Adam's Venture: Episode 1 - The Search For the Lost Garden

02.10.2009
12.10.2015

Mladý dobrodruh Adam Venture se právě nachází ve starém templářském kostele ve Francii, kde studuje vzácné relikvie přinesené ze Svaté země. Podaří se mu objevit memoáry rytíře Charlese L'Heureuxa, který patřil do skupiny proslulého Richarda Lví Srdce, ve kterých popisuje, že mu byl dán tajemný svitek s popisem cesty do Rajské zahrady. Adam se rozhodne opustit svou skupinu mířící do Jeruzaléma a vydat se najít svitek sám.

Adam's Venture je další rozjíždějící adventurní série epizodických her, tentokrát z dílen vývojářů Vertigo Games/Vertigo Digital Entertainment. Adam's Venture spíše než klasické adventury připomíná Tomb Raidera bez akčních sekvencí. Proto neočekávejte větvené dialogy nebo rozsáhlou práci s inventářem. Místo toho se dočkáte jednoduchých logických hádanek, plížení, šplhání, ručkování a všelijakých akrobatických kousků. Hra běží na Unreal Engine 3 a bohužel nabízí zhruba jen dvě hodiny zábavy, což je dané hlavně epizodickým formátem.

V roce 2015 vyšla hra v kompletní edici všech tří epizod pod názvem Adam's Venture Chronicles.

Příjemná, leč velice kraťoučká dobrodružně laděná adventura. V roli mladého archeologa Adama Ventury se hráč vydává po stopách prastarého svitku na výpravu, jejímž cílem je najít bájnou Rajskou zahradu. Na první pohled to zní jako mix Indiana Jonese a Assassin’s Creed, leč tomu tak úplně není. Celá první epizoda se odehrává v jeskynním komplexu, který prozkoumáváte, plníte několik druhů hádanek a občas si i zaskáčete. Hře dominuje pěkná grafika, krásná hudba a příjemná atmosféra podzemních tunelů, do kterých po mnoho let nevstoupila lidská noha + navíc nějaké to tajemno v podobě černého kouře z Lost. V závěru hru utne ne moc uspokojivé vyvrcholení, u kterého jsem měl pocit, jako kdyby tvůrci měli nedostatek financí anebo málo schopné vývojáře.

První epizoda Adam’s Venture tedy nijak nenadchla, ale rozhodně ani nijak moc nezklamala (za necelých 20 korun je to dobrá koupě). Hra je to krátká (cca na 2 hodinky), jednoduchá, nenásilná (a tedy vhodná i pro menší pařany) a tak celkově hodně oddychová. Na pokračování se těším, ale zároveň od něj čekám i něco víc.

Pro: jednoduchý, nenásilný a oddychový gameplay

Proti: slabý příběh a jeho vyvrcholení

Kamarád a zdejší kolega z této databáze o mně dobře ví, že mám rád adventury a tak mi doporučil tuhle sérii. Samozřejmě jsem neváhal a nalákán dobrodružným příběhem a la Indy, jsem si hru sehnal a okamžitě se do ní pustil.

Musím se přiznat, že kdybych ignoroval grafickou stránku, která je nic moc, samotnou hrací stránku už bohužel ignorovat nemůžu. Nápad je hezký, ale celý příběh této první epizody je absolutně nesmyslný. Logické hádanky a puzzle jsou vysloveně kraviny a celé to bádání v jeskyni je nejenom na jedno brdo, ale také absolutně nezáživné. Na adventuru je tohle docela kritické hodnocení, řekl bych.

Hru jsem nakonec dohrál, protože není nijak dlouhá a dá se dohrát za jedno delší odpoledne. Na druhou stranu nemůžu říct, že by mě nalákala na další díly. A to i přesto, že mi bylo řečeno, jak je druhá a třetí epizoda lepší. No, možná se do ní jednou pustím, teď to ale bohužel nebude.