Be a King

strategie > real-time strategie *
11.02.2009 PC
Be a King je indie casual strategie, která vás zavede do středověku s nádechem fantasy světa. Hra je maximálně zjednodušena a je vhodná i pro úplné amatéry na poli strategií. Budov je zde jen pár, navíc lze stavět jen na určitých místech, suroviny se netěží, ale pouze nakupují a jediný vámi získávaný zdroj je zlato. K jeho získávání je potřeba postavit domy pro vaše platící poddané.

Boj probíhá velmi jednoduchou formou, nepřátel se můžete zbavit pomocí věží nebo za pomoci vašeho hrdiny. Celkem hra obsahuje 25 levelů.

28. března vyšel add-on nazvaný Lost Lands, který přidává nové budovy a novou kampaň. Pro majitele původní verze je volně ke stažení. Hra u nás vyšla pouze jako příloha časopisu SCORE, zato s českým překladem.

Pro mě docela velké překvapení, i když od Rake In Grass jsem zkoušel nejen Jets'n'Guns ale i Trolla a velmi mě to bavilo, neměl jsem v jakousi ostříhanou strategii příliš důvěru. Ovšem...

Ta hra je něco mezi logickou a budovací strategií. Potřebujete postavit určité druhy budov aby jste splnili zadané úkoly (počet obyvatel, počet různých staveb, výši příjmů) a v některých, většinou koncových, máte většinu místa zaplácanou zbytečnýma domkama, které pomalu bouráte (aby vám stále nesly alespoň ty drobné a měli jste na suroviny, protože dostáváte jen peníze a kámen a dřevo musíte nakupovat).

Hru ještě více oživují náhodné události, které můžou přínést peníze/suroviny, upgrade obraných věží proti neustále útočícím banditům/monstrům, bandu hrdinů, slevy surovin, ale taky cestu na krchov pro vašeho hrdinu.

Když jsem se dostal k plné verzi (po té co mě zaujalo předváděné demo), nešel jsem spát, dokud nebyla dohrána. Po třetí ráno.

Pro: Svižná, jednoduchá, hratelná, místy ne až tak úplně flákací...

Proti: Na konci to už stejně trochu omrzelo... přeci jen pořád opakovat... opakovat... opakovat...

S Be a King jsem se setkal v jednom čísle score a rozhodně toho nelituju. Ačkoli hra byla prezentovaná až jako ten nejmenší bodus a spíš jen tak do počtu, tak mě zaujala již na první pohled a netrvalo dlouho (přesnji 5 hodin herního času) a hru jsem dohrál. Be a King je přesně ten typ hry kterou si zahrajete když nechcete hrát něco "velkého", na PC něco děláte, kopírujete atd. a chcete se chvíli pobavit. Herní mechanismy jsou jednoduché, během tří misí se všechno naučíte a můžete už naprosto bez problémů hrát. Grafika je jednoduchá ale pěkná, hudba ujde. Úkoly jsou sterotypní a hrát víc jak 2 kola jsem nikdy nedokázal.

Zkrátka Be a King je hříčka na pár minut (silně pochybuji že by ji někdo dokázal hrát v kuse několik hodin) a pokud nejste hard core hráč strategií tak vás provděpodobně na těch pár hodin zabaví.

Pro: Jednoduchá a dobře hratelná hra, čeština

Proti: jednoduchost je zároveň obrovským mínusem, občasné chyby v překladu