehrává na obrazovce, vyvolává úsměv.

Je tak škoda, že epizod více není, protože je jisté, že podobně jako v Deadly Premonition by šlo o zábavnou mystery parodii s nadměrnou mírou japonské kreativity jak klišé zpracovat originálně. Takto jde jen o menší ochutnávku, která ale splňuje ty nejpřísnější kritéria a mohu ji označovat za to nejlepší co v roce vyšlo.

Pro: zábavné, vtipné, humorné! ovládání, postavy

Proti: krátké

Tato hra je takové jedno velké WTF. Příběh, postavy, průběh vyšetřování i situace, do kterých se dostanete, jsou jedno absurdnější než druhé a upřímně jsem se místy fakt nechytala. Zato jsem se ale kolikrát opravdu ze srdce nasmála a to bych viděla asi jako největší klad. Pokoušet se tento kousek pochopit totiž opravdu nemá cenu, takže nejlepší je nad tím moc nepřemýšlet a prostě se jen bavit.

Hratelnost je vskutku originální. Sice ze začátku je to docela boj, ale brzo se naučíte reagovat automaticky. A hlavně (narozdíl od všech ostatních her) quick time eventy jsou tady naprosto geniální (jenom je celkem náročné zároveň sledovat co dělají postavy, co máte dělat vy a jaký pohyb přijde dál). Audiovizuál se mi taky moc líbil (skvělý soundtrack), i když občas se objevil nějaký ten problém technického rázu, ale to mi naštěstí kompenzoval hlavní hrdina, do kterého jsem se zamilovala hned v prvním záběru. :D

S délkou hry je to takové složitější. Pokud jedete vyloženě jen podle hlavní příběhové linie, dá se to v klidu zvládnout za nějaké 2-3 hodinky. Ale pokud všechno prozkoumáváte, s každým se bavíte a plníte úkoly a achievementy, najednou se vám herní doba protáhne ani nevíte jak a jako bonus se vám také můžou vyplnit některé mezery v příběhu.

Pro: FIGHT V LETADLE, HUMOR, originalita, postavy, soundtrack, hratelnost, grafika

Proti: není pokračování

Jak je známo, ujetost/šílenost a kreativita/genialita nemají od sebe daleko. D4 není nic jiného, než velká oslava šílenosti a kreativity. Jedná se o inteligentní žánrovou satiru, která své parodické prvky opírá nejen do dialogů a zápletky, ale i též do herních mechanismů.

Ovládání jest zjevení. Nenapadlo by mě, že budu opět po mnoha letech nějakou hru ovládat jen a pouze za pomocí myši a to bez sebemenší frustrace.

Mí drazí kolegové již o elegantně vložených a intuitivních QTE mluvili, takže nemá smysl se opakovat.

Takové drobnosti jako minihry, vyřešení nějakého toho puzzlíku, kupování či nalézaní nových oblečků, vousů a vlasů jsou pěkným bonusem, jenž trochu natáhne krátkou herní dobu. Nalézání jídla, či jiných předmětů, které vám vylepší nebo doplní statistiky pak dají vzpomenout na Fahreiheit.

Herně a scenáristicky nelze vůbec nic vytknout. Nedostatky se týkají technického rázu. HW nároky jsou na unreal3 engine lineární adventuru naprosto brutální. Při scénách se záběrem na obě postavy (rozdělená obrazovka) mi PC začal funět jak ten Sentinel, občas problikla nějaká ta textura a interakce v rozhovorech mohlo být trochu více.

Vtip, zajímavý vizuál (mix cell shade a anime šmrncnuté tempera stylem) a poutavá prezentace mi vhání slzu smutku do oka, jelikož špatná a nechtěná sebe parodie teltalle titulů se prodává jako housky na krámě, kdežto D4 padl do jámy zapomnění. Život není fér, herní průmysl není fér. Fuj.
Nebyť Starletky, tak D4 obchádzam ešte nejaký ten čas. Nie preto, že by ma hra nezaujímala, ale nevedel som presne, čo od toho mám čakať.

A pár minút mi aj trvalo, kým som sa vôbec chytil. Tá bizarnosť bola až príliš veľká a pôsobila na mňa divne, tak isto som mal problém aj s ovládaním, ktoré bolo vyriešené inak ako v podobných hrách, ale netrvalo dlho a zvykol som si. Až natoľko, že po dohraní prológu a dvoch epizód som bol smutný, že to bolo tak krátke. Hra obsahuje asi najzábavnejšie QTE scény, aké som videl. Usmieval som sa na tých šialených nápadoch, niekedy som sa dokonca aj hlasno zasmial a to sa mi pri hrách nejak často nestáva. Hlavne boj v lietadle je spracovaný fenomenálne.

Škoda, že je to celé nedokončené a v tom najlepšom príbeh skončí. Viac častí zatiaľ nie je a pravdepodobne pre slabé predaje ani nebude. Rozhodne by som pokračovanie bral, lebo takto hravých, vtipných a nápaditých hier nie je až tak veľa.

Pro: Sympatický hlavný hrdina, HUMOR, najzábavnejšie QTE čo som v hrách videl, fajn hudba, boj v lietadle

Proti: Nedokončené, krátke, občas až príliš bizarné :)

David Young dříve pracoval u policie do doby než mu byla zavražděna jeho manželka Peggy, a on dostal také kulku do hlavy. Na nic z toho dne si nepamatuje ale jediné co ví že přežil svojí vlastní smrt a jeho žena mu před smrtí řekla: Dívej se po D. Od té doby je hledáním pravdy ohledně smrti jeho manželky přímo posedlý, ale on sám dostal kvůli kulce do hlavy speciální schopnost vracet se díky některým předmětům (zvané mementos) do minulosti. No aby toho nebylo málo ve smrti jeho ženy je i zapletena nebezpečná dorga zvaná Real Blood. David je teď detektiv na volné noze a pomáhá mu jeho bývalí parťák který má pro něj případ aby vyšetřil nehodu kde během bouře z letadla zmizeli někteří cestující.

No a tímto začíná toto bizarní dobrodružství. Předem se omlouvám za takové na první pohled prozrazení děje ale jinak to popsat nešlo (přeci vás musím navnadit ne ?) Zprvu musím říct že hra je to vskutku divná a po dohrání na ní nemůžu jen tak zapomenout, jelikož geniálně mixuje humor,napětí a mysteriozní příběh, ale k tomu se ještě vrátíme.

D4: Je interaktivní film, ale neplést s adventurami od Telltale, tady se jde na to totiž trochu jinak. Celou hru vidíme z pohledu první osoby a pohybujeme se po vyznačených polích (kolečka s obrázkem šlápoty) samozřejmě to neznamená že by jsme byli nějak omezování dané lokace i když jich je málo můžeme pořádně probádat...sbírat útržky z časopisů,různé vzpomínky apod. Takže hra vám nechává poměrně na prozkoumávání volnou ruku. Nečekejte ale žádné hádanky nebo kombinování předmětů to ve hře není, jednoduše vás hra nechává ponořit se do příběhu a prozkoumávat nebo promlouvat s postavami.

Důležitou věcí ve hře je systém energie který se vám vybijí během klikání na interaktivní části (na fotku kterou si David vzápětí prohlídne) tuto energii můžete dobíjet pomocí jídla, která jsou poschovávaná po lokacích. Dále tu máme Vision což nám ukazuje všechny aktivní předměty v lokaci, pak tu jsou ještě životy. Všechny tyto věci můžete doplňovat buď pomocí předmětů které najdete nebo si je jednoduše koupíte za body ve hře. Nebojte hra vás odměňuje body za každou blbost takže na suchu opravdu nebudete.

Když jsem nakousl životy tak ty ztrácíte např: V click time eventech jako jsou souboje. Stojí za to říct že ke hře tyto eventy vskutku padnou a neotravovaly mě, a to asi díky tomu že byli zábavně zpracovány a příjemně to okořenilo adventurní hratelnost. Jo a jak jsem si všiml někdy vám hra v eventech životy odstraní když hrdina skriptovaně upadne a vy za to nemůžete. Životy se ale odebírají když třeba na něco blbě kliknete a hrdina vrazí do skla apod. ( ale to se stalo jen v jedné části hry).

Hrdinovy můžete i dokupovat oblečení,vousy a doplňky.

Samozřejmě k adventurám patří postavy které tu jsou vyvedeny skvěle a zábavně např: Váš parťák nebo návrhář co má za přítelkyni umělou figurínu...Avant-Gaaaaaarde !!! (po zahrání pochopíte :D). Jak si můžete všimnou tak hře nechybí humor jak jsem říkal a že ho tu je. Samozřejmě nemusí každému sednout jelikož je místy syrový a opravdu bizarní. Jop to jde hře dobře mixovat napětí,hutný příběh a geniálně bizarní humor, a ano vůbec vám takovýto mix nebude připadat divný protože je skvěle zmáknutý.

Celé toto dobrodružství je rozděleno do dvou epizod, takže ano příběh je neukončený a končí cliffhangerem..nejhorší na tom je že se myslím ani neví jestli tvůrci pokračování udělají jelikož prodeje byli nízké. Když jsem u horších správ tak hra se mi místy dost kousala hlavně v úvodní sekvenci a také při detailnějších rozhovorech..nevím jestli to bylo blbou optimalizací nebo mým počítačem , ale po minulé hře od toho studia která se sekala i na PS3 bych se nedivil kdyby to bylo optimalizací.

Málem bych zapomněl že ve hře jsou i vedlejší questy kterých je pár, ale jsou zábavné. Samotná herní doba je něco okolo 6 hodin.

Soundtrack je famózní a obsahuje jak vážné atmosferické skladby tak i rockové pecky. Opravdu soundtrack je vyveden na jedničku a to samé platí i pro dabing.

Takže to ukončím výborná adventura která mi zase ukázala proč tento žánr mám tak rád. Tato hra se pro mě zatím stala hrou roku ( vyšla dříve pro Xbox One, ale nedávno vyšla právě na PC). Dejte hře šanci a zkuste se překousat přes její nepřístupný obal protože to co se v něm skrývá je opravdu něco !

Pro: Humor,hlavní hrdina,vedlejší postavy,příběh,atmosféra,prozkoumávání lokací,dabing,soundtrack,grafika,quicktime eventy

Proti: Bar s energií ( je to zbytečnost), krátká herní doba, pro některé hráče ne moc přístupné