Area 51

25.04.2005
08.06.2005

freeware (dříve placená hra)

Klasická odreagovávací střílečka, ve které nemusíte moc přemýšlet, pouze si prostřílet cestu dál. Příběh hry vypráví o známé oblasti v Nevadské poušti, kam v roce 1947 havarovalo UFO s posádkou Greys pozorujících lidstvo. Jeden Šedák přežije a do hry vstupuje organizace Illuminati. Ta uzavírá dohodu o vzájemné spolupráci a touží ovládnout lidstvo pomocí mimozemských technologií. Tomu se samozřejmě musí zabránit.

Hlavním hrdinou je Ethan Cole, člen speciálních jednotek, namluven samotným Davidem Duchovnym, který neváhá popadnout dva samopaly najednou a prostřílet si cestu skrz hromadu zmetků.

Hra byla v roce 2008 uvolněna volně ke stažení.

mam z toho pocit jak z Halo- strilecka pro decka. Quake 4 uz byl dospelejsi. Ale ty monstra sou povedene. Ale jesi je pravda jak sem nekde cetl ze tuto hru doporucuje americka armada, tak to je moc XDDD

Docela pohodová hra, fajn myšlenky s emzáky a možností mutování hlavního hrdiny, zdařilá atmosféra, grafika i zvuk. FPSka na odreagování, skládající se ze střílení nakažených lidí po nezdařeném výzkumu, v pozdější fázi mimozemšťanů, sbírání deníků a věcí pro další postup vpřed či osvětlení příběhové linie. Opruz je, že když seberete dvě zbraně stejného typu, tak jedna z nich nejde zahodit (to by ani tak moc nevadilo), a taky to, že nejdou nabít pokud je máte obě v ruce a když dojdou náboje, tak dlouho trvá přebíjení. Místy zbytečné bloudění a v některých levelech frustrující obtížnost. Po grafické stránce je Area 51 stylově udělaná, avšak na pár místech jsou textury až moc barevné a sem tam trochu nepřehledné(u šedých) Jinak musím říct, že se hra docela povedla. Ještě dodat, že má pěkně udělané renderované filmečky.

Pro: atmosféra, mutace, prostředí, zvuky

Proti: zbraně, sem tam textury, bloudění

Docela se divým proč tahle "doomovka" má také špatné hodnocení tady. Jako pravda je, že kampaň nebyla nič extra, ale neodpisoval by jsem jí. Hlavně zajímavé zbraně obohacují celou hru.

Grafika na dobu vydání byla nadprůměrný a neměla nějak divoké požadavky na hardware. Hudba byla trefná a starala se o realnejší zážitek.

Co musím pozitivně vyzvednout je hra v multiplayeru. Mají dokonce vlastní servery na kterých je možné hrát a je to fakt zábava. Dokonce pestrost zbraní je perfektně vybalancovaná a nedá se uchýlit k jedné zbrani, protože by byla nejlepší anebo jiná se nedá použít proto, že by měla špatný účinek. Fakt balance zbraní a skill hráčů, dělá z tyhle multiplayerové pecky zážitek, co do taktizovaní tak aj do samotný řezby.

Pro: zajímavé zbraně, pestří a odlišní nepřátelé, super multiplayer

Proti: malá oblíbenost, slabí marketing a možná v kampani se dalo více tlačit na pilu

Po delší době jsem se rozhodl si zastřílet a tak volba padla na jednu z mnoha béčkovějších stříleček roku 2005 Area 51.

Hra navnadí lokací a taky námětem a výborným intrem - se skupinou vojáků se vydáváte do komplexu, kde se něco pokazilo. A ze začátku to funguje - spolupráce týmu proti mutantům, který se postupně zmenšuje, strach se co objeví, brzy zůstáváte sám, objeví se možnost měnit se v monstrum. Bohužel celý příběh se smrskne napřed na hledání jednoho hodného vědce a pak zlého vědce a odpovídají tomu i lokace - víceméně stále stejné laborky a podzemní fabriky střídá až ke konci zajímavé mimozemské prostředí. Kdo by chtěl příběh sledovat a neumí úplně skvěle anglicky, tam má smůlu, protože titulku tu nejsou.

Jako zpestření hratelnosti i příběhu hledáte secrety. Každé kolo má pět naskenovatelných věcí a pak si můžete počíst. Dlužno říct, že to pozadí je plné technoblábolů o neexistujících věcech a naprosto ujetých konspiračních teorií o tom zač vše můžou ufouni, takže mě to ani číst moc nebavilo.

Graficky je to průměrné, nijak špatné, ale také nijak krásné a i v roce 2005 tu byly mnohem hezčí 3D akce.

A hratelnost? Inu Area 51 je tupá střílečka. Nenajdete zde nějaké logické úkoly, nezaseknete se, jen je občas třeba zmáčknout nějaký čudlík. Postup je dost lineární, ale ne tak aby jste měli pocit, že jdete tunelem, občas se vracíte, občas někam skočíte, ale jen tak pro zpestření. Hratelnost je zhruba od čtvrtiny hry zpestřená možností proměnit se na monstrum, ale to vydrží jen chvíli (musí doplňovat mutagen) a upřimně zdálo se mi neohrabené, pomalé a k ničemu.

Samotná akce nabízí dost adrenalinu. Ze začátku si s mutanty poradíte dost lehce, pak ale přibudou dost přesní a stále odolnější vojáci a ke konci i nějací ti šediváci, kteří se zlomyslně kryjí za štítem a posílají na Vás jednoho vojáka za druhým. Nechybí nějací bossové, ale v podstatě se dá říct, že druhů nepřátel moc nepotkáte.

A stejné je to se zbraněmi - pistole, samopal, brokovnice, sniperka - s tím zůstanete většinu hry. Ke konci přijde docela povedená a dobíjející se plazmovka a nějaké elektrické dělo, kterým si vystřelíte tak asi třikrát. Co se týče zbraní, brokovnici i samopal můžete na krátko mít ve dvojím provedení, přičemž platí, že brokovnice i sniperka udělají se soupeřem na patřičnou vzdálenost krátký proces. Samopal je bohužel nepoužitelný, protože kromě rozjíždění zaměřovače přidali tvůrci ještě třesení se obrazu, takže netrefíte ani vrata od stodoly. Jako bonus jsou povedené granáty, které občas pomohly v bezvýchodné situaci, nechybí standartní baterka, lékárničky, občas stacionární dělo - většinou na to něco ubránit.

Adrenalin v hratelnosti bohužel tvůrci přináší nefér metodami. A tak tu máme občasný respawn a především nejde ukládat. Hrá má checkpointy, které ze začátku stačí, ale ke konci je to tak šílená řežba, že když vyčistíte několik místností a dostanete se na místo které nedokážete projít a jedete zas od začátku kola, vyhodili byste počítač z okna. Takový umělý prodlužování herní doby nesnáším. To že občas hra spadne při ukončení mise do Windows je taky chuťovka.

Takže resumé? Po všech stránkách průměrná hra s bonusem nemožnosti ukládat.

Pro: Pěkné animace, adrenalinové přestřelky, slušná grafika

Proti: Nejde ukládat, málo zbraní, málo nepřátel, nevyužitelná přeměna na monstrum, nic navíc.

Jedna z mála stříleček, které jsem dohrál až do úplného konce. Škoda jen toho mizernýho stereotypu třetí třetiny. Nicméně emzáky žeru a probíjet se střediskem supertajného mimozemského výzkumu mě velmi bavilo. Škoda jen, že to na konci autoři pěkně odflákli. Ta animačka byla fakt vycucaná z prstu. Ale i tak pěkných 70 % si to zaslouží.

Pro: Prostředí, grafika, pěkně naivní příběh a pěkné zbraně.

Proti: Ke konci už nuda, málo nepřátel.

Povedena strilecka. Graficky je hra v pohode, hraje se dobre, vsechno odsejpa, strili se a strili se a strili se, co chtit vic. Jestli chcete bezmyslenkovitou akci bez nejakych logickych ukolu, je Area 51 to prave pro vas.

Pro: Kvalitni odreagovacka.

Proti: Nic vic nez strilecka, bez spetky inovace.