Armies of Exigo

Armády Exiga

30.11.2004

Armies of Exigo je fantasy real-time strategie stavící na osvědčených principech těžby surovin, stavby základny, produkce jednotek a následného zničení soupeře. Hra nabízí tři kampaně po dvanácti misích a její příběh je vystavěn klasicky jako souboj dobra se zlem. Ve světě Exigo, kde dlouhá léta vládnul mír, musí vojska Říše (lidé, elfové, trpaslíci) a nómádské kmeny Bestií (ogři, trolové) čelit nové hrozbě z podzemí, kde se k životu probudila temná rasa Padlých (temní elfové, hmyz). Vaším úkolem je tedy postavit se do čela spojeneckých armád a potlačit novou hrozbu dříve, než se vojskům Padlých podaří ovládnout celý svět.

Remake Warcraft 3 v hezčím grafickém kabátku a v ošuntělejším scénáři. Příběh je v podstatě stejný (včetně zrady) jako u starší konkurence, ale ještě horší je to s hratelností, která omrzí v druhé polovině každé přehnaně dlouhé kampaně, kde se náplň misí propadá do stereotypu. Kéž by zde bylo alespoň víc fimečků, přestože ten závěrečný je opravdu parádní. Kdyby nebyl Warcraft III, jiste by dostal vic, těžko ale říci, jestli by hráčům také tak přirostl k srdci.

Pro: závěrečná animace, jednotky z warcraft v lepší grafice

Proti: stereotyp, příběh

Pamatuju si, že tahle hra přišla nenápadně, pár měsíců po vydání Warcraftů III. Warcrafty jsem si užíval, hru jsem dohrál, ale dál jsem je příliš nesledoval. Nečekaně pak dorazili Armády Exiga a já okamžitě přišel na to, že jsem naprosto v jiném světě, i když příběhově podobném, a že mě hra baví daleko více a to i přesto, že se právě Warcraftům podobala více, než je obvyklé. Mohli za to především samotné postavy, dialogy, průběh hry a scény, na které dodnes s radostí vzpomínám. Hra to zrovna jednoduchá nebyla, ale mě to nutilo hrát tak dlouho, dokud jsem se nedopátral konec. Plnil jsem hlavní úkoly se stejnou vervou jako vedlejší a užíval si příběh tak, jak si ho tato hra zasloužila. Škoda jen, že do dnešní doby hra šíleně zapadla a pokud se o ní mluví, tak jen sporadicky. Pamatuju si na doby, kdy jsem jí protáhl na základku a okamžitě se o ní mluvilo jako o jedné z nejlepších strategií, co kdy kdo hrál. Na druhou stranu na ní ale dodnes každý vzpomíná jako na zapomenutou hru, která se sice hezky hrála, ale známější stejně zůstal právě Warcraft III.

Pro: nápaditý příběh, hezké scenérie, chtíč hrát hru ke 100% dohrání

Proti: Zapomenutá hra, obrovská kopírka Warcraftů III

Ako čas letel a Warcraft 4 je stále v nedohľadne dostal sa mi do rúk Armies of Exigo (ďalej už len AoE, aj keď je to trochu metúce :D, Black Hole Entertainment si požičalo nie len motív, ale aj skratku). Hra spočiatku veľmi podobná Warcraft 3 ba dokonca by sa dalo povedať, že je to aj klon Warcraft 3 ma v priebehu hry milo prekvapila. Hra sa môže na prvý pohľad podobná s W3, ale už po niekoľkých hodinách strávených vo svete Exiga vám ukáže, že nehráte len úbohého klona, ale plnohodnotnú hru, ktorej kvality presahujú jej nedostatky a tak pokiaľ vydržíte až do konca počítajte s tým, že budete mať o zábavu postarané.

Na úvod hra ponúka stručný a jasný tutoriál, ktorý ukáže začiatočníkom základy RTS, ale pre ostrieľaných stratégov je to možnosť ako v priebehu desiatich minút zistiť hlavný rozdiel medzi W3 a AoE. Základným znakom AoE je rozdelenie väčšiny misií do 2 častí a to podzemia a povrchu a s tým je taktiež spojené využite dvojice máp, medzi ktorými sa môžete presúvať, či už len puklinami na povrchu určenými výlučne pre letecké jednotky alebo vstupmi do podzemia. Ďalšou výhodou AoE je využite tzv. superskupín, kde si vytvoríte menšie skupinky a tie si môžete nasledne spojiť do jednej väčšej skupiny, čo je významný prvok oproti RTS, v ktorých si označíte len pár jednotiek za skupinu a takto sa z občasných ústupov stáva katastrofa, lebo kým poklikáte všetky jednotky tak tie bojujúce v predných radách sú už zdecimované.

Priebeh hry sa nesie v duchu W3, kde misie sú striedané hernými cutscénami a na začiatku každej kampane je kvalitné video. AoE ponúka 3 hrateľné rasy, ku ktorým sú priradené jednotlivé kampane, ale v kampani hra nekončí len pri 3 rasách, ale aj podrasách, s ktorými sa stretnete v určitých misiách a sú zastúpené vlastnými jednotkami. Každá kampaň je zložená z 12 misií, ktoré vám zaberú tak približne po 13 hodín v závislosti od zvolenia z jednej z troch obtiažností.

Základné 3 rasy sú podľa mňa najväčší kameň úrazu, ktorý väčšina hráčov vidí hneď na úvod. Prvá rasa Ríša (ľudia) je podobná k Aliancii vo W3 či už úvodnými jednotkami alebo budovami, rozdiel sa ukáže až neskôr, keď na scénu nastúpia gnómovia, ktorí v AoE nahrádzajú trpaslíkov a ich jednotky predstavujú mechanizovanú časť armády (katapulty, vzducholode a vrtulníky).

Druhá rasa Fallen (Padlí) predstavuje mix rôznych typov jednotiek, ich základ armády tvoria podzemné chrobáky a neskôr pribudnú Deep Elves a čiastočne nemŕtvi. Základ rasy môže pripomínať Zergov zo Starcraftu. Poslednú rasu predstavujú Barbari, ktorí nie sú orkovia! (skôr sa nazývajú ako nepriatelia orkov), celkovo na mňa pôsobili ako kríženci orkov a jašterov.

Každý z týchto národov má svoje kladné stránky, ale taktiež svoje nevýhody, ktoré vás spočiatku demotivujú hrať za nich (napr. liečenie, oprava budov).

Tak ako vo W3 vám levlovali len hrdinovia, tak v AoE sa môžete spoliehať len na hrdinov s vopred určenými vlastnosťami (aj keď počas hry môžete nájsť predmet, ktorým na danú misiu môžete aj hrdinu posilniť). Tentokrát získavajú skúsenosti za boj len vaši radoví vojaci, ktorí za získaný level (max 5) obdržia určitý bonus (líši sa v závislosti od rasy).

Vo fantasy hre by nemali chýbať ani voľne pohodené predmety a tak sú tu, v AoE máte len celkový inventár zobrazený na kraji obrazovky, na ktorom nájdete vašu zbierku elixírov a magických predmetov.

Cestovanie medzi podzemím a povrchom je dobre spracované, vopred ešte pred útokom musíte prispôsobiť vašu armádu, keďže nie všetky prechody sú vhodné pre pozemné jednotky tak ako aj pre lietajúce, čo môže v niektorých misiách úplne narušiť vašu leteckú armádu, keď nenájdete vhodný prechod.

Tak ako každá hra aj AoE má svoje muchy a pre tento krát nerozprávam o známkach kopírovania iného výtvoru, ale skôr o chybách grafických a zvukových. Najzávažnejší grafický nedostatok, ktorý ma v priebehu hry doslova iritoval je vypadávanie textúr prechodov do podzemia, kde sa na mieste jaskyne nachádza v strede obrazovky čierny geometrický útvar, no tieto chyby sú menej časté ako výrazné problémy so zvukom. Na začiatku prvej kampane som sa veľmi zvukom nezaoberal, problém som si všimol až neskoršie a to, že v hre dosť často dochádza ku kompletnému výpadku zvuku. Nepočujete hlasy vašich jednotiek, hudbu ani zvuky boja, v priebehu hry som si na to zvykol, ale aj napriek tomu je to výrazný nedostatok. Nedá mi ešte nespomenúť lenivých drevorubačov... dosť často sa stáva, že vaši drevorubači zostanú stáť na mieste a nerúbu ďalej stromy, pričom sa vám neoznačia ako nezamestnaní.

Výraznou vadou hry je potom ešte mizerná optimalizácia, na niektorých notebookoch hra vyhadzuje chybu s nepodporovanou grafikou a pokiaľ aj máte v nb externú grafickú kartu hra nie je schopná si ju automaticky navoliť. Taktiež v hernom menu máte na výber minimálny výber z rozlíšení, čo mi až tak na 23“ monitore nevadilo, ale na 17.3“ nb je to nezanedbateľný rozdiel.

AoE vás takto postupne vtiahne do deja a vy sa už ani nestíhate diviť ako čas letí, napriek miernej inšpirácii z inej hry musím AoE pochváliť, hra splnila všetky moje očakávania a čo sa týka príbehu a hrateľnosti hra je ukážkou kvality, pokiaľ by však hra bola v lepšej grafike, vôbec by mi to nevadilo, keďže W3 vsadil na animovanú grafiku, kde modely postáv skoro zodpovedali ich obrazu na ovládacom panely, čo sa však pri AoE nedá veľmi povedať a je to najviac vidieť na ľuďoch v medzihrách. Pokiaľ by tvorcovia vyladili všetky problémy a hra bežala na kvalitnejšej grafike povedal by som, že AoE je dôstojnou konkurenciou W3, no bohužiaľ nič sa nedá robiť a hra tak upadla do zabudnutia.

Pro: 3 odlišné rasy a ich kampane, úvodné videá na začiatku jednotlivých kampaní

Proti: výpadky grafiky a zvuku, nízky počet podporovaných rozlíšení, výpadky AI

Moje první RTS. Něco jako Warcraft nebo Starcraft sem v tý době neznal(jen od slyšení). Hra vás ze začátku uchvátí svými kvalitními videi, kterých bohužel ve hře moc není. Sytém hraní se spíš vice blíží ke starcraftu než k warcraftu. Kampaň nemá zas tak špatný příběh. Dialogy sice nejsou dokonalý ale rozhodně lepší než ve warcraftu. Co se týče hratelnosti tak je to mix starcraftu s warcraftem v lepším grafickém provedení(teď nemyslím SC2). Jsou tu pouze tři hratelné rasy, říše(lidé+ nějaký ty elfové), barbaři(skřeti, goblini,ještěráci), padlý(nemrtvý, brouci trochu jako mimozemšťani), což není zas tak velký problém aspoň je hra více vybalancovaná. Kampaňje poměrně zdlouhavá zvláště když si dáte nejtežší obtížnost. Barevné a umělecké zpracování je mnohem temnější a realnejší. Warcraft naproti tomu vypadá jako pohádka.
Pokud vás kampaň nebaví tak si v klidu můžete zahrát normální bitvu, buť proti AI nebo s kámošema přes LAN. AI má poměrně velkou výhodu protože ví kde ste co děláte a kdy se chystáte zaútočit, což je asi největší problém hry. Ale pokud se hru naučíte rychle ovládat tak si takového problému ani nevšimnete.
Rozhodně jedna z nejlepších RTS který sem kdy v životě hrál jen škoda že se neprosadila. Ještě dnes si hru rád zahraju.

Pro: Hratelnost, vybalancování ras, temné a realističtější prostředí a zpracování jednotek, zpracování videí

Proti: vyhoda/chyba v AI, Neprosadilo se :(