Castle of Illusion

04.09.2013
21.11.2013
27.05.2014
18.06.2014

Mickeyho láska Minnie byla unesena zlou čarodějnicí Mizrabel, která chce ukrást její mládí. Mickey se tedy vydává na cestu za její záchranou. Při své pouti navštíví několik rozličných světů, kde získá sedm drahokamů pro stavbu duhového mostu, po kterém by se mohl dostat až k věži, v níž je Minnie držena. Každá z úrovní je zakončena soubojem s jedním z Mizrabeliných nohsledů ve funkcích minibossů. Po pokoření šesti úrovní se Mickey dostane do sedmé, kde se utká s Mizrabel.

Titul je remakem klasické 2D adventury, která původně vyšla pro konzoli Sega Genesis již na začátku 90. let minulého století. Remake z roku 2013 vznikl pro digitální distribuce na platformy PC, PS3 a Xbox 360. Příběh i hratelnost se výrazně nezměnily. Jiná je jen grafika, tentokrát v HD a se třetím rozměrem pro hrdinu i prostředí. Trojrozměrnost není využita tak, jako třeba ve hře Rayman 2 a titul tak spíš připomíná něco na 2.5D enginu, ve kterém 3D dodává úrovním iluzi hloubky. Castle of Illusion tedy zůstává scrolovací plošinovkou, kterou Mickey prochází převážně "zleva doprava" (či nahoru, dolů) a jen v určitých momentech získává možnost pohybu i dalšími směry. Na ty dochází převážně v momentech, kdy se Mickeymu pod nohy připlete jedna z mnoha hádanek.

@JohnCZ (02.09.2016 15:23): diky za tip, jiz mam na Android, ale zde predpokladam lepsi ovladani. Nevim co Disney zase blbne, ted nekde psali ze zarizli Marvel Avengers tusim Alliance, jednu z tech originalnich her na FB...

Herní výzva 2017 #5

Castle of Illusion je příjemnou exkurzí do dob dávno minulých, kdy skákání na hlavy nepřátel bylo vrcholem interakce v plošinovkách, což je zároveň jeho největší výhoda i slabina. Je to sice hezká, ale možná trochu zbytečná hra, která v dnešní době už nemá moc co objevného říct. Podle všeho se jedná o hodně věrný remake originálu ze Sega Genesis/Mega Drive, takže jeho fanoušci určitě budou spokojení a můžou si pěkně nostalgicky zavzpomínat a jako tradičně povzdechnout, že takovéhle hry se už dneska nedělají. Co ale nabízí pro lidi originálem nepolíbené, jako jsem třeba já?

Jednu věc určitě dokážu ocenit - nápaditost a rozmanitost úrovní. Hra tak rapidně střídá prostředí, že sotva si zvyknete na jedno, hra už vás hází do dalšího. Les, země hraček, podmořská říše, knihovna, země sladkostí, hrad... Úrovně se neliší jen vizuálně, ale každá má svůj specifický gimmick, jako jsou třeba podvodní pasáže. Za tohle určitě velké plus.

Hratelnostně je to úplně standardní Mario klon, kde se 2D pasáže střídají s 3D. Ovládání v 3D pasážích mi přišlo lehce nepřesné, naštěstí hra kromě posledního bossfightu není příliš těžká a nedocházelo k frustraci. Hádanek ve hře taky mnoho není, takže hrou můžete projet jako nůž máslem bez záseků.

Podtrženo sečteno, Castle of Illusion vypadá pěkně, neklade na hráče velké nároky, je to prostě ideální hra, když nechcete hrát nic moc náročného - 21 úrovní máte za sebou za necelé tři hodinky a pak na ni můžete s klidem zapomenout. Příjemná jednohubka, nic víc, nic míň.