Catmaze

Redblack Spade •  Ratalaika Games (PS4, PS5, XOne, XboxX/S, Switch)
24.05.2018

Alesta je mladá čarodějnice žijící se svou matkou v lese. Matka se však jednoho dne náhle odebrala do říše mrtvých a dívka se proto vydává na cestu s cílem najít Bayn, nejmocnější z koček, která by mohla navrátit matku zpátky do říše živých. Kočky mají kromě svých devíti životů také možnost cestovat mezi naším světem a Navi, světem mrtvých. Také mohou komunikovat s kočičími bohy, budou však ochotny pro mladou čarodějku vychýlit rovnováhu světa? Tak začíná cesta skrz pohádkovou zemi plnou temných hvozdů, opuštěných zřícenin, jeskyní a bažin, kde žijí nebezpečné příšery a bytosti ze slovanské mytologie.

Catmaze žánrově spadá do žánru metroidvania. Postup světem slovanských bájí a legend je nelineární a hra klade velký důraz jak na prozkoumávání herní mapy, tak na akční či skákací pasáže. Alesta sama je sice prakticky bezbranná, ale díky své magii si může přivolat familiáry nejrůznějších druhů a tvarů, jež ji pomohou vypořádat se s běžnými nepřáteli a bossy. Svou postavu si je možné vylepšovat podle vlastního způsobu hraní a postupně si odemykat schopnosti, s jejichž pomocí se dostanete na dříve nedostupná místa nebo do tajných lokací. Během putování naleznete také několik spřátelených bytostí, s kterými je možno vést rozhovory a plnění či neplnění jejich úkolů bude mít dopad na samotný konec příběhu.