@Red (19.06.2013 17:39): Díky moc. Zkusím se v tom ještě někdy pohrabat. Když tomu přijdu na kloub a bude mě to bavit, nemůžu na tom prodělat... A díky za FIFA příměr, ale já opravdu nehraju jen FIFU, to spíš víc hraju už to Total War, nebo momentálně Heroese, jako vlastně vždy. :-D
Řekl bych že popisek od Tecd2o "Crusader Kings je prostě "klasická" hra od Paradoxu - buď obětujete čas, hru se naučíte a budete odměněni nespočtem hodin zábavy nebo ji, v případě neochoty učit se herní principy, rychle odložíte." je velmi trefný. CK rozhodně není hrou pro elitu, nemusíš mít u sebe kalkulačku nebo encyklopedii. Ale vyžaduje trochu času. Mám pocit že 7-8 h je více než dostatečné na hráče kdo už nějakou paradox strategii hrál, ale pro úplného nováčka tomu tak být nemusí. Řečeno po fifovsku, zatím ses ještě nenaučil čím střílíš a čím přihráváš.
@Grije (19.06.2013 14:46): Nemusíme přece tu řešit tu jednu posranou větu řešit furt dokola. Já přeci mám pravdu a máme oba klid. Vole. Není zač za guide a tutorial, tak se na ně aspoň zkus kouknout a rozehrát to znova.
@Shoggot (19.06.2013 14:31): Vážně tady budeme řešit jednu posranou větu pořád dokola? Napsal jsem , že jsem asi hloupej, dobře potvrdils to, mě se to nelíbilo, ty ses zeptal proč, když jsem to sám napsal, říkám ok, fajn jsem hloupej. Ty máš pravdu a máme klid oba. Vole. :-D Díky za guide... Příště asknu nejdřív googla, abych neotravoval... a neslovíčkař, nebo ti jí cáknu. :-D :-D :-D
@Shoggot (19.06.2013 14:16): Neurážím se, to v žádném případě. Každopádně ta polemika je nadsazená a to už je potom hodně o slovíčkaření... Ale určitě nejsem slečinka, abych se urážel za tohle, jen jsem řekl, abys mi neříkal, že jsem hloupej, když se mi dejme tomu líbí FIFA a CK ne.... :-) Ale nebudem to hrotit do detailů. Kdybyste mi místo toho zkusili tedy vysvětlit, jak to mám hrát, abych si to nějak užil... Btw. díky ViRusi, je vidět, že jsi přesně pochopil, jak jsem to myslel.
Řekl bych, Grije dokáže dost dobře posoudit, jestli se mu hra líbila či nikoliv, dle toho také dá hodnocení, co je na tom složitého. Proč se mu líbila/nelíbila a zda jsou výtky oprávněné či nikoliv je nerelevantní z pohledu někoho jiného, kdo hodnotí opačně.
@Grije (19.06.2013 14:05): "Jsem asi hloupej, nebo zkaženej, nebo bůhvíco všechno, ale já jsem nenašel žádný herní princip, který by za to stál. "

Sám ve svém komentáři polemizuješ s možností, že hloupý jsi. Tak se neurážej. Pro mě za mě, dej si tomu třeba 0%, klidně, však tak to má být. Lidi by měli hodnotit ty hry, co hrají, podle toho jak je to baví, sedlák i pán.
Já ti jen potvrzuji tvoji polemiku o tom, že jsi hloupý. Jinak teda nevím, proč to tu možnost vůbec píšeš, když se pak urazíš.

Vždyť já s tebou dokonce souhlasím. Nenašel jsi žádný princip, který by za to stál, já ti to věřím, to se neboj. A souhlasím s tebou i v tom, že je to nejspíš tím, že jsi hloupý a zkažený.
Tak se neošívej.
@Shoggot (19.06.2013 13:47): Zajímavý, jak jeden komentář dokáže vzbudit takovou vlnu nevole. FIFA se nedá s tímhle srovnávat, protože je to absolutně něco jiného a to že jsem dal 100% hře, která tebe očividně nebaví, neznamená, že jsem hloupej... Vlastně ani to, že jsem dal tvé oblíbené hře 10%. Nemůžeš srovnávat jablka a hrušky. Ani jednou jsem neřekl, že kdo hraje tuhle hru, je debil. Ani jednou. Takže neříkej, že jsem hloupej, když nehraju tuhle hru. Vlastně dle tvýho profilu se v herním vkusu celkem shodujeme, takže by to nemělo být tak horký... Ber to prostě tak, že je pro mě mnohem větší pecka série Total war...
Tak ho nechme si hrát FIFU a on už prostě nebude hrát hry od Paradoxu, protože ty prostě pro hloupé lidi nejsou.
@Richmond (19.06.2013 13:12): Jak říkám, hodnocení je pro mě odrazem toho, jak hru vidím. Hrál jsem ji zhruba 7-8 hodin čistého herního času. Za tu dobu jsem si o hře udělal nějaký obrázek a ten se odráží jak v hodnocení, tak v komentáři. Já osobně nezastávám teorii, že bych měl hodnotit procenty jen hry, které jsem dohrál do konce, dohrál kampaň nebo podobně. Procenta jsou dle mého čistě subjektivní ukazatel... To že to pak utváří objektivní hodnocení hry je věc jiná... Myslím, že by člověk měl hodnotit na základě toho, kdy si na hru utvoří nějaký názor a ne až tehdy, kdy ji vyhrál... Ale jak říkám názory se od toho mého mohou lišit...
@Grije (19.06.2013 11:30): Já třeba nemám vůbec problém s textem tvýho komentáře a celkem tomu rozumím. moc ale nechápu, proč hře dáváš 10%. Hra jak sám píšeš, je určena pro speciální typ hráčů-milovníků historie, a tudíž takto je třeba k ní přistupovat. Taky mám chuť nasekat všem střílečkám 10%, protože to jsou z mýho pohledu hovadiny, ale protože bych je nevydržel hrát dýl jak 10 minut, tak je ani nehodnotím :)
@d4vid (19.06.2013 10:26): Dobře D4vide, přijímám tvoji výzvu. Zasvěť mě. Opravdu rád bych o hře, kterou jsem zavrhl věděl více. A to nemyslím ironicky. Jen ji chci vidět trochu víc tvýma očima. Jak přesně se to hraje? Mimoto, každý tady na databázi má svá vlastní kritéria k hodnocení her a psaní komentářů k nim. Že je hra obecně uznávaná (jako jak ty píšeš Deus Ex nebo Planescape, které jsem ještě nehrál), tak to neznamená, že jí nemůžeš dát nízké hodnocení a napsat k ní špatný komentář. Jestliže jsou pro tebe ty hry sračka, tak to dej najevo. Pokud mi ukážeš, že ta hra mi sotjí za víc, než za to, co jsem dal, s poděkováním ten koment smažu a dám milerád vyšší hodnocení. Tenhle koment se ti nelíbil, tak doufám, že jsi dal mínus, na to máš taky své svaté právo. :-)
[neexistující komentář]: já bych se něco takovýho styděl napsat byť jen pro sebe do šuplíku

stejným způsobem bych mohl napálit Deus Ex nebo Planescape Torment 10%, protože jsem během hraní obou úpěl bolestí, ale neudělám to protože vím, že jsem do těch her zkrátka neproniknul a nemám tudíž co hodnotit, stejně jako ty na Crusader Kings
Tak jsem se rozhodl pro CK. Má to tutoriál, nebo si musím přečíst celý manuál?
Mám na GreenMan Gaming 5 kreditů a uvažuju, jestli jít do Crusader Kings nebo do Victoria...
Trochu se mi kurví grafika, blíká to a něco se neukazuje, ale už jsem to "opravil", takže jo. Ukazuje.
Špatně. Postav soud a doufej že zmiznou.

(jejich efekt ti to přece píše)
Naskočila mi v Plzni (parchanti) thieves guild a nemohl jsem najít, jestli je to dobře nebo špatně, tak hledám v manuálu :)
No jo vlastně, máš pravdu. Je tam jen help, ale i ten celkem stačí, páč úplně všechno máš při najetí myši okomentované. Nevím, třeba ten manual příjde vhod, ale mně fakt nepřišlo, že by těch pár šoupátek bylo nějak zahlcujících.
Aj, mám změnit komentář? :D
Pokud si vzpomínám tak žádnej tutorial ve hře není, ale ovládání je jednoduchý, prostě zastav čas a prohlídni si obrazovku.
To je dost vo tom, koliks toho od nich hrál. Tutoriál ti řekne všechny potřebné mechanismy, a pak už se rozkoukáš při hře.
Red: Tak omrkni i ten poslední newsletter, tam je klíč pro Birth of america 2, což vypadá taky zajímavě.

Volvo game je ke každému GG účtu :-D