Ace Combat 6: Fires of Liberation

23.10.2007

Ace Combat 6: Fires of Liberation je v pořadí šestým hlavním dílem ze slavné letecké série Ace Combat. Hra se tentokrát zaměřuje na smyšlenou válku mezi Republikou Emmeria a Federální republikou Estovakia na kontinentu Anean, který se nachází severně od Yuktobanie. Vše začíná 30. srpna 2015 invazí na Gracemerii, hlavním městem Emmerie, leteckým vojenským oddílem z Estovakie. Hráč se zhostí role pilota emmerijských vzdušných sil s přezdívkou Talisman, který je se svým leteckým týmem Garuda vyslán na obranu své země. Hra se mimo jiné také zaměřuje na civilní příběh Melissy Hermanové, jejíž dcera Matilda se ztratila během strategického bombardování Gracemerie.

V závislosti na úspěchu při plnění úkolů v každé misi na jejím konci hráč opět získává kredity, za něž si kupuje nejen speciální zbraně, ale také nová letadla. V každé misi se navíc objevují specifičtí nepřátelé, po jejichž sestřelení se odemykají další bonusy. Novinkou je také zásobování vlastního letadla uprostřed bitvy, kdy hráč může během mise libovolně přistát na spřátelených leteckých základnách. Nechybí ani multiplayer pro až 16 hráčů v režimech Battle Royale, Siege, Team Battle a Co-op battle.

@PRIVATE MARTIN (21.12.2022 20:50): 5. Squadron Leadera mohu doporučit. Mám ho teďka rozehrátého jako svůj první Ace Combat a velká spokojenost. Dobrý příběh a postavy, zajímavé a zábavné mise (Pořád vzpomínám na misi, kde jste při útoku na nepřátelskou základnu museli s parťáky synchronizovaně ničit radary ze všech světových stran v minimální výšce, aby se nespustil alarm otevřeli prostor pro hlavní útok. A to celé zatímco jste se čím dál tím více blížíli k základně a interval mezi útoky se čím dál víc zkracoval). Mimochodem jak 6. byla předobjednávkovým bonusem 7. pro Xbox., tak právě 5. byla bonusem pro PS4, což taky hovoří o jejích kvalitách.

@KRoman47 (21.12.2022 22:31): Pokud se nemůžeš dočkat dalšího dílu, tak zkus mrknout na Project Wingman. Je to takový Ace Combat od fanoušků pro fanoušky, který vznikl při té dlouhé odmlce série. Na indie počin je to neskutečně kvalitní záležistost. A je dokonce i v Game Passu.

• X360 85
Pokud nepočítám spin-off Assault Horizon, tak šestý díl je mým prvním dohraným dílem z hlavní série. Moje pocity ze hry tak nejsou ovlivněny předchozími díly a vůbec netuším, jak moc je jim šestka podobná a v čem se posunula dál. Z dnešního pohledu je ale neuvěřitelné, že se jedná o hru z roku 2007. Myslím tím nádherně působivé letecké bitvy a naprosto úžasně vypadající reálie a počasí, včetně samotných stíhačů. Sám jsem se přistihnul, kdy jsem si jen tak prohlížel precizně vymodelovaný letoun, včetně všech jeho detailů. Upřímně, kdyby AC6 vyšel na PC, jednalo by se spíše o Screenshot Simulator :-) Znamenitý soundtrack je už pak jen třešničkou na dortu.

Děj i přes fiktivní svět neurazí. Příběh je svým způsobem poutavě vyprávěn (mezi jednotlivými misemi) skrze pár obyčejných lidí a vojáků, jejichž osudy se nakonec tak nějak propojí. Na druhou stranu se jedná o klasické melodrama o napadení jedné země tou druhou, u které se občas nějaký ten patos vyskytnul.

K misím – ty celkově nebyly špatné, sice mohli být občas nápaditější, ale třeba mě potěšila sekvence s tankováním letadla za letu nebo možnost během hry se kdykoliv vrátit na základnu / letadlovou loď, doplnit si munici a provést opravu a pak opět vzlétnout nad bitevní pole. Takovéto momenty by už na konzole asi v dnešní době kvůli zjednodušování pravděpodobně chyběly. Některé mise navíc solidně zatopí a několikrát jsem je opakoval (checkpointů je pramálo), ale je to spíše o taktice ve zvolení vhodného stíhače a jeho výběru speciálních zbraní. Škoda jen, že po dohrání singleplayerové kampaně není šance zakoupit (za získané kredity) všechny dostupné letadla, což nutí hráče k opakovanému hraní misí.

Když to shrnu, Ace Combat 6 měl pro mě i přes pár drobností asi nejpůsobivější zážitek z letecké akce, který jsem zatím kdy hrál. Díky střední cestě mezi vyloženě simulátorem a největší arkádou (v podobě Assault Horizon) se jedná o snadno osvojitelný kousek, který mě zabavil a slušně navnadil na plnohodnotný sedmý díl.

Pro: Grafika, soundtrack, zajímavě pojatý příběh, některé zajímavé momenty během misí

Proti: Občas nepřirozené AI nepřátel a spojenců, ovladatelnost některých letadel