Concrete Genie

09.10.2019

Concrete Genie je akční adventura pro PlayStation 4, vyvinutá studiem PixelOpus.

Příběh se odehrává v malém a ponurém městečku Denska, které opustila většina obyvatel a je silně znečištěno. Hlavní postavou je šikanovaný chlapec jménem Ash, který si neustále něco čmárá do svého sešitu. Skupina mladistvých delikventů mu ho ukradne a vytrhne stránky, které se rozletí do celého města. Ash se snaží získat zpět všechny stránky a při tomto hledání objevuje štětec, který umí přivést jeho výtvory k životu. Ash musí pokořit tyrany a vrátit život zpět do svého rodného města.

Při tvorbě malůvek, které při jejich dokončení ožívají, používáte pohybové ovládací prvky DualShock 4. Způsob a barva, jakými malujete bytosti, určuje jejich typ – například červená barva jim dá ohnivé schopnosti. Pomocí kreseb budete muset i vyřešit několik hádanek ukrytých po celém městě, jehož části si musíte postupně odemykat. Banda delikventů se též pohybuje po městě a ničí vytvořené kresby, které můžete znovu opravit a zároveň se jim musíte vyhýbat, jinak dostanete nakládačku.

Herní výzva 2019 - 3. "Herní kutil"

Každý jsme se alespoň vzdáleně setkali se šikanou. Z doslechu nebo na vlastní kůži. Ve škole, venku, na pracovišti. A dneska je spolehlivým místem k vybouření bohužel i internet. Většinou se tak děje v období dětství a dospívání. A tato nemilá zkušenost potkává i hlavního hrdinu hry Concrete Genie.

Ash je sympatický kluk. Doma má milující rodiče a ve vínku dar kreativního smýšlení, které probouzí každou chvíli svou šikovnou rukou a štětcem na stránkách papíru. Skicák nikdy neodkládá a najdete v něm převážně návrhy bytostí všemožných barev a tvarů. Ale pak je tu ta "kolektivní hra na šest". Šikana. Venku, konkrétně na území opuštěného města Densky se Ash potýká s vykutálenou partičkou raubířů, kteří jeho koníček zrovna dvakrát neocení. Ba naopak se ho chytají a nebojí se si do jeho výtvorů pořádně rýpnout. A to doslova. Stránky skicáku se tak po menší potyčce rozletí do všech stran a Vaším úkolem je je sesbírat a kreativně jinak pochmurné ulice a budovy oživit velkým kouzelným štětcem.

Hra má velmi pěkný audiovizuál. České namluvení, ač občas možná trochu zatahá za uši, také není k zahození. Kreativní mód mě na hře bavil ze všeho nejvíc. Přenášíte na povrchy milé motivy a do toho plníte přání bytostí ze skicáku, kteří se Vám pak můžou odvděčit odemknutím dalšího postupu hrou. Denska je pěkné přímořské městečko s majákem, se svým kouzlem i historií. A vůbec by mi nevadilo, kdyby bylo o kousek větší a nabízelo tak další prostory ke tvorbě a improvizaci. Ke konci hry mé nadšení chvílemi přecházelo, ale stejně jsem si hru celkově užila a ráda ji nadšencům do kreativnejších indie počinů doporučím. A poselství? Je tam, je vyjádřeno pěkně a člověk si uvědomuje, že vše má svůj důvod a nic není černobílé. Je to však až ta druhá věc, která se mi při zmínce tohoto počinu vybaví.

Pro: Audiovizuál, česká lokalizace, džinové, kreativní mód, Luna, myšlenka, originalita a poselství

Proti: Občasné krkolomné ovládání, padání snímkové frekvence a záškuby (2. revize základní PS4)