Cloudpunk

23.04.2020
15.10.2020
19.08.2022
16.10.2023

Jmenuji se Rania. Život zde v Nivalis pomalu ztrácí to, co mě na něm vždy přitahovalo. Město budoucnosti je napěchované moderními technologiemi, obrovskými mrakodrapy a život zde klokotá ve všech jeho úrovních, ale vytrácí se z něj jiskra, kterou vždy mělo. Proto jsem vzala práci u Cloudpunk, kurýrní a doručovací společnosti, která, jak jsem slyšela šeptat, pracuje i za hranou zákona. Pro někoho by to mohlo být až příliš velké riziko, ale já jsem ochotná ho podstoupit. A navíc si slušně vydělám...

Akční hra odehrávající v kyberpunkovém městě budoucnosti Nivalis, kde Rania začíná svoji první noční službu u Cloudpunk. Všichni jeho zaměstnanci a poslíčci se pohybují v otevřeném světě, kde život probíhá v kanálech i na střechách mrakodrapů. I Rania přijímá většinou nebezpečné úkoly a zakázky, během nichž se pohybuje pěšky nebo ve vznášedle a komunikuje s lidmi napříč všemi úrovněmi společnosti, s androidy i s umělou inteligencí, která řídí chod města. Všechny postavy i úkoly ve hře mají svůj příběh a i každé rozhodnutí hlavní hrdinky ovlivní obyvatele Nivalisu.

Hra, která by si rozhodně zasloužila více lásky a zájmu, než co se jí (jak je vidno i ze zdejšího nulového komentování a pramalého hodnocení) dostává. Už dlouho se mi nestalo, abych hrál tak dobře odvedenou a technicky poutavou adventuru. Adventuru říkám záměrně, protože navzdory sexy zasazení a opojnému létání napříč vším ve stylu Pátého elementu, je tohle poctivá devadesátková adventura, kde se hlavně hodně chodí a mluví. Jsou tu určité "moderní" záležitosti jako sbírání předmětů pro případné vylepšování bytu, ale jinak si Cloudpunk doslova na nic moc nehraje. Voxelová grafika je opravdu dobrá, logicky horší na detaily, ale celky pochmurného města budoucnosti, v němž by se Rick Deckard ihned cítil jako doma, zvládá skvěle. Hodně tomu pomáhá i fantastická hudba, kde platí jediné mínus a to to, že ji hra pouští dost náhodně a občas se hráč klidně i několik minut potuluje za nepřirozeného ticha. Postavy jsou fajn, hrozně fajn. Není v nich žádná nevídaná velikost, ale i ty malé mají sympaticky lidský rozměr (leč často na jedno potkání a následně už se jejich příběh nerozvíjí). Není to přímo živý svět, ale dostatečné množství létajících automobilů a procházejících vedlejších postaviček tu iluzi zvládá většinu času navodit. A pokud se člověk drží v tempu, hra mu sice vydrží cca 10 hodin, ale během té doby se atmosférické město Nivalis skutečně neokouká. Velmi nečekaná je možnost volby, jak budu za svou postavu hrát - na výběr je 2D verze (respektive takové pseudo 2D, kdy hrdinku kamera sleduje fixně z boku z dálky), 3D z pohledu za zády postavy i z vlastních očí. Něco takového by měla nabízet každá hra! Vyložená negativa? Je to hra na PS4, takže přechody mezi jednotlivými okresy zdržuje načítání. Létání zatím nemá, na rozdíl od PC verze, možnost přepnout kameru do auta. Také konzolová verze nemá DLC, které by řešilo poslední výtku - Cloudpunk není vyloženě krátký, ale protože v něm autoři odvedli TAK dobrou práci, chtěl bych víc. O dost víc. Kdo má každopádně rád žánr cyberpunku, ten by si tenhle kousek určitě neměl nechat ujít. Jen je třeba mít na paměti, že na rozdíl od Cyberpunku 2077 není zdejší těžiště v akci, která až na několik opravdu drobných misí "závod s časem" v Cloudpunku absentuje.