Anvil of Dawn

31.10.1995

V dávnych dobách, keď bol svet Tempestu čistý a mierumilovný, ľudia žili bok po boku v mieri a blahobyte. Lenže každý vek nevinnosti sa raz skončí. Keď sa bohovia dívali inam, jeden z ich temných bratov uvalil na Tempest svoj tieň, ktorý nakazil duše ľudí Tempestu a umožnil tak vznik temným rasám tohto sveta. Od tej doby je Tempest uzavretý vo večnom boji svetla a temnoty...

Inak tomu nie je ani v týchto dobách. Objavil sa nový Pán vojny, za ktorým idú všetky temné rasy tohto sveta. On a jeho spojenci ohrozujú všetko, čo bolo kedy vybudované, zničia všetko kam ich armády vstúpia. Žiaden šampión sa im nedokázal postaviť. Žiadna armáda ich nedokázala poraziť. Tento Pán vojny (Warlord) stojí na čele svojich armád, neporaziteľný a nezraniteľný.

Hovorí sa, že temní bohovia obdarovali Pána vojny tajomnou mágiou, ktorá mu dokáže zabezpečiť víťazstvo nad mierumilovnými obyvateľmi Tempestu. Zdroj jeho moci leží v krajinách ďaleko od všetkého známeho, v pustine, ktorú videlo len málo ľudí. V beznádejnej situácii sa poslední dobrodruhovia zaviazali svojimi životmi, že sa pokúsia poraziť zlom nasiaknutého Pána vojny. Stali sa tak poslednou nádejou svetla, pripravený zničiť zdroj jeho moci i samotného Pána vojny. Aspoň jeden z nich musí uspieť...

Anvil of Dawn patrí do skupiny tzv. „štvorčekových“ RPG hier alebo ako sa u nás hovorí dungeonov. Pohyb postavy je zviazaný s jednotlivými „štvorcami“ podzemia, po ktorých sa postupne presúva. V exteriéroch zase platí, že sa hráč pohybuje po vopred renderovanej dráhe a v určitom bode si má možnosť vybrať smer.

Na začiatku si hráč vyberie jednu z vopred daných postáv (je ich 5, 2x mužská a ženská postava a akýsi goblin), ktorú si však potom môže upraviť k svojmu obrazu – vrátane jednotlivých vlastností a mena. Potom už začína jeho dobrodružstvo, ktoré ho zavedie na rôzne miesta v kráľovstve Tempest. Príbeh hry sa jemne mení v závislosti od toho, ktorú postavu ste si na začiatku vybrali – to isté platí aj o konci hry.

Neviem pochopiť, prečo tak skvelý dungeon ako Anvil of Dawn má na tomto webe len 5 hodnotení a väčšina z nich neprekročila hranicu 80%.

Anvil of Dawn je pre mňa plnohodnotný dungeon, síce trochu jednoduchší a prístupnejší mainstreamu aj vďaka jednoduchosti celej hry a automatickosti. Grafika je krásna - v roku 1995 vyšlo množstvo klenotov (teraz hovorím o dungeonoch) - Albion, Dungeon Master II alebo Stonekeep, s ktorým sa AoD aj porovnáva. Nad DM II má určite grafickú prevahu, pretože každé monštum, ktoré v hre stretnete je jedinečné samo o sebe - svojim pohybom, útokom a dokonca aj smrťou. Stačí si pozrieť hneď v prvom dungeone ako krásne zomierali nemŕtvi rytieri a pochopíte. Systém bojov, chodenia a kúzlenia je v reálnom čase (aj keď, keď zosielate kúzlo, trvá to a pritom na vás nepriateľ neútočí a čaká, kým na neho hodíte kúzlo), no pohyb prebieha po štvorčekoch. Kúzlenie mi pripomínalo starý dobrý Arx Fatalis, kde ste systém runového kúzlenia rukou vo vzduchu ale mohli využiť naplno - v AoD len zmáčknete ikonku kúzla a všetko ostatné prebehne automaticky. Takisto aj mapa sa automaticky zaplní rôznymi ikonkami, čo je výborné (pre toho, komu sa nechce na štvorčekový papier kresliť mapa :-).

Ako sú interiéry krásne, tak sú exteriéry odfláknuté a hnusné. Neberiem to ale autorom za chybu, pretože AoD je predovšetkým o dungeonoch, ktorých je v hre 17. V každom bude veľa pastí, budete musieť klasicky hľadať kľúče a pritlačiť kameňmi (alebo svojou výbavou) tlačidlá. Klasika. Každý dungeon budete s radosťou preskumávať, pretože každý je graficky iný, má iných nepriateľov a hudbu. Bosáci síce nie sú ale slúžia ako NPCčka, s ktorými si môžete pekne pokecať. Samozrejmosťou je profesionálny dubbing.

Keď som v hre našiel magickú kušu, ktorá vystreluje ohnivé kruhy, hneď som si spomenul na Heretica :-).

Pro: Jednoduchosť, automatická mapa, nepriatelia, grafika, ktorá je aj po sedemnástich rokoch skvelá, množstvo nápaditých dungeonov,...

Proti: Hnusné exteriéry, niekoho môže odradiť celková jednoduchosť hry,...

Anvil of Dawn je jedna z mých srdcových záležitostí a první originálka, jejímž vlastnictvím před nějakými patnácti lety začala moje sbírka.

Graficky a variabilitou prostředí Anvil naprosto exceluje. Hlavní hrdina (či hrdinka) projde několik pevností, maják na pobřeží, podmořské bludiště, potopenou loď, podzemní město, několikero neskutečně atmosférických chrámů, elfí hřbitov a v neposlední řadě vnitřek sopky. V každém jednotlivém dungeonu bojuje s nápaditými krásně ozvučenými a animovanými nepřáteli. S grafikou se snoubí krásná melancholická atmosféra, podtržená úžasnou hudbou (hlavní motiv z menu si pamatuji i po několika letech od posledního dohrání). Hlavní postava je jedním z pěti hrdinů, kteří se snaží objevit způsob, jak porazit nepřátelského vojevůdce, který je běžnými zbraněmi nezranitelný. Hra začíná útěkem z pevnosti, dobývané nepřátelskou armádou a celou cestu hráče provází pocit putování po zemi, ničené nepřítelem.

Level design je stále bludišťoidní (občas lehce samoúčelně, ale u dungeonů to nepovažuji za zápor). Hra disponuje podařenou automapou, do které se automaticky zakreslují všechny důležité objekty jako průchozí zdi, nášlapné plošinky nebo propadliště (ano, Anvil je jedna z posledních her s těmito typickými prvky). Průchod jednotlivými dungeony spočívá v klasickém hledání klíčů a úkolových předmětů, zatěžování plošinek a používání pák a spínačů. Některé úkoly je třeba řešit pomocí kouzel (nádherné použití kouzla Heavenly Mend of Unseen Artisans ke konci hry, levitace přes propadliště pomocí Dance Upon the Stones of Wind), případně mohou volitelně pomoci speciální předměty (pomocí předmětu na jedno použití je například možné vykouzlit obrovský kamenný blok, který se hodí na zatížení plošinek). Jednotlivá NPC jsou neskutečně nápaditá (démon, mluvící meč), navíc podle počátečního výběru postavy se hra maličko modifikuje (člověk na různých místech potká ostatní čtyři hrdiny, kteří mu jsou schopni pomoci s úkolem). Hra navíc končí dvěma různými způsoby, z nichž ten "horší" mi přišel tak krásně osudový, že je ještě lepší než "happyend".

Hře se bohužel nevyhnuly některé zápory, dlužno dodat kosmetického rázu. Ačkoli hrdina při kouzlení kreslí do vzduchu obrazce, tak se jedná o automatickou činnost, kterou spouští klikání na příslušné symboly, Arx Fatalis nečekejte. Zdraví a mana se doplňuje dlouhým čekáním (nebo předměty, které jsem jako správný sysel syslil až na potom, abych je nakonec nikdy nepoužil), spánek neexistuje. Inventář funguje podobně jako např. v Ultimě VIII bez pevně daného místa (tento neduh lze nicméně řešit pomocí různých truhlic a vaků). Boje probíhají stylem sek&ústup, problém nastává až při větším počtu nepřátel. Venkovní lokace (kterých není zase tolik) jsou vzezřením a pohybem po nich podobné Atlantis: The Lost Tales, do hry úplně nezapadají, ale není to zase taková tragédie. Vývoj postavy je také celkem zjednodušený (čtyři vlastnosti síla, stamina, agility, power).

Jste-li dungeon-pozitivní, nevěřte dobovým recenzím, Anvil je úžasná záležitost.

Pro: krásně melancholická atmosféra, neskutečná originalita a variabilita

Proti: zjednodušené herní principy

Jsou hry které předběhly svou dobu. Prošlapávaly cestu, posunovaly mantinely a určovaly nový standard. Tak přesně tohle není případ Anvil of Dawn. Trefil se do začátku soumraku svého žánru a jako na potvoru vyšel pouhý týden před mnohem progresivnějším Stonekeepem.

Anvil of Dawn připomíná slavnější a lepší Lands of Lore. Grafika je vyhlazenější, linie jsou čistší a děj se neodehrává v malém okénku, ale je roztažený přes celou obrazovku. Hra oplývá různými speciálními efekty, které ve své době mohly vypadat jako výkřik techniky, a dnes už pochopitelně nenadchnou. Jejich objevení navíc znamená zastavení veškeré akce. Každé kouzlo nebo pohyb předmětu se ukáže jako animace. Zatímco její začátek je viditelný, konec se dá jen odhadnout. Na dynamický bitevní valčík plný úkroků a otoček můžete zapomenout.

Také chůze je řešena formou krátké animace a odehrává se tedy ve stavu jakéhosi permanentního lagu. Engine většinou příkazy zvládá, takže pohyb je plynulý. Pokud se jich ovšem nahromadí víc za sebou, nebo získáte dojem že hra nezareagovala a příkaz opakujete, ztrácíte nad postavičkou kontrolu. To je zvlášť otravné při průchodu přes otočné plošinky, kdy mezi dvě animace pohybu vpadne jedna animace otočení. Než se mi druhá animace přehrála, šla už postava někam úplně jinam. Pak jsem jen bezmocně sledoval, jak můj hrdina jede po místnosti jako po tobogánu. Samostatnou kapitolou je pohyb ve venkovních prostorách. Když omylem zmáčknete klávesu dvakrát, máte o zábavu postaráno.

Aby byla reminiscence na Lands of Lore dokonalá, začíná děj v paláci. Po nezbytném intru a výběru přednastaveného hrdiny následuje putování jeho chodbami a rozhovory s úslužnými NPC. Těch si na své pouti užijete až až. Svět Tempestu je obydlen podivnými tvory a inteligentními kouzelnými předměty. Většinou se ukázali jako přátelští, nebo se jejich zájmy a zájmy hráče protínaly. Pravidelně byli skvěle informováni o podrobnosti mise a jejich pomoc byla k dalšímu postupu nezbytná. Anvil of Dawn je relativně rozsáhlý a náročný na sbírání klíčových předmětů. Naštěstí je svět uzavřený a hra přísně linerání. Cesta vede od dungeonu k dungeonu a od předmětu k předmětu.

Hra není obtížná, ale kvůli pochybnému rozhodnutí neumožnit léčivý spánek je regenerace úmorně pomalá. Pravidelně trvalo deset i více minut, než se zdraví obnovilo alespoň do stavu, abych přežil následující tři souboje. Potom zdraví kleslo téměř na nulu a přišla další přestávka. Časem jsem našel větev podporující hojení, ale ani tak prostoje nezmizely. Během pauz jsem vyřešil mraky šachových úloh a zjistil, že je to skvělá hra pro lidi na home office. Jako plus to ale nevnímám. Hádanky nevynikají obtížností, ani variabilitou. Oblíbené jsou putující balvany, nášlapné dlaždice a zraňující kouzla.

Bojový systém je zvláštní hybrid mezi realtime a čímsi jiným. Nepřítel reaguje na aktivitu hráče. Pokud ho zasypete údery, odpoví stejně. Pokud dáváte přednost pomalejší taktické potyčce, milerád se přizpůsobí. Bohužel se mi ho nikdy nepodařilo využít k něčemu sofistikovanějšímu. Protivníci mají zvyk zastavovat se na určitých pevně daných místech a tím jsou bezmocní proti střelbě. I tak je dobré specializovat se na boj zblízka, protože meče překonávají všechny ostatní druhy zbraní do takové míry, že nemá smysl přemýšlet o čemkoliv jiném.

Hra se může pochlubit zvláštní atmosférou, široce rozkročenou mezi pohádku a tísnivé drama. Dialogy oplývají smyslem pro humor, kontrastujícím s depresivním osudem nebohých NPC a hrůzným původem nepřátel. Kdyby autoři zapracovali na mrazivosti a změnili výtvarnou stylizaci, vytvořili by regulérní hororový dungeon. Takhle všechno zůstalo na půl cesty. Anvil of Dawn není ani okouzlující, ani strašidelný, ani stylový. Potěšil mě deziluzivní závěr. Youtube mi ukázal i radostnější konec, ale ten můj víc pasuje do celkového dojmu z příběhu.

Pro: nepřátelé, atmosféra, zvuky, imaginace vývojářů, dialogy, variabilní prostředí, náběh na hororový dungeon

Proti: úmorně pomalá regenerace, neustálé zamrzávání kvůli animacím, venkovní prostory, nevyváženost, tuctové hádanky