První rozšíření navazuje přesně tam, kde hra skončila. Pokud vás tedy zajímá další Alanův osud, jste na správném místě. Zpočátku se zdálo, že jsem omylem spustil standardní hru, ale vše se brzy začne měnit. Hratelnost je beze změn a vlastně jedinou novinkou jsou jiné sběratelské předměty. Tentokrát je nutné hledat kartonové stojany hlavních postav a bůh ví proč budíky. Není jich velké množství, ale jeden budík mi bohužel unikl. Prostředí je částečně nové a částečně kopíruje původní hru. Vše je ale uspokojivě vysvětleno.

Ke konci přijde ke slovu nová silnější svítilna. Častěji je využita mechanika vyvolání předmětu osvětlením slova, především na doplnění vybavení. Ale i jeden povedený bojový úsek na téhle mechanice staví. Hrál jsem necelé dvě hodinky, což odpovídá délce běžné kapitoly. Rozšíření je součástí Steam verze, kterou jsem hrál. Pokud vás originál bavil, jde o příjemné pokračování příběhu, pokud ne Signál váš názor nezmění. Jsem zvědav jak příběh skončí v posledním rozšíření, tedy pokud vůbec.
První rozšíření Alana Wakea na první pohled začíná podobně jako původní hra. Jenže všechno je tak trochu jinak, protože hra navazuje na konec hry, kde Alan zůstal na temném místě a vše, co se děje je snu podobná představa plná stresujících věcí a déja vu. Postupně si tak projdeme i dříve navštívená místa, setkáme se s jedním starým známým a celkově se zajímavými scénami, protože ve světě snů se fantazii meze nekladou. Bavilo mě tak třeba demolition derby či údolí s lampami.

Hratelnostně nepřináší rozšíření žádná překvapení, novinkou je snad jen nová, ještě větší svítilna. Vše, co známe z původní hry, pak funguje i zde. Za sebe mi přišla náročná především první část v bistru a okolí z důvodu nedostatku nábojů a baterek. A pak také finální boss fight, kde jsem při prvním průchodu umíral až nezdravě moc. Úsměvné pak bylo, když jsem zjistil, že se celý souboj dá velice snadno rychle projít s pomocí několika výstřelů ze signální pistole. Nábojů do ní je ale velmi málo, tak je potřeba si je šetřit a nevyplýtvat je třeba na ptáky.

Celkově jsem s hraním prvního DLC spokojen. Je pravda, že může působit tak trochu jako nastavovaná kaše, ale na druhou stranu je to rozšíření na jednu až dvě hodinky, takže se tam toho moc vymyslet nedá.
Řekněme obstojné rozšíření, které v kontextu základní hry patří k tomu herně nadprůměrnému. Dal jsem si od Alana pár měsíců pauzu a tak mne hratelnost opět bavila, byť The Signal nepřišel s ničím příliš novým či objevným. Možnost "vysvítit" ze slova předmět či nepřítele je fajn, zásadně však herní zážitek neovlivňuje.

Je škoda, že autoři do DLC nezakomponovali novou zbraň, zdroj světla, nebo alespoň neobměnili již dost okoukanou skvadru nepřátel. I přes zmíněné mne však průchod bavil.

The Signal sice přímo navazuje na konec základní hry, nic moc se v něm však po příběhové stránce nedozvíte. Každá z epizod Alana Wakea alespoň nějakým způsobem příběh posouvala, zde máte pocit, že jste na konci přesně tam, kde jste začali a nic podstatného navíc nevíte. A to je asi největší škoda.

Hodnocení na DH v době dohrání: 70 %; 33. hodnotící; digitální verze PSN od webu Game Press (zde můžete také nalézt kompletní recenzi)

Pro: Zvlášť po pauze atmosféra i hratelnost opět baví; pár menších nápadů k oživení hratelnosti

Proti: Chybí větší inovace; příběh stagnuje