@PRIVATE MARTIN (21.12.2022 20:50): 5. Squadron Leadera mohu doporučit. Mám ho teďka rozehrátého jako svůj první Ace Combat a velká spokojenost. Dobrý příběh a postavy, zajímavé a zábavné mise (Pořád vzpomínám na misi, kde jste při útoku na nepřátelskou základnu museli s parťáky synchronizovaně ničit radary ze všech světových stran v minimální výšce, aby se nespustil alarm otevřeli prostor pro hlavní útok. A to celé zatímco jste se čím dál tím více blížíli k základně a interval mezi útoky se čím dál víc zkracoval). Mimochodem jak 6. byla předobjednávkovým bonusem 7. pro Xbox., tak právě 5. byla bonusem pro PS4, což taky hovoří o jejích kvalitách.

@KRoman47 (21.12.2022 22:31): Pokud se nemůžeš dočkat dalšího dílu, tak zkus mrknout na Project Wingman. Je to takový Ace Combat od fanoušků pro fanoušky, který vznikl při té dlouhé odmlce série. Na indie počin je to neskutečně kvalitní záležistost. A je dokonce i v Game Passu.
@KRoman47 (21.12.2022 22:31): Je mi jasné, že graficky to také žrádlo nebude, ale teším sa na ďalšiu dávku poctivej leteckej akcie.

Ja si zo starších lietadiel chcem ešte dohnať Blazing Angels a vaše české Wings of War. A ak bude chuť, slovenské Air Conflicts.
A z moderných H.A.W.X. a možno J.A.S.F.
@PRIVATE MARTIN (21.12.2022 20:50): Pravda, ta vysrážená voda na skle při průletu mraky se mi líbila. Takové detaily 6 ještě nemá. Schválně kdy vyjde další díl, ale to si asi pěkně počkáme. Přistupoval jsem k moderním letadlům vlažně, až mě překvapilo, jak mě to vlastně bavilo. Přesto mám aktuálně doma ještě nerozbalenou kopii Birds of Steel pro PS3 a nebojím se jí použít, starý letadla - to je moje.
@KRoman47 (21.12.2022 14:05): Skies Unknown mal ešte parádne tie efekty počasia. To hľadanie tankerov v piesočnej búrke bolo sakra pôsobivé. Alebo keď ti do lietadla d*bol blesk. :D
Snáď ma šestka chytí podobne. A tie PS2 diely asi skúsim cez emulátor.
@PRIVATE MARTIN (13.12.2022 19:27): Tak snad bude bavit jako mě, osobně bych to označil za nejlepší AC, jen zase v sedmičce byly zajímavý ty úpravy dílů, takže si člověk přizpůsobil letoun svému stylu hry.
Co se týká děje, tak ten sleduju jen tak jedním okem, hlavní jsou pro mě cíle mise, kde koho sestřelit. Ty filmečky vnímám jen jako dokreslení atmosféry, když sledují nějaké postavy v pozadí. Ty mi v AC6 přišly teda úplně nesmyslný a blbý. Jinak mám za sebou Squadron Leader (4), 6 a 7 a remake dvojky na 2DS. Ale ještě mám ve sbírce Distant Thunder a Belkan War pro PS2 a Assault Horizon. Přes COVID jsem pořád prohledával bazary, to byl balíček za balíčkem.
@KRoman47 (13.12.2022 14:48): Nedávno sa mi podarilo konečne zohnať X360 verziu, takže Vianoce budú snáď šťastné a letecké. :D
Ja mám zo série odohraté iba Assault Horizon a Skies Unknown a trojku som kedysi na PS1 hral, ale netuším, či som ju vtedy dohral. Príbehovému pozadiu v sedmičke som teda moc nechápal, resp. mi dlho trvalo, kým som sa v tom začal orientovať. Hádam mi to šestka trochu osvetlí.
Dnes už tato hra možná moc lidí zajímat nebude, přesto zde zanechán komentář ke hře pro případné hráče, kteří na hru ještě narazí.
Mám za sebou 4 díly ze série Ace Combat, včetně posledního 7. dílu a co mně osobně na této hře udělalo největší radost, čím se liší od všech dalších dílů, že mise nejsou až na vyjímky tak lineární, ale jsou založené na způsobu více připomínající sérii Arma - mise má dějovou kostru, ale její forma je otevřené bojiště, kde hráč podle preferencí zvolí jeden z konkrétních cílů na mapě a do toho se pustí, zatímco ostatní úkoly probíhají i bez hráčovy přítomnosti a dokonce mohou některé selhat, aniž by mise končila neúspěchem.
Tento styl mi osobně pasoval nejvíce.
Hra je dostupná v rámci zpětné kompatibility i na Xbox One S/X. Momentálně jeden kus mají v Kobza hry v Ostravě-Zábřehu.

Neskutečné, hra nešla skoro sehnat a hned krátce po sobě mám štěstí na 2 ks. Digitálně ji nelze zakoupit.
Musím se podělit o své dojmy z letecké arkády Ace Combat 6.

Tak předně, tuhle hru jsem si už v době vydání toužil moc a moc zahrát a nechtějte ani vědět jak moc jsem těm co měli na Xbox 360 tenkrát záviděl. Microsoftu se podařil doslova mistrovský tah a série dosud výhradně určena pro konkurenční PlayStation najednou vyšla pouze na Xbox 360!

Už tenkrát v roce 2007 jsem žral ty filmečky ze hry. Na screenshotech i videích to vypadalo úžasně. Zhruba v té době pro představu byl k dispozici na PC Lock On: Modern Air Combat (2003) + datadisk Flaming Cliffs (2005), který vypadal moc dobře ale potřebovali jste na to mít nejlepší HW pod sluncem, nad sluncem a pod zemí. Převedeno do řeči peněz asi tak PC za 50+ tis v roce 2005.

Následující krátké zhodnocení mých prvních osobních zkušeností z AC sérii bude tedy z pohledu PC pilota zvyklý na PC standard, tenkrát prezentující LOMAC s datadiskem FC, Falcon 4.0 Allied Force, IL-2 Sturmovik Forgotten Battles + IL-2 Sturmovik Pacific Fighters.

Jak to vidím v roce 2019.
Tak předně kvituji Microsoftu za zpětnou kompatibilitu. V bazaru jsem zakoupil german verzi krabičky, a jede to pochopitelně v AJ.
Na hře se lehce podepsala doba vzniku, přeci jen 12 let je 12 let ale hra vypadá stále svěží a dost dobře. Nelze si nevšimnout foto-realistického terénu alá Jane's IAF/USAF, na kterém jsou ovšem vymodelované celé města (capital city) a všude jsou mraky stromů.
Uvážím-li fakt, že se jedná o skoro letecký simulátor na konzoli (nechybí pohled z kokpitu), je až neuvěřitelné jaké množství objektů dokázali autoři do hry tehdy dodat. V roce vydání to musely být grafické orgie.

Chvíli mě trvalo, než jsem přišel na to jak se přepnout do kokpitu své F-16. Překvapivě dobře se to ovládá na ovladači (analogový mini joystick), byť na normálním joysticku by to asi bylo lepší. Zvykl jsem si neuvěřitelně rychle. Druhý analogový mini joystick na rozhlížení (na PC klobouček HAT) umocňuje dojem jsem tam, v kokpitu, nad capital city.
Mraky, různé kouřové efekty, výbuchy apod, to vše vypadá i dnes více než přijatelně. Na to že hra využívá fotorealistický terén, příliš nezestárla.

Co mě fascinuje jsou ty doprovodné filmečky, za koho bojuji, co cítí, apod. ty jsou spolu s hudebním doprovodem dokonalé a řádně přidávají na atmosféře.

Zbraně, no zatím jsem nic netrefil raketou, musím si projít sekci training, totéž platí pro kanon. Avionika je zjednodušena na nezbytné minimum (360 přehled na radaru o nepřátelích), překvapivě kokpit F-16 vypadá dost věrně. Ve vzduchu je letadel více než dost, rádio neutichne. Prostě pravá letecká atmosféra. Letový model je lehce arkádový ale to se dalo čekat. :)
Na ovladači je super efekt forsáže (force feedback), stejně jako brždění (stall), pomáhá to vcítit se, že člověk je tam.
Tak jsem se právě stal šťastným majitelem bazarové krabičkové verze AC6. :) Konečně! Ať žije zpětná kompatibilita. Ještě bych prosil IL-2 Sturmovik Birds of Prey ve zpětné kompatibilitě.
@Wolverine (15.01.2019 21:57): pevně doufám, že ten Birds of Prey bude jednou zpětně kompatibilní na Xbox One.
Tak jasně IL-2 byl více letecký simulátor, než arkáda alá AC. Byť byl sice o něco lehčí než originál PC verze IL-2 Sturmovik: 1946 fakticky se ale jednalo o snad první (a zatím poslední) opravdový letecký simulátor na konzolích (obecně) jaký kdy vyšel.

BTW už máš předobjednaný Ace Combat 7?
@Rapier (15.01.2019 21:06): Na Xbox 360 ovladači. Ze začátku jsem s tím trošku zápasil, ale dalo se na to v pohodě zvyknout. Třeba daleko horší ovládání měl IL-2 Sturmovik: Birds of Prey, tam to bylo na ovladači (alespoň teda pro mě) fakt peklo, tam jsem to nakonec úplně vzdal...
Wolverine: hrál jsi to na Xbox 360 ovladači nebo na joysticku? Jak se moc dobře se létá AC na ovladači? Tak úplně si to neumím představit.
Jedna z nejlepších her na Xbox 360 bude konečně v rámci zpětné kompatibility na Xbox One! A že tam sakra chyběly pořádná letadla. Já jsem pochopitelně také rád. :)

Jestli bude AC 6 dostupná v rámci zpětné kompatibility pro všechny ostatní později to nevím. Možné to je.
I když jsem nikdy žádný Ace Combat nedohrál a hrál jen nějaký díl na Playstation 1 min. 10 let zpět, tak jsem si vždy moc přál mít svůj Xbox 360 a zahrát si AC6, jehož videa mě dodnes vyrážejí dech! Grafika na svou dobu byla neuvěřitelná! Mám rád letecké simulátory na PC ale tohle jsem vždy majitelům Xbox 360 záviděl.

I kdyby neexistovala žádná jiná kvalitní hra pro XBOX 360, tohle je jasný kandidát na koupi celé konzole, mistrovský tah Microsoftu a pravděpodobně nejlepší z Ace Combat série.

Snad jednou se ho dočkám v rámci zpětné kompatibility na Xbox One ale obávám se, že k tomu nedojde. Kéž by.