Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Cave Story

Dōkutsu Monogatari

76
26 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > plošinovka *
Forma:
freeware
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
20.12.2004 PC
2007 Xbox
10.07.2007 PSP
08.07.2008 Amiga
22.03.2010 Wii
29.11.2010 DS
04.10.2011 3DS
02.07.2013 Dreamcast
Vývojáři:
Studio Pixel, Nicalis (DS verze, Wii verze, 3DS verze)
洞窟物語 (Dōkutsu Monogatari, Cave Story) je akční plošinovka s vyladěnou prezentací připomínající hry z 16bitových konzolí. Hráč se ujme bezbranného humanoida, který ztratil paměť, a v několika prostředích se přes řadu nepřátel a bossů probojuje jednoduchým, ale poutavě podaným příběhem.

Hra se v rámci nezávislé scény setkala s nadstandardním ohlasem. Aeon Genesis vydal anglický překlad, vyšly porty na Mac, Linux, GP2X, Amigu, Xbox a PSP, fanoušci také remixovali soundtrack a vydali řadu modifikací.

Roku 2011 vyšla komerční verze hry, nazvaná Cave Story+. Upravena byla vizuální podoba i hudba, původní podobu s novou lze však ve hře měnit.


Poslední diskuzní příspěvek

Bodkin: Jo, máš pravdu, až se ta současná migrace dokončí, tak to nechám předělat, to těch pár dnů ještě počká.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 100
Nejznámější indie všech dob. Hra je to zajímavá, fantasy prostředí je celkem pěkně vyšvihnuté do našedlých (ale ne ponurých, spíš "posvátných") barev archeologického typu. Nepřátelé dělaní v podobném stylu, podle mě u nich jde víc než na prostředí poznat ta japonská kultura (třeba u té žáby). Zbraně jsou originální, ze začátku přijdou super, ale po delší době omrzí - no třeba ty ohnivý kuličky.
Je tam snaha o RPG styl, a sice že se expí, ale při zranění se síla zbraní a level snižuje, takže se musí ve stresu rychle najít další expy pro opětovné zvýšení. Tohleto bylo ve hře nutné; levelů je málo a levelů zbraní je taky málo. Bez tohoto "snižování" by ta hra byla ještě stereotypnější než je :)
Pak třeba jdeš do domu a vyjdeš a příšery oživený, což je náznak retro stylu, a je potřeba se s nimi porvat i když expy nejsou potřeba.

Hodnocení 100% protože hlavní charaktery vypadají hezky.

Pro: Pěknej příběh, fantasy svět

Proti: Těžké, zdlouhavé, stereotypní

+12 +13 −1
  • PC 65
Cave Story jsem získal v nějaké indie balíčku, abych řekl pravdu, už ani nevím v jakém. Přestávám se v indie balíčkách orientovat, hry se hromadí a já nestíhám hrát. Takže tentokrát padl výběr na Cave Story.

Cave Story je akční plošinovka s prvky Rpg, které dělají hru zajímavou. Po padlích nepřátelích sbíráte trojúhelníčky, tím vylepšujete zbraň a naopak po zásahu nepřátel, ztrácíte energii i trojúhelníčky, tím klesá účinnost zbraně. Apropo, zbraní není zrovna málo a každá se hodí na něco jiného.
O co Cave Story jde, je v celku jednoduchý, zachránit ostrov před bláznivým doktorem a osvobodit přátele. Za zmínku stojí říct, že hra má několik konců a dohrát hru na sto procent není vůbec snadná záležitost. Obtížnost je jedno velké plus této hry, alespoň pro mě. A to mluvím o Normál módu, Hard mód ani nebudu zmiňovat..

Suma sumárum
Cave Story nemám co vytknout, je to výborná plošinovka s dobrou hratelností, se slušným grafickým prostředím s mnoho zajímavými zbraněmi či předměty a se správnou obtížností. I přes všechny dobré věci co Cave Story má, mě nechala hra chladným, neokouzlila, neproběhlo mezi námi žádné pouto. Proto dávám 65% ale to neznamená, že by se neměla zkusit, ba naopak třeba se jí povede okouzlit právě Vás.


Pro: Prvky RPG, mnoho zbraní, obtížnost.

+9