Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

America's Army

America's Army: Recon, America's Army: Operations, America's Army: Special Forces

72
49 hodnocení Platformy
Žánr:
online > online akce *
akce > taktická akce
Forma:
freeware
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ano
Datum vydání:
04.06.2002 PC
Vývojáři:
Oficiální stránky:
http://americasarmy.com/
Realistická vojenská online FPS, ambiciózní projekt US Army. Ta ve spolupráci s několika vývojáři her vytvořila jakýsi reklamní produkt - hru, která měla nalákat mladé, odvážné a akceschopné mladíky do americké armády.

America's Army (dále jen AA) se hned dostala do podvědomí hráčů především díky svému realistickému zpracování. Ve srovnání s konkurencí jako je Counter-Strike či Call of Duty 2 je v tomto směru mnohem dál. Především díky modifikovanému grafickému enginu Unreal 2.5 a přidanému fyzikálnímu modelu Karma je ve hře ztvárněna realistická balistika střel či zásahové zóny vojáků. Můžete být zasaženi do hlavy a je hned po vás, nebo jen zraněni, škrábnuti kulkou, kdy začnete krvácet (a bez ošetření můžete vykrvácet). Dále je možné, že se vaše zbraň zničehonic zasekne. Poté je nutné stisknout příslušné tlačítko a zbraň "opravit".

AA je ryze online/multiplayerovou záležitostí. Ještě než se vydáte do boje, je nutné absolvovat povinný základní trénink, který se skládá z přelézání překážek a střelby ze zbraně. Pokud si však hru chcete užít skutečně naplno, je k dispozici pokročilý trénink, který vám umožní stát se odstřelovačem nebo doktorem. Další trénink se týká např. seskoku padákem nebo řízení vojenského Humwee (Hummer). Nakonec nejtěžší trénink v noční simulované misi se týká Special Forces jednotek. Doporučeno je absolvovat veškerý dostupný trénink, abyste měli přístup ke všem misím.

Mise - ty jsou rozděleny do několika skupin podle toho, jaké jednotky v nich budou zastoupeny. Jsou zde mapy rozlehlé, kde využití najde sniper nebo Special Forces, ale i menší městské mapy. Každá jednotka je vybavena rozdílnými zbraněmi a při vstupu do hry si vybíráte, za koho budete hrát. Dále v menu hry si můžete nastavit 5 profilů u své zbraně - s jakou optikou, jestli se světlicí nebo granátometem atd. V misích plníte úkoly typu záchrana rukojmích, ukradení dokumentů apod.

Nejdůležitější je u AA na rozdíl od jiných stříleček týmová spolupráce. Zapomeňte na Rambo styl. Zde stačí jedna dvě rány a je po vás. Naštěstí máte jakousi mapku, kde se zobrazují vaši spoluhráči (je však nutné čas od času stisknout tlačítko na Report - ohlášení své pozice). Můžete jim zadávat příkazy nebo informace přes radio nebo dokonce posunky ve stylu speciálních jednotek, pokud se plížíte a nechcete být prozrazeni. Ve hře je zabudován tzv. Honor systém, kdy jste za splnění mise, zabíjení nepřátel a vůbec hraní hodnoceni body. Začínáte s Honor 10 a maximum je 100.

17. června 2009 vyšlo pokračování jménem America's Army 3.


Poslední diskuzní příspěvek

Jakožto původní autor se nezlobím, nicméně si vyhrazuji právo psát takto dlouhé popisky, když mě to baví. Zkrátit to jde vždycky, takže radši…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 60
America's Army je hra zcela zdarma. To je její ohromné plus. V kategorii freeware her exceluje.
Co hra vlastně nabízí? Jde o zcela online hru simulující americkou armádu. Americká armáda tuto hru také vytvořila a proto je zdarma. Simulace je skutečně dosti reálná, takže sebemenší chyba znamená okamžitou smrt. Hráče bez trpělivosti může ze začátku AA odrazovat - přeci jen v online bitvě není problém během prvních 10 vteřin umřít. Když se ale člověk naučí mapy, ovládání, strategie a podobně, může si hru výtečně užít.
S partou kamarádů nabízí hra dlouhé hodiny zábavy.
Plusem je také častá aktualizace hry. Starší mapy jedou v pohodě i na slabších až slabých počítačích. Grafika na freeware rozhodně neurazí.
Aktualizace:
Verze 3 je na světě a s ní zcela nové provedení hry. Princip zůstal zachován, hra dostala nový engine, novou grafiku, trochu pozměněnou hratelnost (dle mého názoru vylepšenou). Verzi 3 hodnotím pozitivně. Problém však mohou dělat bugy a pády hry, které i přes několik vydaných patchů ve hře stále zůstavají.

Pro: Zcela zdarma, online, povedená simulace armády. Časté aktualizace, již třetí verze.

Proti: Pro někoho dost těžké, nemusí oslovit a bavit každého, po čase může začít nudit, některé mapy nejsou moc povedené, bugy ve verzi 3.

+5+4 / 0
  • PC 75
Americas Army (dále AA) jsem hrál asi před pěti lety dohromady půl roku, takže se mě verze 2 a 3 zřejmě netýkají. Byla to jediná online střílečka která mě bavila - všechny ti Kvejci, Kantrstrajci a Anrýlové jsou si totiž dost podobní v tom, že vyžadují především rychlou myš a postřeh. Hra mi v nich přišla neuvěřitelně chaotická, nedokázal jsem prohlednout skrze tu rychlost strategiii a spolupráci, která se tam určitě také objevuje. AA byla hra, která mi byla šitá na míru, žel brzy už nebylo tolik času pro pokračování v online hraní.

AA byla úplně jiná, člověk automaticky neběží, a když se rozběhne tak nemůže střílet. Pokud někam míří jen tak od boku, tak kulky létají všude možně. Je tedy třeba mířit přes hledí, nejlépe v leže a potom si také hlídat dech. A někdy se prostě vzpříčí patrona a musíte se zbraní řádně škubnout. Jedna kulka do hlavy znamená automaticky smrt, střelba do nohy nebezpečné zranění, které musí okamžitě medik ošetřit, jinak hrozí vykrvácení. Když zahynete tak není žádnej respawn, prostě už si můžete jen prohlížet jak si vedou ostatní dokud nejsou všichni z jednoho týmu zabiti nebo útočící tým nesplní objectives.

Už z těchto důvodů oceníte spolupráci s ostatními, kteří vás budou krýt při postupu, kteří budou střílet za vás když se vám vzpříčí patrona, kteří vás rychle ošetří za rohem. Hra vyžaduje kooperaci a nejlépe si hru užijete s přáteli na stejné vlně. To můžu demonstrovat na tak jednoduché věci jako vpád do nepřítelem obsazené místnosti. Jeden člověk připraví oslepovací či normální granát, druhý mu polotevře dveře (ano dveře se dají libovolně polotevřít jak moc chcete, z toho byly dost pěkné tanečky) a do té škvíry ho ten první hodí. Následuje zavření a výbuch, společný rychlý vpád do místnosti a zneškodnění zraněných a oslepených. Kromě realistického použití granátu a oslepovacích granátu tu mají svou roli dýmovnice, bez kterých by byl pohyb přes volné prostranství sebevraždou.

Ve hře si vzpomínám jen na několik rolí. Snipeři s ostřelovačkou kontrolující otevřené prostory, kulometčíci s obrovskou, ale nepřesnou palebnou silou, medici, co kromě střílení i ošetřují a potom vojáci s klasickou puškou, která může mít to které vylepšení, nejčastěji granátomet. To ovšem nijak neznamená, že začnete hru se sniperkou a skončíte s ní. Od mrtvých nepřátel si v klidu můžete vzít zbraň, a tak klidněte můžete mít všechny možné kombinace.

Každá mapa má svá specifika, když ji poprvé navštívíte tak většinou pouze jako takový pomahač zkušenějšího hráče, který vás povodí a ukáže vám jak hrát. Jak jsem říkal že při smrti nenastává respawn tak je to právě obrovská příležitost jak se učit pozorováním zkušenějších. Některé mapy jsou slabší, moje nejoblíbenější byla asi největší klasikou - dobývání/bránění továrny, potom si vzpomínám ještě na přechod mostu, dobývání/bránění nemocnice, boj v městě na Blízkem Východě atd.

Celkově můžu tuto hru doporučit pro ty co preferují přesnost nad rychlostí, spolupráci nad solitérstvím a realističnost nad dynamikou.

Pro: freeware, vyšší realističnost, předpoklad kooperace, není tak zezačátku chaotické jako konkurence

Proti: pro někoho možná nedostatečně dynamická pro vybití, relativně stará

+3+3 / 0