Jets'n'Guns

Jets'n'Guns Gol‪d

17.11.2004
16.12.2019

Jets'n'Guns je old-school střílečka vytvořená českým nezávislým herním studiem Rake In Grass. Na první pohled by někdo mohl usoudit, že se jedná o hru z 90. let minulého století, avšak právě na tento typ hry autoři vsadili. Kamera nahlíží na 2D prostředí z boku, kde jako pilot bojového letounu likvidujete hordy nepřátel nebo zkrátka vše, co se vám připlete pod vaše nejrůznější druhy kanonů. Celou hru doprovází oslňující výbuchy a různé částice poletující všude okolo. Doplnění o ráznou hudbou znamená, že je o bojovou atmosféru dostatečně postaráno.

Rozlišení hry bylo původně pouze 640x480. To bylo lehce vylepšeno (800x600) v dokoupitelném přídavku Jets'n'Guns Gold, ve kterém naleznete i nové lodě, zbraně, nepřátele, úrovně a další.

V roce 2020 vyšlo pokračování Jets'n'Guns 2.

Arkádové sci-fi střílečky s raketkou v hlavní roli zbožňuji a nikdy nepohrdnu žádnou další, kterou čas od času náhodou objevím. O Jets'n'Guns jsem měl ponětí už dříve, ale ten pravý čas na dohrání a zhodnocení přišel až letos. Jen ještě doplním, že mým nejoblíbenějším titulem v tomto subžánru je Tyrian, respektive jeho vylepšená verze z roku 1999 Tyrian 2000. Nyní už ale k tématu.
Ze začátku mě celkem zaskočila nastavená obtížnost. První dvě mise jsem ještě s odřenýma ušima tak tak ustřílel, ale dále už to prostě nešlo. Takže následovalo znovurozehrání pěkně od začátku a hle, ten samý problém. Po dalších možná třech kompletních restartech a mírném znechucení jsem konečně pochopil, co se po mě vlastně chce a že základním kamenem úspěchu asi bude použít mozek a nakupovat/vylepšovat jen to potřebné a hlavně efektivní vybavení! Jakmile jsem dokázal ideálně zkombinovat směr a intenzitu palebné síly s daným typem vehiklu a některými jeho vylepšeními, stala se pro mě hra až do konce jen a pouze nenáročnou oddechovkou.
Grafice nemám absolutně co vytknout, snad jen v určitém ohledu zdravotně slabší jedince by mohly stovky barevných výbuchů ve druhé polovině hry solidně ''rozebrat''. Nabídka jednotlivých plavidel, zbraní a různých vychytávek je bohatá a každý si zde vybere a sestaví to svoje. Já jsem defakto vůbec nepoužíval bomby, místo toho jsem radši investoval třeba do chlazení zbraňového systému.
Mise jsou různorodé a celková délka hry na svoje poměry není až tak špatná. Bohužel i přes to všechno jsem se v poslední části strašně nudil a napjatě očekával vytoužený konec. Nepomáhal mi už dokonce ani typický a unikátní Rake In Grass humor.

Pro: grafika, humor, možnosti vylepšování

Proti: obtížnost, stereotyp

Následujcí komentář se týká Jets'n'Guns gold.
Jets'n'Guns je pro mě docela velká srdcovka. Důvodů proč jsem si tuto hru tolik oblíbil je hned několik.
Graficky je tahle hra pěkná, není nijak přenádherná, ale výbuchy jsou opravdu brutální a efektní a krev je taky všude. Ke konci hry už je to opravdu hukot. Grafika jde ruku v ruce s level designem, který se mi také zdá povedený a úrovně jsou dosti rozdílný, tak rozdílný jak v plošinovce jen mohou být. A to všechno je doprovázeno skvělou hudbou, která ke hře sedne doslova jak p***l na hrnec. Příběh je celkem zajímavý, ale žádný velký tahoun to nebyl.
Možnost vylepšování lodi je opravdu rozmanitý, ať už desítkami zbraní, nebo různými vylepšeními které mají jen nějaké lodě (například vesmírná dodávka s párkama má opravdu dobré chlazení)
V čem je Jets'n'Guns ale opravdu výjimečný je humor, který je zde přítomný úplně všude. Ať už se člověk snaží dostat diktátora který má za cíl vyhladit všechny ošklivé lidi, střílí jakýmsi rajčatometem piráty na koncertu metalové skupiny nebo se snaží zničit pivní krychli a lokalizovat nádrže s ležákem, protože jenom ležák rozpustí téměř cokoliv. U Jets'n'Guns jsem se neustále skvěle bavil a hlavně hodně nasmál.

Pro: Hudba, všechno vyletí do povětří, humor, lodě a zbraně, je to šílený

Proti: Někdy je to zatraceně těžký

Oldscholova zalezitost ktera na PC radu let v nejake profesionalni podobe vice nez chybela.
"Raketa letí do předu, střílí na nepřátelské rakety s černou lebkou na boku... Bum! A je po nich! Letíme dál. Teď proti nám stojí deset, vlastně dvacet nepřátelských raket, 30 obřích šutrů a nějaká mega kláda... Ratatata! Bum! Všichni jsou dead. Huh! Co to je sakra za obří kakanec? Střílí to ňáký jedy a bomby. To je ňějakej jejich boss... Bum! prásk! Exploze! A je to... Mise je splněna a nyní si jdem něco nakoupit. Třeba nějaký hustý střely nebo obranej štít...." A tak stále dokola. Ďábelská zábava, kterou jsem sjel nejméně 3 krát.

Pro: V pohodě hratelnost, znovu hratelnost, nenáročnost a nakupování/vylepšování rakety.

Proti: Vim já...

Hrál jsem Jets and guns GOLD, což je asi to samé.

Hra je velice zábavná, obsahuje vtipný příběh a musím vyzdvihnout opravdu povedené levely a množství různých nepřátel. Zbraní je opravdu velké množství a každá zbraň lze upgradovat v několika stupních. Upgradů je ve hře vůbec velké množství a mají celkem velký vliv na hratelnost.

Na vyšších obtížnostech je hra už celkem těžká, ale pokud jste hru přejeli, otevírají se vám další zbraně.

Povedená, zábavná odreagovačka.

Pro: Ničení pozemních jednotek, nápadité levely, vizuálně pěkné.

Proti: Stereotyp