Crazy Taxi 3: High Roller

Hitmaker •  Strangelite (PC)
24.07.2002
březen 2003
01.02.2004

Třetí pokračování arkádové série Crazy Taxi (na PC předtím vyšel jen první díl). Celý děj a obsah hry je naprosto jednoduchý, jelikož série pochází z herních automatů.

Na začátku hry si vyberete jednoho z několika taxikářů, město, ve kterém budete jezdit (West Coast alias San Francisco, Small Apple alias New York, Glitter Oasis alias Las Vegas) a vydáte se do ulic. Tam máte stanovený časový limit, během kterého musíte nabrat a odvést co nejvíce pasažérů a to v čase, který si sami určí. Pokud to nestihnete, tak si klidně během jízdy vystoupí z auta (a nezabijí se :). Až dojde celkový čas, tak končí celá hra a vy můžete začít znovu. Od každého úspěšně dovezeného pasažéra samozřejmě dostanete peníze, které se vám na konci sečtou a dostanete finální známku. A toť celá náplň hry.

Jako bonus je tu navíc několik miniher (které později použili i tvůrci série FlatOut) jako třeba skoky autem do dálky, skoky skrz hořící obruče nebo hraní obřího baseballu.

Když jsem ještě zkoušel každou druhou budgetovku z cover cd magazínů, narazil jsem na zajímavě vypadající arkádové ježdění původně z konzole Dreamcast, nazvané Crazy Taxi 3. Přes původní odhady a obavy, že hra půjde do hodiny z disku, strávil jsem s ní nakonec o mnoho déle času.

Podobně jako v sérii Midtown Madness, ocitnete se také v městech inspirovaných realnými podklady z USA (konkrétně San Francisco, NY, Las Vegas). Čirá hratelnost je navíc podpořena soundtrackem, který by se jen tak někdo dobrovolně nepustil, ale zde funguje na jedničku, zvláště když se soustředění zaobírá pouze tím, jak zákazníky dopravit na určené místo v časovém limitu. A na tomto jednoduchém principu funguje celá hra, kdy srážká končí odštouchnutím druhého účastníka silniční dopravy, taxík je schopen skákat a někteří pasažéři požadují více akce (mužský basketbalový tým). Mimo taxikářské práce jsou zde i minihry jako ragby v autech, kuželky a další, které dokáží oživit postupem času fádní sběr zákazníků a jejich následné rozvážení.

Pokud hledáte nějaké sofistikovanější principy a realistické závody, pak je zde nehledejte. Primární zaměření na zábavu ale funguje na jedničku. Arkádová klasika, která ani na PC neudělala ostudu. Oproti prvnímu dílu je zde také vše propracovanější a pestřejší.

Pro: hratelnost, dabing, minihry, minimální hw nároky

Proti: stereotyp, konzolová grafika

Tohle patří do automatu za desetikorunu, ale ne na počítač. Herní náplň je příliš prostá, motivace zanedbatelná a zábavnost rychle vyprchá. Přitom si myslím, že udělat tam nějakou použitelnou kariéru, která by člověka trochu táhla, by nemohl být takový problém.

To je totiž hlavní nedostatek celé hry. Ostatní aspekty jsou víceméně v pořádku. Hra slušně vypadá (i když za omezovač na 30 FPS bych střílel), zvukový doprovod je taktéž více než povedený. Ovládání jsem raději svěřil gamepadu, s klávesnicí jsem nebyl dost hbitý. A že je to potřeba, protože se jedná zcela jistě o jednu z nejrychlejších závodních her.

Protože mě příliš nemotivoval ani strom pár úkolů, které jsou na můj vkus příliš těžké a hodně o náhodě, hru odinstalovávám a disk vracím právoplatnému majiteli. Crazy Taxi budu raději hrát na mobilu, kam se hodí mnohem více.

Nicméně nemůžu nezmínit, že B. D. Joe, tedy taxikář z této hry, byl mojí nejoblíbenější postavou v úplně jiné hře. Jo, tam to byla jinší zábava...

Galerii obrázků najdete zde: odkaz

Pro: Grafika, hudba, ujetost

Proti: Chybějící kariéra, nulová motivace, herní náplň

K sérii Crazy taxi jsem se dostal náhodu, a mrzí mě že jsem na ni přišel a tak pozdě. První díl byl docela dobrý, ježdění po městě mě bavilo jen tam bylo dost nedostatků, to ale napravil tenhle (pro pc druhý) díl. Ježděnmí po městě je mimořádně zábavné, ať už kvůli krásné grafice, slušné atmosféře či super soundtracku. Nejlepší je mít někoho druhého a předhánět se v tom kdo nasbírá víc peněz.

Ve hře se můžete těšit na 3 města, v každém z nich máte na výbě ze čtyř postav. V každém městě si můžete vybraz z nějakého toho drsňáka, sympaťáka, dívky (či v případě Mrs Venus spíš paní). Je ůplně jedno koho si vyberete, všechny postavy mají stejné vlastnosti, liší se akorat vzhledem a autem. Jakmile si vyberete město a postavu tak hurá na to. Úkolem je vozit zákazníky z bodu A do B a čím rychlejší budete nebo čím vaše jízda bude nebezpečnější tím víc dostane peněz

Další věc které z CT 3 dělá (pro mě) kvalitní hru jsou minihry, trochu podobné těm z flatouta. Úkoly se v každé minihře různí a je jich asi tak na 20. Pro příklad uvedu shazování kuželek autem či přeskakovaní autem pohybující se plošiny

Pro: Grafika, soundtrack, postavy, hlášky, hratelnost

Proti: Po čase stereotypní