Command & Conquer: The Covert Operations

strategie > real-time strategie *
30.04.1996 PC
Westwood Studios
Datadisk k RTS Command & Conquer, který do hry přidává 15 náročných singleplayerových misí (můžou být spuštěny v libovolném pořadí), 10 multiplayerových map a 7 nových skladeb, které lze poslouchat jak ve hře, tak i v CD audio přehrávači.

koudy_cz: Jojo přesně tak, žádný sejvy který by sis mohl vybrat, jen můžeš pokračovat v kampani a nebo rozjet novou hru.

Tento datadisk je snad jen pro fanatické C&Cáky. Možná bych měl spíš psát mission disk, protože neobsahuje vlastně nic jiného než 7 misí za GDI a 8 za NOD a nějaké multiplayerové mapy. Ani nějaký zásadní nový obsah z pohledu jednotek zde nečekejte, pokud se nepletu tak GDI nemá nového nic a u NODu jsou snad noví jen ti chemici. Jediná chvíle, kdy jsem nad tímto přídavkem zajásal, bylo v okamžiku, kdy jsem zjistil, že CDéčko navíc obsahuje audio stopu s novou hudbou.

Průšvih alespoň u mě je v tom, že mě vůbec nic nemotivuje hrát. Není tu žádná kampaň, která by člověka táhla na konec a i všechny mise máte od začátku přístupné. Navíc mise jsou viditelně obtížnější než v původní hře, takže to znamená, že se s nimi budete mordovat mnohem déle a pravděpodobně to zabere i více pokusů, a přitom víte, že tím nezískáte vůbec nic. Pokořil jsem 6 misí za GDI, sedmou jsem nedal, ta je šílená. U třetí mise za NOD mě to totálně přestalo bavit, a rozhodl jsem se, že strávím zbytek života jinak, a lépe.

Pro: Audiostopa; Jo a funguje to.

Proti: Nulová motivace

Pro fanoušky rts strategie s C&C v názvu se jeví datadisk k prvnímu dílu o tibériových eskapádách jako povinnost, pro ostatní ale nemá moc co nabídnout. Je to slepenec, někdy s mistrně promyšlenými misemi, ovšem nijak na sebe nenavazujícími. Žádný příběh, žádný posun z místa, kde byla ukončena původní hra. Řeknu vám, že já koupit tento datadisk v době své premiéry, asi bych byl hodně rozladěn, že jsem za těžce vydělaný groš pořídil jen kolekci skirmish misí...

Ale zpět ke hře samotné. Jak jsem již naznačil, některé mise jsou hodně povedené - mají myšlenku, patřičnou hratelnost, náboj a jistou zajímavější obtížnost. Ta dodává patřičnou výzvu, a některé levely tak není možné úspěšně dokončit v rámci několika desítek minut, ale vyžadují spíše hodiny. Ani zde se to ovšem neobejde bez vzteklých provolání typu "proč lezeš koprem, když máš mašírovat přes střed?!?". Repetitivnost v používání stále stejné taktiky je jaksi na obligátní listině. Taky mi hodně vadila nemožnost velet jedné (SSM launcher) ze dvou nových jednotek (ještě s Chem trooper), navíc se vyskytující jen v jedné misi za NODy. Když už tam nějaká nová jednotka je, tak si ji chci samozřejmě postavit a použít, no ne? A ta naprostá nevyváženost a z toho plynoucí obtížnost za stranu GDI, kdy protivník ihned ze začátku disponoval i třemi Harvestery a plně vybudovanou základnou s možností častého vypouštění atomových střel - i když, aspoň se zas pořád něco dělo...

Může se zdát, že dojmy ze hry jsou spíše negativní. Není tomu tak. Značka si zachovává kvalitu v hratelnosti, hudebním doprovodu a za použití patche (díky Crashi) i lepší rozlišení. Je to prostě C&C a i když se v toku času začíná v erozi drolit, pořád jako správný mohykán drží.

Pro: stále je to C&C

Proti: obtížnost za GDI, pathfinder, nové jednotky