Command & Conquer: The Covert Operations

30.04.1996

rozšíření

Datadisk k RTS Command & Conquer, který do hry přidává 15 náročných singleplayerových misí (můžou být spuštěny v libovolném pořadí), 10 multiplayerových map a 7 nových skladeb, které lze poslouchat jak ve hře, tak i v CD audio přehrávači.

Tento datadisk je snad jen pro fanatické C&Cáky. Možná bych měl spíš psát mission disk, protože neobsahuje vlastně nic jiného než 7 misí za GDI a 8 za NOD a nějaké multiplayerové mapy. Ani nějaký zásadní nový obsah z pohledu jednotek zde nečekejte, pokud se nepletu tak GDI nemá nového nic a u NODu jsou snad noví jen ti chemici. Jediná chvíle, kdy jsem nad tímto přídavkem zajásal, bylo v okamžiku, kdy jsem zjistil, že CDéčko navíc obsahuje audio stopu s novou hudbou.

Průšvih alespoň u mě je v tom, že mě vůbec nic nemotivuje hrát. Není tu žádná kampaň, která by člověka táhla na konec a i všechny mise máte od začátku přístupné. Navíc mise jsou viditelně obtížnější než v původní hře, takže to znamená, že se s nimi budete mordovat mnohem déle a pravděpodobně to zabere i více pokusů, a přitom víte, že tím nezískáte vůbec nic. Pokořil jsem 6 misí za GDI, sedmou jsem nedal, ta je šílená. U třetí mise za NOD mě to totálně přestalo bavit, a rozhodl jsem se, že strávím zbytek života jinak, a lépe.

Pro: Audiostopa; Jo a funguje to.

Proti: Nulová motivace

Jediné oficiální rozšíření prvního Command & Conquer je pouhým souborem patnácti nových misí. Ty jsou všechny od počátku přístupné a nepojí je žádný příběh. Proč si tedy nesehnat na internetu hromadu jiných a hrát právě tenhle mission pack? Hlavní bylo, že tenkrát jsem internet neměl a byl jsem rád za každé prodloužení oblíbené hry. Dnes je již problém sehnat původní hru bez rozšíření a tak cena není důležitá. Tehdy to muselo být za plnou cenu spíše k vzteku. Ale v rámci nějakého balíčku stojí Covert Operations za zahrání. Mise jsou totiž dost povedené a převyšují kvalitou většinu původní hry. Nepříjemné je, že výrazně narostla obtížnost. Neplatí to o všech patnácti, ale některé jsou opravdu dost náročné. Pomalé budování jednoho mamuta za druhým trvající více než dvě hodiny, to nejsou příjemné vzpomínky. Při aktuálním hraní to šlo již lépe, asi pomohlo více zkušeností a věděl jsem do čeho jdu. Škoda je také směšně malého využití nových jednotek, přitom Chem trooper jsou fajn nápad. Naopak velkým plusem je nová a skvělá hudba. Díky skvělému základu se i datadisk hraje skvěle, ale s přihlédnutím k původní formě vydání hodnotím níže. Dnes v rámci First Decade nebo Remastered ovšem není důvod tyto mise neodehrát.
Pro fanoušky rts strategie s C&C v názvu se jeví datadisk k prvnímu dílu o tibériových eskapádách jako povinnost, pro ostatní ale nemá moc co nabídnout. Je to slepenec, někdy s mistrně promyšlenými misemi, ovšem nijak na sebe nenavazujícími. Žádný příběh, žádný posun z místa, kde byla ukončena původní hra. Řeknu vám, že já koupit tento datadisk v době své premiéry, asi bych byl hodně rozladěn, že jsem za těžce vydělaný groš pořídil jen kolekci skirmish misí...

Ale zpět ke hře samotné. Jak jsem již naznačil, některé mise jsou hodně povedené - mají myšlenku, patřičnou hratelnost, náboj a jistou zajímavější obtížnost. Ta dodává patřičnou výzvu, a některé levely tak není možné úspěšně dokončit v rámci několika desítek minut, ale vyžadují spíše hodiny. Ani zde se to ovšem neobejde bez vzteklých provolání typu "proč lezeš koprem, když máš mašírovat přes střed?!?". Repetitivnost v používání stále stejné taktiky je jaksi na obligátní listině. Taky mi hodně vadila nemožnost velet jedné (SSM launcher) ze dvou nových jednotek (ještě s Chem trooper), navíc se vyskytující jen v jedné misi za NODy. Když už tam nějaká nová jednotka je, tak si ji chci samozřejmě postavit a použít, no ne? A ta naprostá nevyváženost a z toho plynoucí obtížnost za stranu GDI, kdy protivník ihned ze začátku disponoval i třemi Harvestery a plně vybudovanou základnou s možností častého vypouštění atomových střel - i když, aspoň se zas pořád něco dělo...

Může se zdát, že dojmy ze hry jsou spíše negativní. Není tomu tak. Značka si zachovává kvalitu v hratelnosti, hudebním doprovodu a za použití patche (díky Crashi) i lepší rozlišení. Je to prostě C&C a i když se v toku času začíná v erozi drolit, pořád jako správný mohykán drží.

Pro: stále je to C&C

Proti: obtížnost za GDI, pathfinder, nové jednotky

V dnešní době, když by autoři kterékoli strategie dovolili uvolnit balíček patnácti random map za 690 kč, vynesli by je hráči v zubech. Kdysi, konkrétně v roce 1996, to legendární Westwood Studios zkusili přesně za tuto částku právě s "datadiskem" The Covert Operations k výborné hře Command & Conquer. Pamatuji si recenze v tehdejším Levelu, kde byl Draken ze hry dost rozčarovaný a psal cosi o balíčku patnácti map bez ladu a skladu.

V datadisku, respektive v náhodně vybraných patnácti misích, chybí jakákoliv návaznost. Chybí příběh, chybí motivace, chybí prostě jakýkoli důvod, který by odůvodňoval cenu ve výši 700 Kč. Dneska si lze The Covert Operations zahrát "zdarma" v rámci vydání Command & Conquer Remastered Collection, ale i tak příliš mnoho důvodů současný hráč nemá, byť dostane mise v rámci celé kolekce. Dle Steamu tuto nálož nových misí dokončilo pouze 1,6 procent hráčů Remaster edice. Vzhledem k nulové invenci celého datadisku se vůbec nedivím.

Jedna nová jednotka, která je defacto přeskinovaná jiná původní, mise které občas zaberou čas ke dvěma hodinám, recyklované filmečky z původní hry, často vysoká obtížnost, která se již stává zápornou a odrazující, všechno tohle sráží hodnocení tohoto rozšíření dolů. Jediné, co mě na hře zaujalo, jsou nové sklady od Franka Klepackiho. Ty jsou nové ale pouze proto, že se již nevešli na CD jako audiotracky k původnímu Command & Conquer. To nemění fakt, že některé jsou vážně povedené. Ale kvůli písním si většina lidí rozšíření do her nekupuje.

Pokud vás Command & Conquer baví, a máte rádi těžší mise, bude vás s největší pravděpodobností bavit i The Covert Operations. Pro většinu se jedná ale o zbytečný soubor patnácti map, které kdysi z lidí měli pouze vytáhnout peníze.

Pro: Nové a povedené skladby

Proti: Jediná nová jednotka, nulový přínos v grafice, recyklované filmečky z původní hry, zbytečně vysoká obtížnost