@BUMTARATA (31.01.2024 11:40): Občas credits bývají v hlavním menu hry a kdo chce může si je pustit.
A ještě taky občas bývá ve zvyku ze během titulku běží věci ze hry co tam jinak nejsou, případně když je skipneš tak třeba prijdes o scénu po titulcích :)
Dlouhodobě nadávám na to, že u her je v závěrečných titulkách uvedená kdejaká kravata, která s vývojem tý hry nemá nic společnýho, a teď jsem zjistil, že titulky u tohohle maj dvě hodiny?! Považuju za buranství odejít z kina předtím, než se zatáhne opona, stejně tak je dokoukávám u her, ale smysl tohohle mi uniká. K čemu je, že uvedeš mzdovou účetní z čínský pobočky, když to stejně nikdo tak daleko nedokouká?
@Blaiddtom (12.01.2024 08:30): iba som projektoval názor väčšiny, ktorý je zhodou okolností aj môj. Netreba to brať prehnane vážne. :) Čo iné som ti napísať na argument typu, že podľa teba je niečo objektívne lepšie? Všetci tu prezentujeme len svoje subjektívne názory a s tvojim teda nesúhlasím ani omylom a plne chápem, prečo Avatar dopadol v recenziách ako dopadol.
@Paul (11.01.2024 10:44): tak pri tsushime je tiez najvacsie lakadlo to zasadenie, len ten svet mi prisiel oproti ubisfoft hram dost mrtvy...a mozno combat nez clovek zisti..no nebudem ti spoilovat...
obsah je ale tiez prave velmi ubisoft styl, tak asi nemaj extra ocakavania..presne preto som nedokazal dohrat posledny akt, 90% toho isteho som hral par tyzdnov predtym v AC :D pribeh uz je vacsinou subjektivna zalezitost a ten ma nebavil natolko aby som sa to donutil dohrat...mozno sa k tomu este raz dokopem
@Blaiddtom (11.01.2024 09:09): Horizon mi přišel taky dost...jak to nazvat..ubisoftoidní :) Taky tam byla spousta copypaste obsahu na natažení herní doby. Vlastně mi přijde docela podobnej Avatarovi, ale výrazně víc mě tam bavil scénář a lore toho světa. Tsushimu jsem ještě nehrál, čekám na PC verzi a doufám že bude bavit...ten setting mě láká hodně.
@Paul (11.01.2024 08:57): nenarazam konkretne na teba, stale chapem ked niekomu hra nesadne...taktiez nepresviedcam teba aby ta bavila, proste mame iny pohlad...narazal som skor na hernych kritikov a pseudohracov ktori vzdy vedia najviac o hrach ktore nehrali
ja som mal podobne dojmy ako ty tuna pri horizone a tsushime napriklad, ktore som sa musel nutit dohravat
ale hlavne pod slovom reskin si predstavujem nieco ine(ehm god of war ragnarok, forza horizon 4,5,..), veci ktore si vymenoval ma vacsina openworld hier vcetne vyssie spomenutych..ale to je zase moj pohlad
@Blaiddtom (11.01.2024 08:43): U mě o žádný dvojí měřítko nejde, když Ubi vydá skvělou hru, tak jí dle toho ohodnotím. Ale Avatar je pro mě průměr. Vyniká jen v tý grafice a optimalizaci. Hogwarts jsem nehrál, takže nevím jak slabej je writing tam, ale pokud je horší než tady, tak to musí být docela peklo. A že to není reskin Far Cry? Za mě tedy je, nejvíc z hlediska higher level designu. Celková struktura hry je prakticky identická. Velká mapa, spousta copy/paste míst na mapě co hráč má dobýt/ohackovat, k tomu nezajímavej crafting, lineární mise a dialogy...těch společných prvků je tu...skoro všechny.
Nicméně přesvědčovat tě nijak nechci, přeju ti aby sis to užil...já to měl trochu jak rollercoaster, intro mi přišlo strašný, pak mě to pár hodin bavilo, pak se mi to znechutilo. Pak jsem tomu dal druhou šanci, dostal se do toho víc, zase mě to bavilo, ale posledních 10-15 hodin už jsem zas jel ze setrvačnosti a chtěl to mít za sebou.
pre mna je avatar velmi mile prekvapenie...takmer uz som aj ja podlahol vsetkemu tomu hatu, ktory je na ubisoft, ale som rad ze som tomu nakoniec dal sancu a znova sa presvedcil, ze sa stazuju prevazne hraci, ktori tie hry ani nehraju, len sa vezu na vlne... vizualne za mna asi najkrajsia hra na trhu, pohyb po mape podobny mirrors edge(zabavny a plynuly) a gameplayovo to ma ovela blizsie ku crysis ako k far cry...kto tvrdi, ze je to reskin far cry, tak by si mal skocit k ocnemu a zahrat tie hry po sebe...vyssie hodnotenie davam skor na truc, pretoze sa rozmohol trend hodnotit hry podla loga na obale, nie podla ich kvalit....vydat 1:1 to iste sony alebo ine popularne studio tak to zbiera ovacie...na to by som stavil aj lave vajko...najviac ma dojima ze ludia ktori do nebies chvalili hogwarts legacy, ktory doslova ponukal len pekny vizual a tu najviac genericku hratelnost so slabuckym writingom, presne tieto veci avatarovi vycitaju....pricom za mna je objektivne ta hra v kazdom smere lepsia a zabavnejsia... a hlavne musim pochvalit optimalizaciu, nepamatam kedy naposledy som hral novu hru ktora bezala takto dobre ...snad len atomic heart...na bugy som rovnako zatial nenarazil...co je dnes rarita...fanusikom avatara mozem s kludnym svedomim hru len odporucit...
pardon za letaniu, len uz ma zacina stvat toto dvojake meritko na hry podla toho kto ich vydal
Dva týdny po vydání price drop o 500, včetně krabic. Musel být úspěch. :D
@Paul (18.12.2023 20:19): Dík za vyzkoušení. Tak snad to fixnou patchem. Mám pocit, že jsem to ale viděl i někde na videu z PS5. Třeba je to "by design" – loadingy ve hrách jsou taky pomalější, když je zaplej třeba vsync (chytřejší vývojáři při loadingu vynucují off). FPS limit omezuje zátěž a fláká se pak i CPU. Ale takhle viditelnej rozdíl jsem ještě v žádný hře neviděl.
@Hammond22 (18.12.2023 17:51): tam jde o textury a u mě se to chová úplně stejně - při 30fps locku se ostrý textury donačtou mnohem pomaleji, než při 60fps. Zajímavej bug, připomíná mi to podobně problematický načítání textur v Robocopovi, kde se to naštěstí dá opravit jedním příkazem v ini souboru (ale je to jinej engine, takže to tady nepomůže).
@Paul (17.12.2023 18:11): Super screeny. Muzes pro me prosim neco overit? Jak se ti chova donacitani teselace zeme, kdyz si hru locknes na 30 fps? Mam slabsi zelezo a radsi budu hrat s lockem na 30 a vysokymi detaily, ale u avatara mam sileny donacitani textur zeme (mozna spis teselace). Myslel jsem si, ze je to tim, ze mam jen 8 GB VRAM, ale zjistil jsem, ze je to zpusobeny malo fps. Jakmile locknu fps na 30, zacne se pomalu donacitat teselace na zemi i pri nastaveni, ktery mi jede jinak treba na 50+ fps a pak neni problem skoro viditelny. Nahral jsem to zde: https://twitter.com/hammondztexasu/status/1735062467531690031

Zajima me, zda se to takto chova i na silnym hw, Diky.
Tak mi to nedalo a s riskem sunk cost fallacy jsem to rozjel ještě jednou. Přeoperoval jsem se ze šmouly na šmoulinku, která je asi tisíckrát líp (méně otravně a nesympaticky) nadabovaná, což pomohlo. A nakonec mě to (zatím) chytlo. Nedostatky samozřejmě trvají, zatím jsem nenarazil na jedinou zajímavou postavu. Ale ten svět je tu (jak je u Ubisoftu zvykem) hlavní hvězdou show a běhat, lítat a střílet v něm dokáže zabavit, pokud člověk prorazí tu bariéru počáteční nudy :)

https://i.ibb.co/wwT7KZT/Avatar-Frontier ... 2-17-17-01-54-71.jpg
https://i.ibb.co/TmVjK9m/Avatar-Frontier ... 2-17-00-57-12-43.jpg
https://i.ibb.co/C2nTWfm/Avatar-Frontier ... 2-16-00-56-37-42.jpg
https://i.ibb.co/yh52cHV/Avatar-Frontier ... 2-17-16-17-26-59.jpg
https://i.ibb.co/Ct18Qx7/Avatar-Frontier ... 2-15-20-25-23-81.jpg
https://i.ibb.co/NFQ3gHz/Avatar-Frontier ... 2-17-16-50-39-68.jpg
https://i.ibb.co/VTG9PsD/Avatar-Frontier ... 2-17-01-19-05-04.jpg
Óu... Tak když už i Paul dává takovou mizérii, tak to už je co říct. Většinou totiž na vašem najde něco pozitivního.
@Paul (11.12.2023 14:23): Já bych fakt chtěl, aby se Outlaws povedli, ale když vidim tohle, tak mě naděje opouštěj. Jako uvědomuju si, že to jsou jiný týmy, ale furt to vedou lidi, co udělali Division, a scenárista, co psal Far Cry. Asi to může jedině překvapit, ale nevim, nevim. Alespoň ten Snowdrop vypadá dobře, když už nic jinýho.
Dal jsem tomu nějakejch 10 hodin (jen hádám, protože u týhle hry ten jejich úžasnej ubisoft connect netrackuje playtime a hra samotná taky ne) a mám dost. Sebehezčí svět a grafika prostě nezastře ty agresivně nudný dialogy a questy, nemluvě o plesnivém game designu. Nikdy jsem nebyl fanoušek filmů a šel jsem na ně jen kvůli vizuálu, ale ty filmy se aspoň daly přežít, protože trvaly jen dvě až tři hodiny. Tohle se přežít nedá.
Tak jsem to cca dvě hodiny hrál. Běží to bezchybně (i v jungli, i při plavání), neviděl jsem jediný drop pod 60. Buď byla u Makala chyba v tý preview verzi, nebo starejch driverech, ale jede to parádně (vše max, 1620p, dlss quality).
Nicméně, jinak je to Ubisoft. Takže mě třeba na začátku naštvalo, že mi sice dali možnost před začátkem hry nastavit zda jsem slepej a hluchej, ale už ne nastavit grafiku a třeba zapnout vsync. Takže mi prvních 20 minut cutscén jelo zbytečně na 150fps a pouze v 1080p. Nastavit to šlo až když všechny cutscény skončily a byl jsem ve hře. A taky tedy to samotný příběhový intro je pekelnej cringe. Ubi by se asi na příběhový hry mělo vykašlat nebo já nevim. Je to marný, je to marný, je to marný.
@Hammond22 (06.12.2023 22:45): Ubi hry se hází do jednoho pytle, protože ubi hry jsou všechny stejně špatně nebo dobré, není tam vidět žádné zlepšení v tom, v čem jsou očividně otřesné a ani zhoršení v tom, co už mají zmáknuté, což je tvorba 3D světa, ale na tom samotném nemůžeš postavit celkový dojem.

Mě vcelku fascinuje ta jejich slepost, kdy tohle už 10 let neřeší.
Ja bych to tak cerne nevidel. Co jsem zatim cetl, tak je to technicky moc pekny, rozhodne na tom Massive/Ubi udelali obrovskej kus prace. DLSS, FSR 3 (FSR 3 frame generation poprve velmi dobre funkcni). Vypadavani textur a shadery snad opravi. Alex z DF na twitteru naznacil, ze to vypada skvele. Uvidime, az vydaji video.

Z recenzi mi prijde, ze novinari kritizuji to, ze je to FC sablona. Zaroven se ale zda, ze to je takova celkem vyladena FC sablona a vsechno tam +- funguje alespon tak dobre jako v FC. Chybi mi trochu nadhled, divat se na Ubi hry jako na kterekoliv jine. Vzdy je dobre zminit i to, jaka je hra sama o sobe mimo kontext ostatnich her stejneho vydavatele. Prijde mi, ze se dostavame do situace, kdy se vsechny ubi hry hazi do jednoho pytle a davaji se tomu prumerne znamky jen proto, ze je to porad to stejne (coz je pravda). Proc ale takovej Horizon dostava devitky a destitky a pritom je to vlastne taky to stejny?
Brutální recenze od Krauchera. Dost mi to sebralo enthusiasm to byť jen za těch 15 eur pronajmout.

Ten problém co popisoval Makal měl taky:

PC verze, kterou jsem měl k dispozici, měla například chybu s DirectX 12 implementací výpočtů shaderů, které se umí invalidovat v průběhu hraní. Takže se často stávalo, že při změně zbraně nebo otevření menu mi klesly snímky třeba na 5 FPS, jen aby se vrátily po chvilce zpět na 60.

Takže problém je zase s shader kompilací, ale tohle je snad první hra, kde to podělali až takhle. Teď je otázka jestli to bude v launch verzi, nebo jen v tý jejich preview.

U Avatara se musíte sami sebe ptát, zda náhodou už nejsou dialogy vlastně generované chatGPT.

Neoznámili náhodou nedávno že chtěj AI zapojit do scénáristiky? xD
@Charllize (06.12.2023 14:21): ty problémy co tam Makal popisuje jsou totální bizár a co čtu zahraniční recenze PC verze, tak je nikdo jinej nezmiňuje. Tak jestli problém nebude jinde. Jinak ubisoftí hry maj kvalitní PC verze, všechny poslední AC (zrovna jsem nainstaloval Mirage a běží skvěle, zdravím Karasmana :), Crew Motorfest, Fenyx, Division..

Tady je detailní HW rozbor:
https://www.computerbase.de/2023-12/avat ... dora-benchmark-test/

Zmiňujou že to běží dobře, ale vyžaduje to hodn VRAM. Tak jestli Makal nemá třeba blbě nastavenej swapfile ve windows.
Tak to vypadá ze na pc opět optimalizace k nicemu a na konzolích vše ok :) Aspoň dle Makala na games CZ. 6/10
Tyjo tohle vypadá naprosto příšerně i na Ubisoft poměry. :D Ty nové gameplaye jsou jak nějaká licencovaná rychlokvaška od random noname vývojářů. Snad takhle nepodělají i to Star Wars, to vypadalo při revealu dobře.
@RXQ79rudax (17.06.2023 19:17): Jenže lidé nemohou přistát někde v pustině, kde nic není, oni potřebují těžit unobtanium, aby měli palivo pro antihmotové motory, a ty je náhodou na místech, kde se schromažďuje Eiva.

Mírová jednání byly, a selhali na tom, že lidé jsou tupí a chtějí ničit to, na čem Navi záleží, viděl si vůbec ty filmy, nebo ses udělával nad třidéčkem?
@RXQ79rudax (17.06.2023 19:17): Já mám vážně problém s tím, že ty fakt absolutně ignoruješ tu dvojku za názvem filmu. Vztah lidí a Na´vi není něco, co je ve dvojce žhavá novinka, ten vztah tam už byl, dokonce někteří lidé na Pandoře zůstali - ti lidé co přilétli jsou očividně invazivní síla, film se s tím nepáře a je s tímhle faktem poměrně explicitní. Možnost nějaké rovnováhy mezi nimi padlo v prvním díle. Vážně, copak si nepamatuješ, že v jedničce lidé doslova zničili jejich posvátný strom?
jo to jsem zapomněl zmínit - ten začátek mi taky nesedl - mohli si vybrat nějaké co nejmíň osídlené místo, dát si pozor aby nepřistály na nějakou šmoulí vesnici - ale asi se jim jakžtakž vyhli ne? Jen to tam odnesli nějaké stromy zvířata. - Já v tomhle vidím spíš spojitost s domorodými indiány a přistěhovalci z lepší/vyspělejší technikou, a ty odbojující/partyzánující indiány odmítajícími se přizpůsobit, ta planeta je dost velká ne? - myslel jsem že by se tedy měli nějak dohodnout - napřed nějaká mírová jednání - aby se napřed mírově snažili ty lidi usměrňovat před devastací/pustošením/drancováním té planety - aby tam dokázali všichni existovat v míru - to mi v tom filmu chybělo - nějaká jednání - mezi těmi domorodými obyvateli a přistěhovalci. Jo ohledně těch Avatarů - tak to jsem asi zapomněl - musím si tu jedničku pustit znovu. A asi tedy také tu dvojku - až mi přijde to dvd.
@RXQ79rudax (17.06.2023 16:37): Jo, jasně, lidi chtějí jen přežít a založit kolonii, proto anhilují tisíce hektarů pralesů pomocí hvězdných motorů, aby následně začali stavět betonové pevnosti ve vytvořené pustině, Navi na to budou čumět, jak jim invazní druh zabírá planetu a domluví se s nimy na míru, aby jim totálně zdevastovali planetu. Ty máš dobré uvažování, neomlouváš takhle náhodou i rusy na ukrajině? Avatar není přesná genetická kopie, je to kombinace lidských genů s domorodými, proto mají pět prstů.

tak se mi nelíbilo jak tam čaruje nemilosrdně pak zabíjí ty lidi, kteří ji chtěli asi jen zajmout - A co jako teda měla dělat?

Jediný bod, se kterým souhlasím, je ten poslední, a je to nejspíš způsobeno stříháním.
ohledně druhého filmu:

ten Avatar 2 - byl podle mě velmi špatný film, plno nevysvětleno, hodně nesmyslů, a dokonce jsem se v jednom bodě nemohl soustředit na film protože jsem přemýšlel co se to tam sakra děje/neděje a proč.
Na tom filmu byl dobrý jen ten 3D efekt - kvůli kterému si to kupuji na DVD ve 3D. V té první hře Avatar - tam je to stereoskopické 3D také super - takže to činí hru o dost zábavnější - kochat se prostě tím 3D. A tady v té hře předpokládám to 3D vůbec nedají.

dále viz film Avatar 2:
- a také jsem s těmi modráky nesympatizoval:
- na začátku mi chybělo nějaké mírové vyjednávání, nějaká dohoda o vzájemném soužití
- namísto toho tam prostě tamten člověk-modrák vedl partyzány a masakroval lidi, kteří se jen snažili tam přežít a založit kolonii
- trapnost, nesmyslnost ohledně těch mluvících velryb, a ohledně té zatoulané/odvržené velrybě
- něco tam bylo ohledně jejich krve těch dětí toho člověka-modráka - taky nesmysl, vždyť ten Avatar byl přece přesná genetická kopie skutečného modráka, včetně krve
- pořád jim tam jen unášeli ty děti zas a znovu
- o léku na nesmrtelnost, výroba klonů, přenos myšlenek ani nemluvě
- tamta malá šmoulinka mi přišla roztomilá, tak se mi nelíbilo jak tam čaruje nemilosrdně pak zabíjí ty lidi, kteří ji chtěli asi jen zajmout
- tím se dostávám k souboji na té lodi, kde jsem se nemohl soustředit - protože tam bylo hluché nevysvětlené místo - kam se sakra poděli všichni ti ostatní z toho vodního kmene - jen vlítli pod vodu a šlus - nechali tamty aby jim zachránili děti?
Když čtu ty internetové názory, jak lidé fandí spíš lidem, než šmoulům. Tak mě napadá, že vcelku promrhali možnost volby, na které straně hráč chce být.