Age of Empires II: Definitive Edition - Lords of the West

26.01.2021
31.01.2023

rozšíření

První rozšíření pro Age of Empires II: DE (2019) představuje hned tři kampaně věnované železným pánů nezlomné vůle. Anglický král Eduard I. „Dlouhán“ (*1239-†1307) byl coby Plantagenet rozkročen na obou stranách kanálu La Manche, přesto se mu podařilo porazit vzpurné barony, podrobit si podstatnou část Walesu i Skotska a ještě se zúčastnit 8. křížové výpravy (1270) do Tunisu. Loupeživý rytíř z rodu Hauteville, Robert Guiscard (*1015-†1085), vyrazil v čele několika jezdců a padesátky pěšáků za štěstím na prosluněný jih Itálie, aby si zde dobytím arabských, byzantských a langobardských držav utvořil vlastní vévodství. Jeho potomci rozšířili normanské domény po celém východním středomoří. Nejdelší éru zachycuje kampaň za řadu burgundských vévodů, v jejichž vysoké hře o francouzský trůn rozdal karty Filip II. Smělý (*1342-†1404) z rodu Valois. Burgundsko ohrožovalo legitimitu králů v Paříži ještě více jak 20 let po skončení Stoleté války (1337-1453).

Lords of the West tedy prezentuje příběhy středověkých panovníků ze tří rodových linií francouzsky hovořících velmožů. Tito potomci ctižádostivých hrabat půdy díky směsici smělosti a drzosti dosáhli za svých bouřlivých životů téměř všeho, čeho si zamanuli. Nezměrným oportunismem bezděky založili na staletí západoevropské kulturní převahy a vydláždili cestu zámořskému expanzionismu raného novověku. Datadisk nepřináší žádný nový architektonický set, rostlinstvo ani zvěř. Substance datadisku tedy spočívá více než kdykoliv dříve na kampaních experimentujících s novými cestami k vojenským, ekonomickým a kulturním vítězstvím v rámci historických scénářů. Burgundská civilizace je ekonomicky zaměřená frakce se silným jezdectvem, což reflektuje i unikátní technologie měnící jídlo na zlato. Sicilská civilizace Normanů je na rychlou expanzi zaměřená frakce, s níž můžete opřít svou strategii o silnou infanterii a lacinou síť unikátních pevnůstek.

Tohle je velmi zvláštní, z podstaty pojmu "definitive edition" bych čekal, že daná verze hry je prostě finální. Vydávat další datadisk pro již definitivní edici mi přijde nečekané, podivné a možná i trochu nefér, protože je jen otázkou času, kdy vyjde nová definitivní definitivní edice, za kterou budu muset platit. :)

Jak jsem psal už v komentáři, AoE II zažívá novou renesanci, tvůrci ji věnují konstantní pozornost, co se týče updatů, takže asi není překvapivé, že na tom chtějí i trochu vydělat, otázkou je, jestli to nevrhá trochu špatný stín na celý herní koncept "definitivních edicí"...

Co se týče nových technologií, na papíře zní silně, ale viděl jsem nějaké názorové video od Spirit of the Law, kde zaznělo, že to tak horké nebude.