Belegost

1992
10.11.2010
2016

freeware

Jedná se o starou českou textovou hru z prostředí Tolkienovy Středozemě. Příběh je umístěn do období Druhého věku, v němž Temný pán Sauron téměř ovládl celou Středozemi a trpasličí město Belegost, ve kterém se děj převážně odehrává, vyplenila jeho armáda skřetů. Ve městě ovšem zůstal bájný kámen Alqualamír, který dokáže léčit zranění způsobená temnými silami.

Staré proroctví praví, že skřeti Alqualamír nemohou odnést, protože se v jejich rukou rozpálí do bíla a spálí jejich pařáty. A tak se stalo, že již dlouhá staletí zůstává v Belegostu, ale současně s ním je tam i velká posádka skřetů. Vaším posláním, v podobě logických úkolů za pomocí rčení, není nic jiného, než tento kámen získat pro trpaslíky zpět.

@90210 (04.05.2020 11:55): To jo, s těmi hrami, u kterých jsem nechápal, jak se hrají, jsem se setkal taky. Dost často to byly nezvyklé strategie, jako třeba první díl Duny, Transarctica atp. Nebo simulátory. K pirátsky šířeným hrám pochopitelně chyběly manuály, takže pokud ty hry nebyly relativně intuitivní, měly smůlu. Taky jsem si uvědomil, že v Praze byly ještě dva bazary, kde jsem hry točil (jeden v Malé Palacké, druhý blízko Bílé labutě), protože jinak byly pochopitelně samy o sobě dost drahé, ale takhle jsem se dostal k relativně velkému množství originálek za rozumnou cenu. Ale to už bylo někdy v r. 95 a později.

EDIT: Co si pamatuju, tak jedinou textovku, kterou jsem tehdy hrál byly strategie Playboy nebo jak se to jmenovalo.

Tak nevím, jestli jsem vyžral tu nejhorší možnou verzi (PC/DOS) bez Fukovy hudby pouze s pc speaker ohňostrojem na závěr, nebo to jen DOSBOX neumí emulovat. Každopádně možnost změny barvy pozadí a textu mě nevytrhne. Jestli Ugra označil Spectrum verzi za jednu z nejlepších předrevolučních her, tak potěš. Inventář omezený na pět položek, sviňárničky v podobě časových limitů vyřešení skřeta, zapálení mechu..., potěší taky, když jablko místo položení sežerete. Nebýt toho, že jsem si hru chtěl zahrát už nějakých dvacet let (díky tolkienovské tematice), tak bych se na hraní vykašlal. Takhle mě to zabralo snad sedm restartů (zvláště, když jsem si přepsal save dead endem) a nakonec jsem ještě rád sáhl po návodu.