Chivalry 2

Chivalry II

08.06.2021

Pokračování šermířské multiplayerové akce Chivalry: Medieval Warfare z roku 2012 i tentokrát klade důraz výhradně na multiplayerová klání až 64 hráčů na jedné mapě v epických středověkých bitvách příslušníků modro-zlatých Agatha Knights a do ruda zabarvené frakce Mason Order.

Postavu obrněného rytíře lze ovládat z pohledu první i třetí osoby a k dispozici je nepřeberné množství středověkých zbraní od dlouhých mečů a halaparten, přes vrhací nože a sekyry, až po luky či kuše. Hra nabízí čtyři třídy postav s rozdílnými výhodami, unikátními schopnostmi i zbraněmi. Samotné souboje poté spočívají ve volbě z několika dostupných útoků, blokování a úhybů či protiútoků. Při samotných výpadech je nutné počítat s délkou zbraně či její rychlostí.

Mapy jsou zasazené do fiktivního království a inspirované středověkými reáliemi. Vedle klasického týmového deathmatche si na hráče autoři připravili i rozlehlé bitvy rozdělené na sekvence s dílčími úkoly. Nechybí tak dobývání/obrana opevněného hradu, loupeživé výpady, či přepadení karavanu nepřítele.

Chivalry 2 zdařile zprostředkovává masivní středověké bitvy a momenty, kdy do sebe tříská najednou šest desítek hráčů, jsou skvělé. Ostatně hra zejména z počátku dovede strhnout a nadchnout nejen milovníky mečů a brnění.

Hra již nyní nabízí pořádné množství dobových zbraní a s nimi i lehce odlišných stylů hraní. Některé třídy postav jsou možná reálně méně využitelné něž jiné, snaha o co možná největší rozsah možností se počítá. Pocit z boje je dobrý a soubojový systém i přes svou zdánlivou jednoduchost poměrně hluboký a zábavný. Nabodnout nepozorného lučištníka na halapartnu je prostě radost.

Potenciál Chivalry 2 je obrovský, momentálně však není rozhodně zcela využit. Map by to chtělo víc a různých činností na nich také, stejně tak je dost omezená i nabídka módu a způsob jejich volby. Třeba dříve avizovaní koně momentálně chybí úplně. Trvanlivost zážitku tak minimálně pro mě není úplně ideální a po nějakých 15 hodinách skvělé zábavy jsem začal hrát v podstatně kratších seancích a nadšení postupně vyprchalo.

Mimo to hru momentálně trápí tu závažnější (špatné nastavení odporu tlačítek Dualsense u lukostřelby; zaseknutí zvukové stopy) tu relativně malicherné (špatné značení nabití schopností) chyby. Ty lze však přičíst porodním bolestem a časem snad zmizí. Vyladit by potřebovalo ale i ovládání. Některé nesouvisející akce jsou namapované na stejné tlačítko a stává se tak, že místo aby vaše postava urychleně sebrala pohrabáč, pouze stojí a křičí jako imbecil. Vzhledem k bitevní vřavě vám o sekundu později někdo usekne přilbu i s hlavou uvnitř.

Chivalry 2 ve světě sbírá nadšené devítky, mě sice z trenek až tak neodpálila, ale potenciál k vytvoření ultimátní rytířské rubanice tu bezesporu je. Hodnotím tedy po 21 hodinách vehementního sekání vším možným s tím, že po pár měsících rád do hry opět zavítám. Jestli na hodinu, nebo další desítky závisí na píli vývojářů...

Hodnocení v době dohrání: žádné; 1. hodnotící; digitální verze PSN od webu Game Press (zde můžete také nalézt kompletní recenzi)

Pro: Atmosféra masivních středověkých bitev; slušné možnosti boje; zbraně a třídy

Proti: Menší počet map a módů; otravný zvuk; časem stereotypní; bugy