Asghan: The Dragon Slayer

01.12.1998

Asghan je 3rd person akčná hra, s trochou role-play elementov. Hráč sa v nej dostáva do úlohy Asghana, princa – bojovníka, ktorému zabili otca. Draci, ktorí túto smrť spôsobili, sú kontrolovaní mocným čarodejom Morghanom. Ashghan tak putuje aby ochránil svoju ríšu a pomstil smrť svojho otca.

Asghan okrem tradičných enviromentálnych puzzlov á la Tomb Raider, obsahuje aj kombináciu mágie a bojov s širokou ponukou zbraní a protivníkov. Okrem klasického 3rd person pohľadu, bolo možné kameru prepnúť do pohľadu prvej osoby. Skákanie, šplhanie, lezenie a bojovanie – spolu s mágiou tvorili hlavnú náplň hry.

Dnes už takéto rozprávkové hry nevychádzajú, hráči už na také neletia, ale Asghan je fajn. Je to akčná adventúra v pravom slova zmysle. Nepriateľov je len zopár, ale každý stojí za to. Stačí chvíľa nepozornosti a loadujete hru. Ogrovia, kostry, rytieri, ale aj obri, stará dobrá klasika. Hádanky nie sú ukrutne ťažké, ale človek nad nimi chvíľu popremýšľa. K dispozícii je kamarátka víla Fiona, ktorá Asghanovi radí formou piesne, ktorá sa našťastie zapisuje do denníka.
Všetko v hre má svoje miesto, ničoho nie je nikdy priveľa. To bolo radosti, keď som získal 10.000 peňazí a potom prišiel vtípek s pádlom za 9.999.
Ja som si túto hru kedysi výborne užil. Ovládanie pomocou klávesnice malo ďaleko ku ideálu, ale s trochou cviku som to zvládol.

Túto hru som odohral v dobe, kedy sme najprv 100x prešli demo a až kto mal to šťastie, tak sa dostal aj ku plnej verzii. Nádherné časy.
Mučedník. Tak sem se cítil pri hraní tohoto titulu.

08:05 Spustit 3D hru z roku 98 na 64 bitových windows deset není žádná sranda. Pokud se vám ji povede aspoň nainstalovat. Instalační setup program je totiž 16 bitový. Nastáva etapa konzultace s Googlem a prolézání starých poraden.

08:34 Direct verze nešla spustit vůbec, softwarová verze je sice hratelná, ale poněkud zubatá, tak nakonec vyhrála díky prográmku nGlide 3Dfx verze.

10:11 Rovnež se mi podařilo zprovoznit audio stopy z CD. Po zjistění že díky hudbě neslyším ostatní zvuky (ovládání táhlem v nastavení hry nemá žádný vliv ), jsem ji zase zrušil.

10:35 Aplikoval sem češtinu. Chystám se konečně hrát.

o tři dny později
Samotné hraní ale neprobíhalo zdaleka plynule - než sem hru dorazil, tak počet pádů do systému byl nejmíň okolo stovky.

Takže dohráno po cca 20 letech od hraní dema. Doporučuji jen masochistům, nebo příznivcům her jako je Garshasp: The Monster Slayer nebo Enclave.

Edit: Hodnocení po čase zvýšeno - je k dispozici patch, po kterém mi hra ani jednou nespadla...